Що таке колаген
Питний колаген належить до БАДів, які можуть суттєво повпливати на стан вашого здоров’я. Колаген – це фібрилярний білок, що становить основу сполучної тканини організму (сухожилля, кістка, хрящ, дерма тощо) і забезпечує її міцність і еластичність. Це основний компонент сполучної тканини й найпоширеніший білок у ссавців, що становить від 25% до 45% білків в усьому тілі. Фактично цей диво-білок пов’язує та утримує клітини разом – його волокна створюють позаклітинний матрикс. Саме він робить нашу сполучну тканину міцною й одночасно еластичною.
Найбільше його міститься в сполучних тканинах, які беруть участь у русі. Це наші хрящі, кістки, зв’язки, сухожилля, м’язи, фасція. Колаген можна розділити на три основні типи (насправді їх 28), і кожен із них переважає в певному виді тканини. Перший і третій тип входять до складу шкіри, кісток, сухожиль, стінок судин. Другий тип міститься в хрящовій тканині.
Враховуючи те, що він необхідний для безперебійного функціонування, але після 25 років синтез його організмом значно знижується, лікарі та дієтологи часто рекомендують колаген для суглобів в якості БАДа для профілактики. Як правильно пити колаген? У магазинах ви можете знайти колаген двох видів: тваринний (шкіра, сухожилля й хрящі птахів, корів і свиней) або морський (шкіра й луска морських риб). Також може бути питний колаген або в порошку.
Колаген для шкіри: як діє
Дослідження, проведені в 2013 році, довели користь колагену. Прийом колагену у вигляді харчових добавок протягом восьми тижнів позитивно впливає на стан шкіри, зменшує кількість зморшок і робить позитивний вплив на синтез дермального матриксу.
Якщо ви хочете якомога довше зберегти пружність своєї шкіри, яка на 80% складається з колагену, бажано влаштовувати профілактику й приймати колаген у вигляді добавок протягом кількох місяців (зазвичай до трьох), потім робити перерву тривалістю в півроку, і знову додавати прийом обраного БАДа до свого звичного раціону. Для поліпшення стану шкіри краще вибирати морської колаген. Але варто пам’ятати, що під час прийому всередину у вигляді добавки він втрачає частину своїх властивостей після розщеплення в травному тракті.
Ще один важливий момент, про який не варто забувати! Чарівний білок не обов’язково піде на відновлення шкіри, волосся та нігтів у тому обсязі, в якому ви його приймаєте. Можливо, організм вирішить, що зв’язки, хрящі та кістки знаходяться в більш жалюгідному стані, й направить додаткову порцію на латання дірок у цих системах. Навряд чи його хвилює, скільки у вас з’явилося нових зморшок, а ось міцні кістки й здорові хрящі – запорука вашого подальшого безперебійного функціонування і, як наслідок, успішного виживання.
Навіщо приймати колаген для хрящів
Колаген для хрящів стосується другого типу й може виступати в ролі хондропротектора. Найчастіше його вживають спортсмени, бо їм потрібний підвищений захист через високі фізичні навантаження. Він продається у вигляді харчових добавок (таблетки, порошок, гель), але деякі фахівці вважають таку покупку марною тратою грошей і замінюють його на прийом звичайного желатину, бо він є гідролізованим колагеном. Ще один натуральний варіант – холодець. Правда, щоб отримати правильний, а не святковий варіант, вам доведеться варити його НЕ 5−6 годин, а 24−36. Тільки після такої обробки застиглий бульйон буде мати необхідні цілющі властивості.
Колаген і фасція
Ще один момент, на який би хотілося звернути вашу увагу – здоров’я фасції, головної сполучної тканини в організмі. Чим вона міцніша й еластичніша, тим менша скутість у рухах, і тим краще ви будете почувати себе фізично. Відчуття стягнутості в тілі, особливо після довгого сидіння за комп’ютером у незручній позі.
Фасція – тонка плівка сполучної тканини, щільно упаковані волокна колагену. Вона обгортає, розділяє й проникає до кожного м’язу, дозволяючи легко ковзати під час рухів, з’єднує ваші органи з ребрами, м’язами, й кістки одна з одною.
Ця оболонка навколо кожного м’яза одночасно й жорстка, й еластична. Вона дозволяє вільно рухатися, але при надмірному розтягуванні спрацьовує як анатомічний стоп-кран, запобігаючи травми і розриви.
Як бачите, в підтримці здоров’я фасції, можливо, навіть більше сенсу й користі, ніж у турботі про нігті й волосся, хоча це теж ніколи не буває зайвим. І для цього цілком підійде колаген другого типу, той самий, який купують для зміцнення хрящової тканини.
Продукти, в яких міститься колаген
Як ми вже говорили, вживання добавки не гарантує ідеальної сяючої шкіри, міцних нігтів і волосся. Ви не почнете гнутися й розтягуватися, як індійський йог. Організм сам буде вирішувати, куди в першу чергу варто звернути додаткову порцію колагену. Так що для профілактики варто не тільки пити БАД, але і додати до свого щоденного раціону продукти, що містять цей білок.
Список продуктів: м’ясні бульйони й холодець, курка, морська риба й молюски, яєчні білки, цитрусові, ягоди (особливо з високим вмістом вітаміну С), часник, листова зелень, бобові, кеш’ю, томати, болгарські перці.
А ось колагену для вегетаріанців не існує, бо це продукт винятково тваринного походження. Тому вегетаріанцям варто додати до свого раціону більше продуктів, що містять складові колагену – лізин (арахіс), пролін (паростки пшениці) і ламінарії (джерело гіалуронової кислоти). Також можна подивитися спеціальні харчові добавки з цими амінокислотами.
Як приймати колаген: особистий досвід
Я не замовляла собі замовляла собі рідкий колаген, а обрала колаген у таблетках і у вигляді порошку. Він завжди йде з вітаміном С, бо він покращує засвоюваність цього білка організмом. Останній порошковий варіант містив ще й гіалуронову кислоту.
Як пити колаген? Обидві добавки вживалися протягом трьох місяців, але ефект від порошку виявився сильнішим і помітнішим. Я побачила перші результати приблизно через місяць. Щоранку я розчиняла одну мірну ложку порошку в склянці води й випивала натщесерце. На смак – як нібито ти п’єш звичайнісінький желатин, розчинений у воді: запах не дуже, смак теж. Але його можна розчиняти у соці (бажано з м’якоттю), тому можна вживати його між прийомами їжі. Навряд чи ваша підшлункова зрадіє склянці соку (нехай і з колагеном) на голодний шлунок з самого ранку.
Нігті. Приблизно через місяць мої нігті почали рости з подвоєною швидкістю, а за міцністю стали нагадувати кігті Росомахи з Адамант. Я могла підколупнути ними будь-яку кришку або щось інше щільне, що було потрібно віддерти, відірвати або відкрити. Нігті не тільки не ламалися, а й продовжували рости.
Колаген для обличчя – ефект. Стан шкіри суттєво покращився. Косметолог зауважив, що шкіра стала більш гладкою й покращився колір.
Колаген для волосся – що змінилося. Колорист зазначила, що волосся стали ламатися набагато менше, й посилився їх зріст (з’явилося багато нового волосся).
Хрящі та зв’язки. Незважаючи на те, що цей тип колагену більше підходить для волосся й шкіри, позитивний ефект був помітний і в спорті. Я відвідую заняття зі стретчингу мінімум два рази на тиждень. Раніше легкий болючий післясмак після випадково розтягнутої зв’язки або м’язу відчувався протягом декількох днів. Після початку прийому БАДа я практично забула, що це таке. Враховуючи те, що суглоби у мене ніколи не хворіли, я не можу сказати, що прийом колагену якимось чином позначився на їхньому стані. Але будемо сподіватися, що вони отримали підживлення.
Правда у колагену в порошку з вітаміном С і гіалуроновою кислотою є один нюанс – люди з підвищеною кислотністю можуть відчути дискомфорт у шлунку. Тому якщо у вас є проблеми зі шлунково-кишковим трактом, перед покупкою суміші краще порадитися з профільним лікарем.
Ефект від прийому зійшов нанівець саме перед тим, як мені потрібно було замовляти наступну партію. При виборі таких добавок варто пам’ятати, що ефект від прийому у кожного буде індивідуальним. Він може бути таким самим, як і у того, хто вам порадив засіб, кращим або гіршим – все залежить від стану вашого організму.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!