Ще років п’ять тому подкасти в Україні були новим і багатьом незрозумілим явищем. Однак сьогодні цей формат став досить популярним серед української публіки, з кожним днем таких шоу з’являється все більше, і найцікавіше те, що вони торкаються практично всіх аспектів нашого життя, а отже кожен може знайти щось цікаве для себе.
По суті, подкаст – це те саме радіо, з якого ми починаємо свій день, вмикаємо для фону під час ранкової рутини чи довгої поїздки на роботу або ж просто слухаємо в будь-який зручний час. Подкасти запускають ЗМІ, окремі журналісти, психологи, блогери та просто ентузіасти, яким є що розповісти цьому світу.
Ми вирішили зібрати в одну велику добірку цікаві подкасти українською мовою на різні теми: українське коріння і культуру, психологію і здоров’я, музику і кіномистецтво, про ненадумані проблеми самопізнання й багато іншого.
Подкасти про Україну, наше минуле і сьогодення
«Кляті питання»
Щотижня автор подкасту Федір Попадюк та заступник головного редактора інтернет-видання «Українська правда» Євген Будерацький обговорюють останні важливі події повномасштабної війни з росією, ситуацію на фронтах та дають відповіді на усі кляті питання, що так нам набридають.
«Без оголошення війни»
Ведучі подкасту – два історики, Олександр Аврамчук та Ілля Кабачинський, розповідають про події минулого, щоб краще зрозуміти майбутнє. Автори проводять паралелі з Другою світовою війною і ситуацією в світі після її завершення та аналізують історичне минуле, що дозволяє краще орієнтуватися в процесах, які відбуваються прямо зараз.
«Автентика»
Українська креаторка Катя Гайдут створила цей подкаст з важливою метою – розповісти нам, українцям, хто ми, звідки та в чому сила нашого коріння. Із представниками різних сфер ведуча обговорює особливості вітчизняної культури, книговидавництво, звичаї й обряди наших предків, мовне питання і загалом про унікальність української нації та що відрізняє нас від інших народів.
«Наші – класні»
Подкаст-розмова з класними українцями та українками, серед яких – власники українських брендів, волонтери, культорологи, автори популярних блогів. «Цей подкаст про українців минулого, теперішнього й майбутнього. Про спадок, який важливо пам’ятати, і про круті проєкти сьогодні», – ділиться засновниця Майя Тавлуй. Її герої – ті, хто робить щось круте вже зараз і надихає інших на те, щоб розвивати власну улюблену справу, доводячи всьому світу, які в Україні класні люди.
«Подкаст Ярослава Грицака»
Колись це був подкаст про музику з історіями, тепер – виключно про історію і наше сьогодення. Його ведучий, український історик та публіцист Ярослав Грицак, допомагає слухачам зрозуміти майбутнє через знання з минулого. Тут багато відповідей про війну і теми, що з неї випливають. Наприклад, як нам долати катастрофи, які принесла війна, та як скористатися нагодами, які вона несподівано відкрила перед українським суспільством.
«Чому вони крадуть?»
Документальний наративний подкаст «Чому вони крадуть?» підіймає вкрай важливу тему – присвоєння здобутків культурно-історичної спадщини України, які росія вчиняє протягом багатьох століть. У п’яти випусках розповідається, як такі українські культурні цінності, як Скіфське золото, древні мозаїки, козацькі артефакти, опинилися в російських музеях і як можна спробувати їх звідти повернути.
«Це має глибокий політичний підтекст. Росіяни обкрадають наші музеї. Вони намагаються привласнити собі культурну спадщину, історичну спадщину і конкретні артефакти цієї спадщини: літописи, гравюри, ікони, археологічні знахідки, тому що це – матеріальне. Вони забирають ці предмети у свої музеї, аби вписати у свою версію історії, просуваючи власні наративи», – говорить експерт проєкту Антон Дробович, директор Інституту національної пам’яті.
Подкасти про літературу та культуру
«Шева, Леся і Франко»
Подкаст про українських класиків для тих, хто прогулював уроки літератури, але хоче заново відкрити для себе наших письменників і їхні твори. Авторка проєкту – Дарина Романська. У своїх випусках вона руйнує стереотипи про тих, чию творчість ми вивчали в школі, вважаючи її нудною, та закликає подивитися на наших класиків по-новому.
Kult: Podcast
Подкаст про культуру від викладачів Могилянки – літературознавиці Тетяни Огаркової та філософа Володимира Єрмоленко. Ведучі розкривають теми культових епох та авторів, і якщо перший сезон подкасту був присвячений видатним постатям світового культурно-літературного простору, то другий розповідає про українських діячів, нашу ідентичність, мистецтво і трохи політику.
«Запах слова»
Літературний подкаст від Hromadske, у якому ведучі Євгеній Стасіневич та Сергій Чирков простими словами розповідають про українську класику, книги-бестселери, екранізації, культових і сучасних письменників – від Агати Крісті і Стівена Кінга до Сергія Жадана, Лесі Українки та Миколи Хвильового, а також що потрібно знати про невідомих літературних геніїв.
«Взяла і прочитала»
Подкаст про літературу від Radio Podil, авторкою якого є культурна менеджерка Богдана Неборак. Вона розповідає «про справді цікаву літературу, яка допомагає розуміти складні речі, а не втікати від них». У кожному випуску крізь призму літератури висвітлюється конкретна суспільно-політична тема: рівність, приватність, пропаганда, свобода слова, цензура й інше.
Mincultpryvit
Засновник цього подкасту – український режисер і сценарист Наріман Алієв, відомий фільмом-драмою про кримських татар «Додому», який у 2019 році брав участь у Каннському кінофестивалі. Серед гостей його випусків – режисери Олег Сенцов, Антоніо Лукіч, Наталка Ворожбит, Марися Нікітюк, а також громадські діячі, колишні політики, стендап-коміки та інші цікаві люди, з якими ведучий говорить «безкультурно про культуру».
«Акустика тіней»
Авторський подкаст журналістки Іванни Шкромиди про світову літературу. У ньому вона розповідає про різні літературні напрями й течії та занурює в цікаві та нетипові факти з біографій відомих письменників – від Джорджа Орвелла до Астрід Ліндґрен.
«Ранкова доза»
Літературний подкаст «Ранкова доза» ми слухали ще в мирному та спокійному 2019-му. Тут озвучувались улюблені літературні історії відомих українських митців, письменників, політиків і блогерів. З 2023 року формат дещо оновився – автор проєкту, журналіст Роман Романюк, пропонує слухачам поринути в атмосферу романів, повістей та інших творів, зачитуючи окремі уривки текстів. Цей подкаст як можливість час від часу починати свій ранок трохи інакше – не з соцмереж чи страшних новин, а з маленької ранкової дози краси.
«Легковажні»
У подкасті «Легковажні» три ведучі, Аня, Ксюша і Настя, теревенять про прочитані книги. Дівчата оцінюють палких коханців з інших планет, проводять розслідування моторошних вбивств у загадкових маєтках, розкривають всю правду про вампірів, обговорюють своїх «крашів» серед чоловічих персонажів – від книжок до екранізацій, спойлерять і жартують. «Разом з нами можна на годинку забути про все і просто стати легковажним читачем», – кажуть авторки.
Подкасти про психологію і здоров’я
«Простими словами»
Подкаст про психологію та науку від наших колег «The Village Україна», який виходить ще з 2019 року. Ведучі – письменник Марк Лівін і клінічна психологиня Софія Терлез. Вони розповідають простими словами про складне: як розібратися у своїх емоціях і поведінці, як давати раду почуттям, як подолати тривожність, як наші думки впливають на якість життя, сумніви в собі, безсилля, ревнощі та багато інших тем, які відгукнуться кожному.
«Само-інсталяція»
Цей подкаст створила магістерка клінічної психології Віолета Пижик, аби говорити про психоедукацію під час війни. Основною темою її випусків є те, як функціонує людина в різних життєвих обставинах і соціальних умовах. Окрім цього, психологиня розповідає про різні психічні розлади, такі як нервова булімія, анорексія, їхні причини й наслідки.
«Я знаю, як це»
«Я знаю, як це» – соціально-важливий проєкт, де люди з досвідом психічних порушень і розладів діляться своїми історіями. Його авторка каже, що це своєрідна групова терапія, бо герой кожного епізоду розповідає про свій унікальний досвід боротьби з певним психічним розладом. Випуски підкріплені фаховими коментарями психологів, які дозволяють краще зрозуміти людей, що наважилися розповісти власні історії назагал.
«Температура – нормальна»
Подкаст від «Української правди» про найважливіше – наше здоров’я та як не хворіти. А якщо захворіли, то як не нашкодити організму. Тут порушуються різноманітні теми: нісенітниці про їжу, вплив алкоголю на мозок, як проходить штучне запліднення, що важливо знати про збереження сперми, народна медицина, психосоматика тощо. Про це ведучій подкасту – журналістці Наталії Бушковській – розповідають лікарі, психологи й інші фахівці.
«Буде тобі наука»
Подкаст про здоров’я і науку, де обговорюють проблемні питання, які кидають виклики сучасному суспільству. Щотижня – нова історія. Серед випусків можна знайти теми про хворобу Альцгеймера, акне, жіночу та чоловічу імунні системи, чому ми втрачаємо м’язи з віком або чому не варто робити чистки кишківника. У подкасті також багато іншого: які винаходи з’явилися завдяки війнам, чому фокусники нас «зачаровують», чому люди вірять у гороскопи або які потреби мають ветерани після повернення додому. Деякі випуски начитують знаменитості, блогери і стендапери.
Подкасти про музику і кіно
«Ріж вірьовку»
Подкаст, з якого ви дізнаєтеся всю правду про традиційну українську музику. Двоє ведучих у форматі інтерв’ю з різними музикантами і представниками сфери говорять про все, що сьогодні розвиває традиційну музику в Україні. Автентичні співаки, фольклорні пісні, традиційні інструменти, критика в сучасному традиційно-музичному процесі, а також розвінчують багато міфів.
«ТА ТИ ШО?»
Подкаст про кіно, ігри та інші сучасні технології. Троє ведучих у невимушеній атмосфері обговорюють новинки зі світу кінематографу, відеоігор, коміксів, книжок, музики. Словом, всі найцікавіші гіковські теми.
Vertigo Filmapotting
У цьому подкасті ви дізнаєтеся, як створюється українське кіно, в яких умовах воно живе і як його рецензувати. Щоправда, останні епізоди виходили ще в 2020 році, а з того часу багато змінилося. Та це не відміняє нагоди послухати цікаві розмови з кінокритиками, режисерами й іншими безпосередніми учасниками кіновиробництва в Україні.
Подкасти про моду, красу і творчість
«Нелегка промисловість»
Авторський подкаст української дизайнерки Ксенії Шнайдер, співзасновниці бренду Ksenia Schnaider, орієнтований на тих, кого цікавлять реалії сучасної fashion-індустрії. Цей проєкт став майданчиком для представників сфери моди, які діляться власними історіями успіху і невдач, обмінюються порадами та обговорюють труднощі, з якими доводиться зіштовхуватися в роботі. Серед гостей випусків – засновники брендів The Sleeper, Bevza, Frolov, Katimo, Gunia Project, Anna October, Nadiia та інші.
«Арістотель поставив лайк»
Подкаст про онлайн-комунікації в Україні, створений колишньою журналісткою Іванною Стець. Її гості – люди зі сфери комунікацій, які причетні до відомих усім кейсів і проєктів на кшталт «Всі. Свої», LOVESPACE, Bazilik, banda.agency, музей Ханенків та Міністерство цифрової трансформації. «Тут про реальну роботу, яка допомагає брендам цілити у сердечка аудиторії», – зазначає авторка.
«Не під запис»
Новий подкаст про PR в Україні. Його зробили PR-агентка й сelebrity marketing менеджерка Аня Давиденко та засновниця агенції стратегічних комунікацій UAgency Олександра Погоріла. Вони кличуть в гості своїх друзів і колег, щоб поговорити про гучні комунікаційні кейси, які зазвичай обговорюють не під запис. Вже є випуски про «Супермаму», політиків у ТікТок, чорні теми в комунікаціях і як нетоксично відмовляти клієнтам.
«Псяча буда»
Подкаст про мистецтво і життя «Псяча буда» запозичив свою назву в одного кафе, яке існувало у пізньорадянському Львові. За словами авторів, там збиралися різні творчі люди: художники, поети, галеристи, хіпі. Тут можна натрапити на розмови про митців-практиків, арттерапію або виникнення брендів.
Подкасти про саморозвиток і пізнання себе
War-life balance
Ще один подкаст від УП, його веде журналістка видання Аліна Полякова та медична психологиня, гештальт- і травма-психотерапевтка Юлія Кос. Вони говорять про пошуки себе під час війни, вибудову романтичних і родинних стосунків, емоційну напругу і пошук сил на роботу, усвідомлення та прийняття смерті – проблеми, з якими всім нам довелось зіткнутися з початком повномасштабного російського вторгнення в Україну. Ведучі дають поради, як із цим впоратися та втримати той самий баланс.
«Повільна розмова»
Спокійний подкаст про красу життя без поспіху, увагу до деталей, самосвідомість, продуктивність, саморозвиток без вигорання і планування життя в потоці. Авторка Інна Турчак ділиться тим, як знайти опору та впевненість у собі, як навчитися тримати фокус на важливому, як залишатися в ресурсі, як втілити свої сміливі проєкти і вільно створювати своє житття щодня, навіть в умовах невідомості.
«Потрошку»
Цей подкаст допоможе поліпшити свої навички комунікації. Його ведуча – Таня Касьян, укладачка «Довідника безбар’єрності» й авторка книжки «Про що мовчать», розповідає, як говорити інклюзивно і руйнувати бар’єри в голові та спілкуванні. У кожному епізоді вона потрошку пояснює, які терміни вже вийшли з ужитку і якими словами їх варто замінити. Є епізоди про те, як коректно говорити в суспільстві про людей із ментальними порушеннями, про інші раси, вік, спільноту ЛГБТК+ тощо.
«Душніла»
Як каже сам автор проєкту, «Душніла» – це «подкаст, від якого іноді захочеться відчинити кватирку». Його мета – навчити і навчитися аналізувати себе та навколишній світ через персональний досвід, самоаналіз, філософію, психологію і глибоке занурення в себе. Разом із гостями ведучий порушує важливі теми про те, як полюбити свій голос, необхідність внутрішніх змін, незалежність як форму залежності, вихід із фрустрації тощо.
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!