Пантотенова кислота: навіщо потрібна і де міститься

Що таке пантотенова кислота і для чого вона потрібна

Пантотенова кислота – водорозчинний вітамін групи В, який допомагає регулювати обмін речовин. Він досить легко надходить до організму при збалансованому харчуванні. Вітамін В5 необхідний для покращення метаболізму, підтримки здоров’я гормональної системи, ЦНС, ШКТ, зміцнення імунітету, участі в уповільненні старіння та продовження молодості, зменшення впливу токсинів та стимуляції антиоксидантних процесів. Він відновлює клітини шкіри, прискорює загоєння ран, зменшує ймовірність появи шрамів. Також ефективний при лікуванні таких хвороб, як акне і подібні до нього, тому що впливає на активність сальних залоз, зменшуючи її. Бере участь в обміні ліпідів та сприяє зниженню ваги. Вітамін В5 для волосся також ефективний, тому що він допомагає прискорити ріст волосся, захищаючи від випадання та різних дерматологічних проблем на шкірі голови.

Добова потреба

Рекомендована добова норма вітаміну В5 становить 4-7 мг, при цьому вона може збільшуватися при фізичних навантаженнях, вагітності та лікуванні акне. Лікувальне дозування вітаміну В5 призначає виключно лікар. Діти також потребують цього вітаміну, добове дозування для дітей становить від 2 до 5 мг, залежно від віку.

Де міститься пантотенова кислота

Вітамін групи В міститься в багатьох продуктах і найчастіше надходить в організм завдяки збалансованій їжі. Варто зазначити, що за дотримання правил здорового способу життя дефіцит пантотенової кислоти буває рідко. Багаті на неї горох, фундук, гречка, вівсянка, рибна ікра, морська риба, авокадо, гриби, червоні та зелені овочі, м’ясні продукти (печінка, серце, нирки, куряче філе), а також молочні продукти та яйця. При термічній обробці вітаміну стає менше. Але оскільки він міститься майже у всьому, що входить у збалансоване меню, заповнити його дефіцит при правильній роботі ШКТ можна досить швидко. Якщо з’явилися ознаки дефіциту, варто звернутися до лікаря.

Ознаки дефіциту пантотенової кислоти

До нестачі вітаміну В5 призводять різні дефіцитні дієти, які обмежені споживанням продуктів. Також на засвоюваність впливають достатнє надходження в організм вітаміну С та інших вітамінів групи В. Прийом антибіотиків або хронічні захворювання, пов’язані з шлунково-кишковим трактом, також перешкоджають надходженню достатньої кількості пантотенової кислоти в організм. Якщо ви стали частіше хворіти на простудні захворювання, варто звернути увагу на достатнє надходження вітаміну В5. Крім цього, симптомами дефіциту також будуть втома, проблеми зі сном, підвищена стомлюваність, часті головні болі, біль у м’язах, оніміння пальців ніг, біль у нижніх кінцівках, червона шкіра стоп, розлади роботи шлунка та органів травлення, виразка.

Надлишок буває досить рідко, оскільки вітамін водорозчинний і не накопичується, досить швидко залишаючи організм.

Як приймати вітамін В5

Приймати пантотенову кислоту слід лише за рекомендацією лікаря. Але її часто можна зустріти в різних вітамінних комплексах. У таких добавках завжди доступні профілактичні дозування, які не зашкодять вашому організму під час прийому за інструкцією. Вітамін В5 необхідний для кращого засвоєння фолієвої кислоти. Рекомендована адекватна норма – 5 мг на день. У формі капсул пантотенова кислота приймається після їди по 1,5-3 мг для дорослих. Тривалість курсу може бути до 5 місяців залежно від проблеми. Але найчастіше  від 2 до 4-х тижнів додаткового прийому буде достатньо для зменшення симптомів, що турбують. При надлишку можливі побічні ефекти, такі  як діарея, нудота, печія, і навіть підвищення ризику виникнення кровотечі. Людям, які страждають на ризик виникнення кровотечі, додатковий прийом пантотенової кислоти небезпечний без консультації лікаря. Також вітамін В5 міститься у різних мазях, гелях, ампулах для волосся. Приймати пантотенову кислоту краще в комплексі, оскільки найчастіше такі набори містять вітаміни та мікроелементи, які доповнюють один одного та сприяють кращому засвоєнню. Серед них: фолієва кислота, вітамін С, вітаміни В1, В4, В9. Якщо ви помітили будь-які з симптомів дефіциту пантотенової кислоти, перш ніж включати її додатково у вигляді добавок, зверніться до лікаря за консультацією.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
 
Читайте також