Незважаючи на те, що на дворі XXI століття, технології зробили крок настільки далеко, що вчені можуть виростити в своїх лабораторіях цілі органи, багато косметичних компаній все ще тестують свою продукцію на тваринах. Але не все настільки сумно, є маса брендів з cruelty free і веганськими продуктами (етична косметика), що не використовують братів наших менших у якості піддослідних.
Звичайно, це питання етики, й кожен із нас обирає сам, але якщо ви відчайдушно намагаєтеся знайти косметику, яку не тестують на тваринах, зверніть увагу на наступні показники.
Чим веганська косметика відрізняється від етичної та органічної?
Не варто плутати органічну і веганську косметику. Бо органічні продукти теж тестують на тваринах.
Під веганською косметикою мається на увазі те, що продукція не тільки не тестується на тваринах, але й не містить компонентів тваринного походження. Якщо ви не вживаєте в своєму раціоні ніяких продуктів тваринного походження, такі б’юті-засоби якраз для вас − косметика підходить веганам, проте не тільки. Є сертифіковані веганські бренди, які упаковують свою продукцію в баночки та тюбики з переробленого матеріалу, що більш екологічно. Так само, косметика цих марок не містить компонентів тваринного походження, тому вона є найбільш чистою з точки зору моралі й етики, а також вона не шкодить навколишньому середовищу, а це − ще один приємний бонус для «зелених».
В цей же час етична косметика є номінально cruelty free, тобто не тестується на братах наших менших, але може містити інгредієнти тваринного походження, такі як муцин равлика, лаолін, ретинол, маточне молочко, хітин, шовк або протеїни шовку, отрута змії, кератин та інші компоненти, які збираються, не шкодячи при цьому тваринам. Умовно кажучи, інгредієнти тваринного походження, які ви можете знайти в косметиці з позначкою cruelty free, є продуктами життєдіяльності фауни.
Значок кролика на упаковці
Якщо з етичних або будь-яких інших міркувань вам не хочеться користуватися б’юті-засобами, які тестуються на тваринах, важливо знати кілька факторів. Головний показник, що ваші косметичні засоби є cruelty-free, − символи на упаковці, які потрібно навчитися правильно читати.
Як знайти косметику cruelty-free? Як дізнатися чи тестується косметика на тваринах? Звертайте увагу на упаковку косметики. Якщо знайдете значок кролика, значить косметика в «білому» списку організацій із захисту прав тварин. Бо Рада Європи заборонила торгівлю косметикою, що тестується на тваринах, в Євросоюзі повинні продаватися тільки cruelty-free засоби. На жаль, це не завжди так, тому вкрай важливо шукати особливі символи на упаковці.
Кролик − міжнародний символ веганскої продукції, й бренди мають право ставити його тільки з дозволу спеціальних сертифікуючих компаній.
Найбільш «доскіплива» й категорична з них є американська організація PETA, на території Євросоюзу частіше можна знайти значок британської організації Cruelty Free International (Leaping Bunny). Також у світі авторитетом є австралійська Not Animal Testing.
Компанія, якій належить бренд
Іноді бренди розробляють свій значок, який показує, що їх продукт є веганським і не тестується на тваринах. У таких випадках перевірити справжність заяви пересічному споживачеві буде складно. Запитувати продавців − не найефективніший спосіб, бо багато хто хоче продати свій продукт, а на питання етики можна закрити очі.
Єдиний спосіб − звернути увагу, до складу якої групи компаній входить цей дочірній бренд.
Якщо материнська компанія входить в чорний список PETA, швидше за все й марка не є cruelty free. Але бувають і винятки. Більшість монополістів ринку спеціально створює веганські марки, бо попит на косметику, яка не тестується на тваринах, за останні 5 років сильно виріс.
Країна-виробник і країни, до яких надходить косметика
Багато країн давно підписали бан на використання тварин для тестування косметики й парфумерії. Тим не менш, є країни, для продажу своїх продуктів у яких, марка зобов’язана протестувати засоби саме на тваринах. Отже, ось країни, що підтримують політику cruelty free:
- країни Європейського Союзу: з 2013 року діє закон, який забороняє тестування косметики й парфумерії на тваринах, а також ввезення та продаж таких продуктів на території країн ЄС. На баночках і тюбиках продуктів, які виробляються або продаються на території Європейського Союзу, повинен бути символ Cruelty Free International. Однак є марки, які відправляють у країни Євросоюзу cruelty free засоби, а в інші точки світу − продукцію, яка пройшла тест на тварин.
- США: в Америці забороняється продаж і виробництво засобів косметики та парфумерії, які були протестовані на тваринах. В одних штатах із цим суворіше, в інших − трапляються недотримання марками Акта про гуманну косметику. У таких випадках на компанію накладається штраф. У Лос-Анджелесі з цього року повністю заборонені реалізація й виробництво продукції, протестованої негуманними методами.
- Ізраїль;
- Індонезія;
- Нова Зеландія;
- Південна Корея: 5-річний план дій, підписаний у 2015-му році, спрямований на повний перехід компаній на альтернативні методи тестування косметики. Таким чином, маркам забороняється тестувати продукцію на тваринах на території країни, а також продавати засоби, які були протестовані на тваринах.
- країни Митного союзу, які увійшли в об’єднання з 2012 року: на території Митного союзу тільки в кінці 2011 року дозволили тестувати косметику альтернативними способами.
- У Китаї діє закон, згідно з яким обов’язково тестувати косметичну й фармацевтичну продукцію на тваринах. Проте, в Гонконзі й Тайвані за бажанням виробника можна вдаватися до альтернативних методів тестування косметичної продукції, тому завжди звертайте увагу не тільки на країну, а й на район виробництва. Наприклад, на материковій території Китаю можна виробляти косметику без тесту на тварин, знову ж таки, за бажанням виробника, але продавати її тут суворо заборонено. Однак цей закон не поширюється на інтернет-магазини, локальні китайські або ж світові інтернет-маркети на манер Target або Sephora, де можуть вільно продавати веганську косметику. Будь-яка веганська компанія не може вийти на китайський ринок, якщо її продукція, що поставляється в країну, не пройшла тест на тварин. У будь-який момент представники влади можуть вилучити засоби й зробити додаткову перевірку на тваринах. Саме тому PETA, яка дуже педантично ставиться до таких питань, вносить у «чорний» список ті етичні компанії, які продаються на китайському б’юті-ринку.
Ви можете ввести назву будь-якої марки в базу даних PETA, щоб дізнатися, чи є марка веганскою / cruelty free або все ж її можна знайти на китайському ринку, що означає, бути бренду в «чорному списку».
Альтернативні способи тестування
Є кілька способів, якими можна перевірити продукт без залучення братів наших менших. Вони можуть зазначатися на упаковці продукту або в анотації на сайті марки до кожного конкретного засобу.
- Показник In vitro означає, що косметика була протестована, грубо кажучи, в пробірці, на штучно вирощених клітинах.
- Тести In vivo на добровольцях вважаються одним із гуманних методів, бо дозволяють перевірити реакцію живих людей на готові продукти. Добровольці підписують угоду на участь в експерименті й доволі часто. Важливо зауважити, що такий тест проводиться в основному перед виходом засобу на ринок, бо клінічні показники можна перевірити, лише маючи готовий продукт до вживання.
- Тест на штучно вирощеній шкірі. Для проведення такого альтернативного тесту в лабораторії беруть пункцію шкірного покриву у здорової людини, яка підписала на це угоду. Потім вирощуються епітеліальні клітини тканини, на які наноситься продукт. Цей тест дозволяє перевірити реакцію всіх типів шкіри на будь-який продукт.
Як бачите, є різні способи тестування косметики, під час яких зовсім не обов’язково використовувати тварин. Повний список компаній і брендів, що не тестують свою продукцію на тваринах можна подивитися на сайті PETA.
Weleda
Органічний бренд родом із Німеччини може похвалитися надійними складами й прекрасним засобами, відомими у всьому світі. У Weleda не вся косметика веганська, але ряд косметичних засобів все-таки має значок Vegan.
Marrakesh
Американська марка для догляду за тілом та волоссям активно підтримує екологічні ініціативи: її упаковки підлягають вторинній переробці, продукція на тваринах не тестується, а всі небезпечні компоненти вилучені.
Zoya
А ось хто виробляє абсолютно всю свою косметику, не знущаючись над беззахисними тваринами, так це бренд Zoya. Хоча компанія найбільш відома лаками для нігтів − продуктом, який майже завжди містить шкідливі хімікати й тваринні барвники.
Ellis Faas
Голландська марка, яку заснувала візажист Елліс Фаас, з’явилася в Україні кілька років тому. Вона сподобається вам ідеальними відтінками помади й веганським складом. На сайті бренду написано, що всі компоненти косметики Ellis Faas тестуються на супермоделях. Жарт?
Chanel
Всі тести робляться In vitro (на штучно вирощених клітинах) та In vivo (на людях, які добровільно погодилися на експеримент).
Green Mama
Дуже недорогі й сумлінно виконуючі свою роботу продукти для догляду за тілом та обличчям. Не дарма ж ця марка давно знайома й припала до душі українським жінкам.
Lush
Найпростішим і доступним місцем для покупок cruelty free косметики можуть виявитися магазини з натуральною та органічною косметикою. У них можна знайти багато засобів для ванної, душа, тіла й волосся, але при цьому слід пам’ятати, що, наприклад, у Lush не всю продукцію слід вважати веганскою. Так що тримайте вухо гостро!
The Ordinary
The Ordinary є брендом компанії Deciem. Марка є веганскою, виробник не тестує свою продукцію на тваринах. Всі продукти також не мають у складі парабенів, сульфатів, мінеральних олій, метілхлорізотіазолінона, метілізотіазолінона, тваринних жирів, пігментів на основі смоли, кам’яного вугілля, формальдегіду, ртуті, оксибензону. DECIEM не проводить тестування на тваринах і не платить іншим за це. З цієї причини жоден із наших брендів не продається на материковому Китаї, оскільки такі продажі вимагають тестування на тваринах для реєстрації.
Якщо ви хочете подивитися, чи є марка косметики cruelty free, слідкуйте за оновленнями бази даних організації Cruelty Free Kitty. Щорічно вони складають «білий» список б’юті-марок, що не проводять тестування на тваринах. З нього моментально викреслюються бренди, які надходять на китайський ринок (інтернет-магазини не враховуються). У ньому також вказується, які марки стали веганськими, а також у список регулярно вносяться б’юті-бренди, які тільки що «з’явилися на світ».
Ще один «білий» список від організації Ethical Elephant працює за тим же принципом. Тому не полінуйтеся перевірити бренд у всіх джерелах, якщо хочете користуватися винятково етичною косметикою.
Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!