Тіло, наче флешка, записує в себе всі моменти життя. Пам’ятає позитивний досвід, і це стає нашою внутрішньою опорою. А також ті моменти, які були непрожиті та пригнічені. Як розуміти себе та своє тіло, ділиться Ірина Дзюмедзей.
Ірина Дзюмедзей , спеціалістка з тілесно-орієнтованої психотерапії, коуч з особистого розвитку й ефективності, спікерка фестивалю «АНІМА»
Як навчитись розпізнавати сигнали свого тіла?
Помічати. Інтерпретувати. Досліджувати. Немає універсальної мови тіла. Знаходьте контакт з ним і вивчайте, що означають сигнали у вашому випадку. Мені це нагадує процес порозуміння з людиною, мови якої я не знаю.
Наприклад, емоція чи дія, які не були прожиті, «застрягли» в тілі. Вони хочуть проявитися і будуть «вести» по колу проблем, поки не пропрацювати їх. Так влаштована психіка.
Також тіло може говорити фізичним проявом (біль, затерпання, поколювання, відчуття пустоти, стискання, нудота…), потребами (хочеться кричати, шматувати, бігти, опиратись, щоб обійняли…) та метафорами (розправити крила, вийняти ніж зі спини, розірвати кайдани…).
Довіртеся собі та зробіть, що хочеться. Відчуйте, що змінилось. Побачте зв’язок.
Які з них ми найчастіше ігноруємо?
Найчастіші ситуації, які ми ігноруємо, і про що вони говорять:
- Незручна поза – терпимо заради інших.
- Стискає горло/ком в горлі – знецінення себе (може бути як нездатність постояти за себе, так і визнати заслуги).
- Скутість і біль в зоні плечей і шиї – набрали на себе зайвої відповідальності.
- Терпимо потребу в їжі, воді, туалеті – загальна життєва стратегія нехтування своїми потребами.
- Постійна необхідність бути зайнятою фізично або розумово – тривожність, відсутність відчуття безпеки, страшно бути наодинці з собою, бо в тиші починаєш чути себе справжню. Зазвичай це ознака травматичного досвіду.
Що особисто для вас означає фраза «обирати себе»?
Обирати себе – це пізнавати себе, розуміти власні потреби, отримувати бажане без насилля над собою. Випереджаю запитання – ні, це не егоїзм. Я не змушую інших робити, як мені треба. Я це роблю для себе самостійно. Ми можемо поділитись з іншими тільки тим, чим самі наповнені. Й обираючи себе, ми отримуємо багато хорошого, що можна нести в цей світ. За таким принципом кисневу маску в літаку спершу одягає мама, щоб мала сили одягнути її на дитину.
Як реагує тіло, коли хтось порушує особисті кордони?
- Відчуття тісноти – «стало якось тісно», «немає чим дихати», «наче на мене наступили».
- Відчуття нудоти – часто зустрічається в аб’юзивних стосунках.
- Відчуття «я не важлива», «мене не цінують» – коли ігнорують або нехтують ідеями, проханнями. Часто проявляється в професійній діяльності.
- Відчуття двоякості – «я це не хочу, але не можу відмовити».
- Відчуття «я собі не належу».
Практична вправа, яка допоможе зрозуміти свої щирі бажання
Не всі готові дізнатись свої щирі бажання. Між реальністю і щирими бажаннями може бути велика прірва. І в неї можна впасти. Подорож до пізнання себе має бути поступовою і з підтримкою спеціаліста.
Дам практику для виявлення актуальних бажань і потреб у конкретній сфері.
Практика «Внутрішня мудрість»
Потурбуйтесь, щоб вас не відволікали 10 хвилин (близькі, телевізор, телефон). Подумайте, які бажання та питання хочете перевірити чи дослідити. За одну практику досліджуйте одну сферу.
- Сядьте зручно. Відчуйте, як стопи торкаються підлоги. Поставте одну руку на серце, іншу на живіт. Зробіть три повільні вдихи та видихи.
- Подумки ставте питання і відчувайте
– Вам це треба чи ні?
– Це ваше бажання чи ні?
– Ви хочете його чи ні?
– Чи потрібно щось змінити?
Довіртесь. Ви знаєте правильну відповідь.
- Щоб завершити, переведіть увагу на стопи, руки поставте поруч, зробіть повільно вдих та видих.
Бонус від практики – з часом не потрібно виділяти на неї окремий час. Ви будете впізнавати підказки тіла без додаткових підготувань і дій.
Також є простіша практика, яка підходить для простих виборів як експрес-методика.
Як зробити вибір
Уявіть, що ви – ваги. І ваші руки – це чаші. Поставте один варіант в одну руку, інший – в іншу. Відчуйте, який важчий. При цьому рука може опускатися донизу.
Той, який важчий, – більш потрібний.
Фото: Ірина Дзюмедзей, Pexels
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!