Пранаяма: дихальні практики для початківців

Пранаяма в перекладі з санскриту означає «управління життєвою енергією за допомогою дихальних вправ». Про пранаями було відомо ще в IV столітті до н.е., про що свідчать записи в старовинних книгах.

Мета пранаями полягає в збільшенні кількості життєвої енергії (прани), можливості її контролювати і правильно переспрямовувати. Розповімо про техніки пранаями, покажемо відеоуроки для початківців.

Дихальна йога: суть і користь

Спеціальні дихальні вправи з йоги — пранаями — впливають на фізіологічний стан людини. Це відбувається внаслідок зміни концентрації кисню і вуглекислого газу, залучення в роботу різних груп дихальних м’язів, масажу внутрішніх органів.

У навчаннях про пранаяму йдеться також про рефлекторний вплив на нервову систему, на психоемоційний стан. Під час тривалої затримки дихання реально розширити свідомість, зробити її стійкішою. Помічено, що регулярне заняття дихальними практиками покращує мозкову діяльність, підвищується стійкість до стресів.

Ті, хто займаються пранаямою, зазначають у себе:

  • зміну емоційного фону — менше схильні до депресії й апатії, змін настрою, негативних думок;
  • поліпшення здоров’я (профілактика захворювань верхніх і нижніх дихальних шляхів, пневмонії) і загальнозміцнювальний ефект;
  • зниження маси тіла за рахунок прискорення метаболізму, рівномірного розподілу кисню по органам і тканинам (виводяться шлаки і токсини);
  • збільшення періоду неспання, на сон часу необхідно значно менше, ніж до занять пранаямою.
читайте також

Пранаяма: ТОП-8 видів дихальної гімнастики

Дихальна техніка пранаяма складається з чотирьох частин: вдих, затримка, видих, затримка після видиху (об’єднання).

  • Наді Шодхана. Це найвідоміша практика дихання з йоги, система психічного очищення. Особливо ефективна при хронічному кашлі, застудах.
  • Бхастріка, або дихання ковальських міхів. Допоможе розпалити внутрішній вогонь, очищує легені, стимулює апетит.
  • Уджаї, або психічне дихання. Заспокоює нервову систему, допомагає розслабитися, впоратися зі стресом, будь-яким негативом.
  • Сурьябхеда, або пробудження життєвої енергії. Це зігрівальна пранаяма, основний терапевтичний ефект якої — позбавлення болю в суглобах і невралгій.
  • Сита, або охолоджувальне дихання. За допомогою такого дихання реально знизити температуру тіла при лихоманці. Допомагає за наявності високого артеріального тиску, хворобах кишківника, анемії.
  • Капалабхаті. Це очисна практика, що тонізує головний мозок, усуває розумове стомлення, очищує енергетичні канали.
  • Мурчха. Складна пранаяма, яку рекомендують виконувати під наглядом інструктора. Це вправа з максимальною затримкою дихання.
  • Кева-кумбхака. Техніка спонтанної (природної) і тривалої затримки дихання. Кева-кумбхака вважається вершиною досконалості в пранаямі.

Пранаяма для початківців: що треба знати

Займатися дихальними техніками необхідно лише в  приміщенні без пилу. Корисно робити пранаяму на свіжому повітрі, але тільки якщо вам так комфортніше.

Пранаяма ефективна після практики асан, а потім можна і помедитувати.

Пранаяму роблять у зручній для вас позі, без напруження тіла. Голова, шия і грудна клітка мають перебувати в одній площині, а спина завжди залишається прямою. Затримувати дихання рекомендується на той період часу, поки вам буде комфортно.

Займаються дихальними практиками з ранку і не менш ніж через 4 години після вживання їжі. Не рекомендуються пранаями, якщо у вас повний сечовий міхур або кишківник.

Ефективність практики можна підвищити, залучивши в роботу нюхові рецептори головного мозку. При цьому приплив крові й кисню до нього збільшується. Допоможуть  аромалампи або пахощі. Не обов’язково під час заняття використовувати тільки одну техніку пранаями, допускається їх комбінування.

Пот, що виділився під час занять, не змивають, це суперечить аюрведі.

Пранаяма, техніка вправ: докладні відеоуроки

Наді Шодхана

Уджаї

Капалабхаті

Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
Читайте також