Гіперкератоз: причини появи, симптоми та лікування

 • HOW TO BEAUTY

  HOW TO BEAUTY

 • Адвент-календар 2021

 • Листи Діду Морозу 2021

 • Пептиди

  Пептиди

 • Біохакінг шкіри

  Біохакінг шкіри

Гіперкератоз, або ороговіння шкіри – проблема нерідка. Деякі знають про нього з чуток, інші борються з гіперкератозом роками, при цьому не важливі вік і стать людини. Потовщення рогового шару епідермісу відбувається через аномальну кількість в організмі людини кератину – білка, що захищає клітини епідермісу від пошкоджень. Розкажемо, чому так відбувається і що робити, якщо ви помітили у себе симптоми гіперкератозу.

Гіперкератоз – це потовщення рогового шару епідермісу. Може з’явитися на будь-якій ділянці тіла, частіше на стопах, колінах, ліктях і долонях. Не помітити проблему складно, адже шкіра грубіє, стає шорсткою на дотик, через зневоднення можуть виникнути тріщини. Гіперкератоз здатний стати причиною акне та появи «гусячої шкіри».

Виділяють екзогенні й ендогенні причини гіперкератозу. До перших належить інтенсивний і тривалий тиск на шкірний покрив. Наприклад, у результаті носіння тісного й незручного взуття або одягу. Серед ендогенних причин гіперкератозу – захворювання, найпоширеніше – цукровий діабет, а також надмірна маса тіла та хвороби опорно-рухового апарату. Діабетикам через знижену чутливість складно контролювати огрубіння шкіри, якщо гіперкератоз виник на тих ділянках шкіри, які не часто трапляються на очі. Іноді гіперкератоз є спадковим захворюванням.

Причинами виникнення гіперкератозу також є:

 • порушений кровообіг;
 • авітаміноз;
 • недотримання правил гігієни;
 • обмороження чи опік;
 • використання жорсткої води для миття обличчя та тіла.

Симптоми гіперкератозу: як зрозуміти, який вид захворювання

 • Види гіперкератозу відрізняються симптоматикою.
 • Фолікулярний кератоз виникає внаслідок закорковування проток фолікулів лусочками шкіри. Верхні шари епідермісу не встигають відлущуватися, зроговіння дуже інтенсивне.
 • Дисемінований гіперкератоз – генетичне захворювання, його симптомом є поява рідкісних коротких волосків.
 • Виникненням коричневих, жовтих або рожевих папул супроводжується лентикулярний гіперкератоз. Найчастіше спостерігається на руках, стопах і навіть вухах. Вилікувати таку форму гіперкератозу досить складно, оскільки вона має хронічний характер.
 • Підошовний гіперкератоз вражає стопи, при цьому шар ороговілої шкіри може бути досить глибоким. На сухій шкірі часто виникають тріщини, які до того ж кровоточать, тому високий ризик занесення в рани інфекції.

Щоб визначити, з якою формою гіперкератозу ви зіткнулися, необхідно проконсультуватися з дерматологом. Лікар збере анамнез на основі скарг й аналізу супутніх захворювань. Також може призначити аналізи крові, УЗД, рентген, доплерографію, ендоскопічне дослідження. Можливо, знадобиться додаткова консультація ендокринолога й інших вузьких спеціалістів.

Як лікувати гіперкератоз, що можна зробити в домашніх умовах

Найефективніше лікування те, що призначають лікарі. Багато в чому важливо відновити функціональність внутрішніх органів, а потім позбавлятися косметичних дефектів.

Медиками призначаються лікувальні мазі, які пом’якшують шкіру, нормалізують її регенерацію, а також препарати для відлущування ороговілого шару епідермісу з молочними та фруктовими кислотами. Лікар допоможе підібрати вітамінно-мінеральний комплекс, щоб підтримати організм та відновити його.

Слід пам’ятати, що за деяких видів гіперкератозу, наприклад, фолікулярного, не рекомендується використовувати жорсткий скраб, а також не труть шкіру пемзою. За лентикулярного й дисемінованого гіперкератозу відмінно допомагають препарати на основі ретиноїдів і глюкокортикостероїдів. Допоможе також хімічний пілінг. Якщо діагностовано підошовний гіперкератоз, насамперед варто позбавитися незручного взуття, у такий спосіб знижуючи навантаження на стопи. Тріщини важливо обробляти антисептичними засобами, а загоювати їх допоможуть препарати з ретинолом.

Профілактика гіперкератозу: чи можна не допустити ороговіння шкірного покриву

Перше і найголовніше правило: правильно підбирайте косметику для догляду за обличчям і тілом, виходячи з типу своєї шкіри. В ідеалі робити це разом із косметологом. Слідкуйте за станом шкіри, особливо якщо вона схильна до подразнення й появи акне. Вчасно проводьте очищення шкіри, регулярно видаляйте ороговілий шар за допомогою скрабів, гомажу, пілінгів. Шкіру, схильну до гіперкератоз, оберігають від впливу сонячних променів, перегрівання й переохолодження.

Якщо ви схильні до підошовного гіперкератозу, ретельно вибирайте взуття, не варто гнатися за модою і купувати те, в чому вам незручно ходити. Одяг також не має спричиняти дискомфорт.

Важливо вести здоровий спосіб життя, зберігати фізичну активність, не нехтувати правильним харчуванням. Збагатіть свій раціон продуктами з великим вмістом вітамінів А, В, С і D.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також