У великодньому кошику кожної сім’ї центральне місце посідає паска, або куліч. Над тим, як називати великодній хліб, ведуться суперечки дотепер. Більшість істориків і філологів дійшли висновку, що в українській мові існує тільки «паска», а куліч – назва дитячої «випічки» з піску.
А ось випічку під назвою «пасха», якою мовою ви б не говорили, спекти неможливо. Пасха, або ж Великдень, – це свято. Проте можна зробити сирну паску в формі усіченої піраміди, що символізує Голгофу – місце розп’яття Христа. На Західній Україні заведено пекти круглий хліб, який прикрашають жайворонками зі складеними вісімкою крилами, колосками, баранячими рогами, квітами тощо.
За давньою традицією, в українських сім’ях печуть одну велику паску для всієї родини і маленькі паски для кожного. При цьому розмір паски залежить від старшинства в сім’ї: найменший її член отримує паску найменшого розміру.
Пропонуємо вам два найпопулярніші рецепти пасок, кожен з яких вартий особливої уваги.
Рецепт паски-крафін із журавлиною, родзинками і курагою
Паска-крафін не належить до класичної пасхальної випічки, а якийсь гібрид між круасаном і мафіном. Вперше крафін спекли 2013 року, а адаптували під великодню випічку всього 4 роки тому.
Інгредієнти:
Для опари:
- борошно – 1 ч. л.;
- дріжджі сухі – 6 г (1 ч. л.) або свіжі – 20 г;
- молоко – 80 мл;
- цукор – 1 ч. л.
Для тіста:
- борошно – 350-370 г;
- опара, що підійшла;
- вершкове масло – 40 г;
- сік апельсина – 30 мл;
- апельсинова цедра – 1 ст. л.;
- яйце – 1 шт.;
- яєчні жовтки – 2 шт.;
- цукор – 80 г;
- сіль – 1/2 ч. л.
Для прошарку:
- вершкове масло – 125 г;
- мускатний горіх – щіпка;
- родзинки, журавлина в’ялена, курага, чорниця – по 50 г;
- мигдальні пелюстки – 50 г.
Для прикраси:
- цукрова пудра
Приготування:
- Для опари: додайте в тепле молоко цукор, борошно і сухі дріжджі. Ретельно перемішайте, залиште в теплому місці на 15 хвилин.
- Жовтки і яйце, цукор, сіль збийте міксером до повного розчинення кристалів цукру і світлої пишної піни.
- Просійте борошно, влийте дріжджову опару, тепле розтоплене вершкове масло, сік апельсина, цедру апельсина, збиті яйця.
- Замісити тісто, вимішуючи на стільниці доти, поки воно не стане еластичним і не перестане відставати від рук (близько 10 хвилин).
- Скачайте тісто в кулю, викладіть у миску, змастіть трохи олією. Накрийте харчовою плівкою, залиште в теплі на 2 години, поки не підійде. Викладіть на стіл, розділіть на три частини, скачайте в кульки, знову накрийте кожен плівкою і залиште на 10 хвилин.
- Розкачайте по одній кулі в дуже тонкі прямокутні пласти, рясно змастіть кожен розм’якшеним вершковим маслом. Посипте зверху мускатним горіхом, розкладіть рівномірно, журавлину, родзинки, курагу і чорницю.
- Згорніть акуратно пласт тіста в щільний рулет. Гострим ножем розрізати рулет уздовж, але не до кінця, відступіть приблизно 2 см від початку.
- Сформуйте дно паски, закручуючи спіраллю одну половинку рулету до його початку, а другу половинку – спіраллю, піднімаючи і укладаючи поверх першої. В кінці сформуйте гарний верх.
- Помістіть паски в форму для випікання, накрийте зверху харчовою плівкою і залиште в теплому місці для підіймання приблизно на 1 годину.
- Випікайте в розігрітій до 200 °C духовці 10 хвилин. Знизьте температуру до 180 °C, накрийте фольгою, випікайте ще близько пів години.
- Дайте випеченим паскам повністю охолонути, посипте цукровою пудрою.
Заварна сирна паска «царська» з горіхами
Сирну паску в українських сім’ях готують не всі, на відміну від здобної. Проте страва дуже популярна, і рецептів приготування сирної паски стає все більше. Особливою популярністю користується «царська» сира паска зі сметаною, вершковим маслом, родзинками і горіхами.
Інгредієнти:
- сир – 500 г;
- яєчні жовтки – 4 шт.;
- сметана – 200 г;
- вершкове масло – 100 г;
- цукор – 100 г;
- ванільний цукор – 1 ч. л.;
- родзинки – 80 г;
- горіховий мікс (мигдаль, фундук, кешью) – 50 г.
Приготування
- Промийте родзинки, залийте окропом, залиште на 20 хвилин. Злийте воду, обсушити родзинки на паперовому рушнику.
- Протріть сир протерти через сито, двічі перейдіть в м’ясорубці або подрібнити блендером.
- Додайте в сирну масу яйця, сметану, цукор, ванільний цукор. Ретельно все перемішайте.
- Додайте нарізане кубиками вершкове масло, збийте міксером до пишноти.
- Перелийте сирну масу в товстостінну каструлю. Поставте на маленький вогонь, готуйте, постійно помішуючи, до закипання (не допустити кипіння).
- Зніміть каструлю з вогню, поставте в миску з холодною водою, помішуйте до повного охолодження. Потім помістіть у холодильник на годину для загустіння.
- Додайте в сирну масу родзинки й горіхи, перемішайте.
- Застелите пасочницю вологою марлею, складеною в кілька шарів, викладіть сирну масу.
- Розрівняйте поверхню ложкою, накрийте фору залишками марлі.
- Добре утрамбуйте, поставте зверху гніт. Помістіть в холодильник на 24-48 годин.
- Поставте пасочницу на блюдо, акуратно зніміть її, а потім марлю.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!