Оніхолізис: внутрішні причини та лікування відшарованого нігтя

Відшарування нігтя жінки найчастіше помічають після манікюру чи педикюру, і, звичайно, звинувачують у цьому “невмілого” майстра нейл-сервісу. Звичайно, таке може статися, але ймовірна причина появи “кишені” під нігтем – інфекція, запальний процес в організмі чи психосоматичний розлад.

Оніхолізис на великих пальцях ніг – найпоширеніший варіант захворювання, рідше воно фіксується на пальцях рук. Іноді оніхолізис вражає кілька пальців відразу. Медики стверджують, що у 60% випадків причина захворювання – травма, механічне пошкодження нігтя або м’яких тканин пальців. І лише третина випадків відшаровування нігтів – результат хронічного дерматомікозу. 10%, що залишилися, – це піодермії, дерматози та інші системні соматичні захворювання. Відшарування нігтьової пластини немає віку чи статі, залежить від сезону. Для оніхолізису не характерна ендемічність, тобто хвороба не обмежена якимось конкретним ареалом або місцем існування.

Фото: Shutterstock

В результаті, наприклад, механічного впливу ніготь відокремлюється від ложа. Ложе має нерівності та шорсткості, які повторюються малюнком нігтя всередині. За рахунок цього ніготь і прикріплюється до ложа, але це умовний зв’язок. Коли ми часто чистимо простір під нігтем, гачки на ложі руйнуються, як стара липучка на одязі.

Незважаючи на те, що вперше захворювання було описане у 1920 році, проблема залишається актуальною і зараз, щоправда, найчастіше (особливо у разі травматичного характеру хвороби нігтя) вона визначається естетичною складовою, яка негативно впливає лише на якість життя.

За словами подолога, лікування оніхолізису тривале: спочатку встановлюється причина захворювання, потім розробляється протокол лікування, якого пацієнт дотримується беззастережно. За допомогою лікарських препаратів відновлюють нігтьову пластину, покращують кровопостачання, а головне – усувають причину виникнення захворювання.

Ольга Меженська-Туманова — подолог, автор наукового напрямку з догляду за руками “Палмологія”, автор інтелектуальних технік з манікюру та педикюру, керівник Міжнародного науково-дослідного проекту «Епоха краси», суддя з манікюру та педикюру міжнародного класу.

Що таке оніхолізис

Оніхолізисце захворювання, при якому порушується зв’язок нігтьової пластини та ложа за збереження матриці. Якщо говорити простіше, ніготь не може прирости до шкіри, тим самим утворюється «кишеня». При неінфекційному оніхолізисі ніготь не змінює свою консистенцію та колір, просто відшаровується від ложа. Інфекційний характер захворювання змінює вигляд нігтьової пластини, вона стає жовтувато-каламутного кольору, на дотик поверхня шорстка. Будь-який оніхолізис необхідно перевірити на наявність грибкової інфекції.

Оніхолізис та грибок: яка різниця, запитаєте ви? Оніхолізис супроводжується розшаровуванням та здуттям нігтьової пластини, якщо ж у “кишеню” потрапила інфекція, отже захворювання перекваліфікують на оніхомікоз. «Кишеня» під нігтем – тепле та зручне місце для розвитку різних патогенних мікробів.

Розкажемо про причини оніхолізису детальніше.

Оніхолізис: причини виникнення інфекційного характеру

Мікоз

Найпоширеніша інфекція, що викликає відшарування нігтя від ложа – мікоз (грибкове ураження). У цьому випадку внаслідок травми в нігтьовий простір потрапляють активні грибкові спори. Ніготь відходить від пальця. Відмінною ознакою мікозу є те, що найчастіше відшарування має нерівні краї. Лінія відшарування більше схожа на зигзаг, а не чіткі прямі, як у випадку механічного відшарування.

Згодом може змінюватися і колір: ніготь від вільного краю стає жовтим або бурим. Часто такі нігті змінюють свою структуру, можуть бути пухкими, розсипчастими. Грибкова поразка видає і неприємний запах розкладання від нігтів. Якщо ви підозрюєте грибкову інфекцію, в жодному разі не ставте собі діагнози і не призначайте лікування самостійно. 

ВПЛ

Ще одна інфекційна причина виникнення оніхолізису – це бородавки (вірус папіломи людської). Зустрічається на нігтях рук та ніг, на одиничних пальцях. З досвіду моєї практики все-таки частіше до цього схильні пальці рук.

Зіткнувшись із відшаруванням нігтя від ложа, завжди розгляньте простір під нігтем. Якщо ви помітили горбок, що піднімає ніготь, швидше за все, це піднігтьова бородавка.

Бактеріальна інфекція

Схожі симптоми має і бактеріальна інфекція, яка може потрапити під ніготь разом із скалкою. Тоді горбок під нігтем буде яскраво-червоного кольору. У всіх цих випадках допомогу надає лише лікар. Майстер нігтьового сервісу максимум може видалити ніготь у місці відшарування і закапати препарат, що дезінфікує, але м’які тканини пальця чіпати в жодному разі не можна.

Внутрішні причини оніхолізису

Знайти внутрішнє захворювання, що спровокувало відшарування нігтя, найскладніше. І тут ми можемо лише припускати. Але давайте подивимося, які внутрішні системні захворювання можуть викликати оніхолізис. Зверніть увагу на слово “системні”. У цьому випадку буде змінено безліч нігтів і протягом тривалого часу.

Оніхолізис плюс жовтизна дистальної частини нігтя (нігтя від вільного краю) характерні для системних захворювань печінки.

Previous

У трьох моїх клієнток кілька нігтів на руках мають «кишені» та пофарбовані у жовтий колір від вільного краю. Це бічний оніхолізис. Багаторазові аналізи на інфекцію нічого не показали. Але у всіх у дитинстві був гепатит. Значить – є ураження печінки.

При нестачі деяких корисних мікроелементів у раціоні, наприклад, відшарування нігтя на нозі може мати каламутно-біле фарбування та чорні вкраплення на нігтьовому ложі.

До хронічних захворювань, які можуть викликати оніхолізис, належать:

  • серцево-судинні захворювання;
  • ураження нервової та ендокринних систем;
  • шлунково-кишкового тракту.

Також оніхолізис може виникати після застосування серйозного курсу антибіотиків.

Оніхолізис може супроводжувати і шкірні захворювання, такі як екзема, псоріаз, дерматити. Так, наприклад, оніхолізис може виникати як алергічна реакція на штучні покриття, наприклад, гель-лак. Але тоді це супроводжуватиметься почервонінням бічних валиків, свербінням та печінням.

Як позбутися оніхолізису

Лікування оніхолізису включає низку лікувально-профілактичних заходів щодо оздоровлення вогнищ хронічної інфекції. Також у лікування відшарування нігтя може входити вітамінотерапія та застосування мінераловмісних препаратів.

Як лікувати оніхолізис: поради подолога

Початкова стадія оніхолізису лікується досить швидко, важливо не прогавити момент і не допустити приєднання грибкової інфекції. Свіжий, недавній оніхолізис легше піддається виправленню, тому що малюнок ложа ще не змінений. Якщо вони холізису більше року, то прогнози в тому, що вдасться його позбутися, мінімальні. За статистикою, остаточно позбутися оніхолізису вдається в 20-30% випадків. І цей відсоток невисокий частіше тому, що є постійне механічне навантаження чи інфекція, чи втрачено час.

Подолог дає ТОП-5 порад, як збільшити ніготь до нігтьового ложа.

  1. Впевненість. Переконайтеся, що ця патологія не має інфекційної природи. Для цього відвідайте лікаря дерматолога та здайте на аналіз шматочок нігтя. Для абсолютної впевненості аналіз слід зробити тричі.
  2. Захист. Захистіть нігті від можливої ​​інфекції. Застосовуйте як профілактику протигрибкові та антисептичні олії. Такі препарати можна придбати у професійних педикюрних лініях. Підійдуть препарати на основі олії лаванди, евкаліпту, чайного дерева, туї. Застосовуйте такі препарати завжди після завершення процедури манікюру та педикюру, навіть якщо нігті здорові. І завжди, коли ви травмували нігті.
  3. Стимуляція росту. У разі механічних пошкоджень логічно стимулювати зростання нігтя. Використовуйте зволожуючі олії для кутикул та нігтів. Професійні захисні олії, про які йшлося в пункті 2, як правило, мають і ефект стимуляції зростання. Як активну стимуляцію можна застосовувати просту маску для нігтів. У невелику кількість крему для рук додайте червоний перець на кінчику ножа. Нанесіть першу фалангу пальців. Робіть таку маску 1-2 рази на тиждень. Ще один нескладний і працюючий рецепт – наперстки з натурального воску. Розтопіть віск до температури 40 градусів. Занурте кінчики пальців. Не знімайте наперстки півтори години. На шкіру пальців попередньо можна нанести олію чи крем для рук.
  4. Корекція. Частина нігтьової пластини, що відшарована від ложа, видаляється і наноситься штучний матеріал. Сенс у тому, що в даному випадку за рахунок тиску покриття ніготь може швидше зчепитися з ложем. Можна використовувати акрилати чи гелі. Найбільш практичними показали себе спеціальні педикюрні акрили, системи «Оніхоліт» та «Унгізан». Таку техніку не можна використовувати за наявності інфекцій. Тому спершу треба переконатися, що нігті здорові.
  5. Обережність. Простір під нігтем часто забивається піднігтьовими відкладеннями та брудом. Щоб не відірвати нігтьову пластину ще сильніше, «кишені» потрібно чистити дуже акуратно, не частіше ніж 1-2 рази на місяць. Найкраще довірити це професіоналам. У деяких випадках краще не використовувати металевий інструмент, а промивати простір під нігтем антисептиком під великим тиском, наприклад, набравши антисептика в шприц без голки.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
 
Читайте також