Розацеа: причини виникнення, методи лікування, продукти для догляду

Кожна жінка знає, що ознака краси − здорова шкіра, без почервоніння й висипів. Щоб не змітати з полиць засоби, що маскують, важливо навчитися правильно доглядати за шкірою обличчя. Але, іноді, з’являються дефекти на шкірі – причина серйозного шкірного захворювання – розацеа.

Редакція Beauty HUB у співпраці з експертом по догляду за шкірою обличчя Ярославом Лата піднімає дуже актуальне питання – розацеа, всі її прояви та побічні ефекти. Обізнаний − значить озброєний!

Що таке розацеа

Розацеа – хронічне захворювання шкіри, що характеризується стійкою еритемою (почервонінням), загостреннями у вигляді появи папул, пустул, в основному на виступаючих ділянках обличчя, на щоках, носі, підборідді (центральна зона обличчя). При розацеа може виникати додаткова набряклість шкіри, ринофіма (розростання шкіри), розацеа також може перейти з шкіри на органи зору.

Жінки й чоловіки хворіють розацеа з однаковою частотою, проте, помічено, що схильність до важкого перебігу захворювання спостерігається більше у чоловіків.

У світі налічується близько 45 мільйонів людей, які страждають на це захворювання. Варто відзначити цікавий факт – люди з темними типами шкіри страждають розацеа рідше. Це запалення шкіри може виникати в будь-якому віці, однак найчастіше розацеа зустрічається у жінок середнього віку.

Розацеа: стадії захворювання

  • Перша стадія розацеа: утворюються червоні плями на обличчі (в районі лоба, носа й на щоках) і видно кровоносні судини.
  • Друга стадія розацеа: розростається процес запалення по всій шкірі. З’являються пустули й папули, які можуть запалюватися та характеризуватися хворобливістю.
  • Третя стадія розацеа: почервоніння шкіри, поява пустульозних елементів (гнійників), невелика набряклість.
  • Четверта стадія розацеа: характеризується великою кількістю стійко розширених судин, утворенням запальних вузлів, великих пір, рубців і свербінням в районі очей.

6 правил для хворих із розацеа

  1. Уникайте надмірного впливу сонця, гарячих ванн, саун, не вживайте алкоголь, вилучіть стрес зі свого життя, дотримуйтесь дієти.
  2. Навесні й восени відбуваються серйозні перепади температур. В приміщенні − приємно і тепло, а на вулиці набагато холодніше. Шкіра не любить такі перепади й настільки раптові зміни температур. У людей із розацеа такі перепади можуть викликати погіршення стану шкіри.
  3. Будьте обережні з декоративною косметикою й засобами догляду за шкірою. Більшість продуктів містять ароматизатори та інші агресивні хімікати. Зверніть увагу на мінеральну декоративну косметику, яка не містить шкідливих речовин і дозволяє шкірі дихати, а також на спеціальні засоби із догляду космецевтических брендів.
  4. Американські вчені довели, що молочні продукти також сприяють погіршенню стану шкіри при розацеа.
  5. Вмивайтеся винятково теплою водою! При низьких і високих температурах настає спазм судин і розширення вен, що призводить до появи почервоніння.
  6. Пийте багато води, адже суха шкіра легше піддається роздратуванню, надаючи шанс розацеа проявити себе в повній мірі.

На головні питання редакції Beauty HUB, а саме: причини виникнення розацеа, методи лікування розацеа, протипоказання при розацеа й не тільки, відповів лікар-дерматовенеролог мультипрофільной клініки «Оберіг» (відділення «Оберіг б’юті»), член Української асоціації дерматовенерологів Ярослав Лата.

 

Причини появи розацеа

  • Генетична схильність до захворювання у груп населення зі світлою шкірою, так званий «кельтський тип»;
  • Підвищена чутливість шкіри до сонячного світла;
  • Судинні зміни капілярів, що втрачають свою моторну функцію (еластичність, можливість скорочуватися), що веде до виходу рідкої частини крові в міжклітинний простір, а це призводить до набряку;
  • Наявність підшкірного кліща Демодекс, що веде до змін сально-волосяного апарату.

Фактори, які провокують розацеа

  • Вживання спиртних напоїв, особливо червоних ігристих вин підсилює клінічні ознаки розацеа;
  • Не рекомендується вживати в їжу дуже гарячі страви, пити гарячі чаї, каву тощо;
  • Недотримання дієти. Деякі пацієнти відзначають погіршення стану при вживанні в їжу гострих приправ, соусів із каррі, шпинату, баклажанів, помідорів, печінки, дріжджових продуктів, і особливо пармезану;
  • Вплив прямого сонячного випромінювання. Рекомендується на регулярній основі використовувати сонцезахисні креми зі SPF фактором не менше 30+;
  • Протипоказаний прийом судинорозширювальних препаратів, наприклад, нікотинової кислоти;
  • Неправильне використання агресивної косметики: регулярні пілінги, скрабування та інше.

Чи можна вилікувати розацеа

Вилікувати це захворювання неможливо. Але пацієнта зобов’язані інформувати та розповісти, як правильно мінімізувати ризики загострень, провокацій.

Ґрунтуючись на доказовій медицині, в терапії найчастіше використовують:

  • застосування системних антибактеріальних препаратів (протизапальні властивості антибіотиків: тетрациклін, еритроміцин);
  • антипротозойні препарати, наприклад, метронідазол;
  • системні ретиноїди (ізотретиноїн) дають хороші результати при важких клінічних випадках, складно піддаються лікуванню;
  • можуть застосовуватися комбіновані топічні препарати: стероїди, антибіотики в формі кремів;
  • найбільш стійку ремісію вдається отримати при призначенні топічних блокаторів кальційневринових рецепторів;
  • застосування у великому розведенні бутулотоксинів типу А.
  • лазеротерапія – дозволяє досить швидко досягти хорошого косметичного ефекту (прибрати розширені судинні сітки, телеангіектазії).

Хворобу необхідно контролювати, дотримуючись рекомендацій лікаря! Якщо лікарю й пацієнту вдається досягти довірливих стосунків і розуміння проблематики, можна отримати досить тривалий період ремісії захворювання.

читайте також

Продукти для догляду за шкірою з розацеа: вибір редакції та експертів

Навігація у світі догляду за шкірою з розацеа – це мінне поле. Адже в цьому випадку засоби з приміткою «для чутливої шкіри» не завжди є найліпшим вибором і часто можуть навпаки спричиняти запалення, ніж усувати їх.

Ми вивчили багато рекомендацій експертів у догляді за шкірою та зібрали кращі засоби, на які варто звернути увагу, якщо у вас розацеа. Формули цих продуктів – від очищення до SPF – заспокоюють почервоніння, усувають неприємні відчуття, підтримують і відновлюють шкірний бар’єр та загалом дбають про імунітет шкіри

ВАЖЛИВО! Перед використанням будь-якого з цих засобів обов’язково проконсультуйтеся зі своїм косметологом. Він допоможе підібрати індивідуальне вирішення проблеми, враховуючи нюанси саме вашого шкірного захворювання.

Очищення шкіри з розацеа

«Для людей з розацеа особливо важливо правильно очищати шкіру. Якщо ви помиляєтеся з очищенням при розацеа, важко досягти успіху в догляді за такою шкірою, – зауважує косметолог-дерматолог доктор Сем Бантінг. – Найкращим варіантом є м’які очищувальні засоби, що не утворюють піни, і я наполегливо раджу дотримуватися лише одного, простого очищення». Експерт також радить використовувати засоби без ароматизаторів, адже це додатковий подразник для чутливої шкіри.

Dr. Sam's Flawless Cleanser
Medik8 Gentle Cleanse Hydrating Rosemary Foam
Murad Soothing Oat & Peptide Cleanser
Avene Tolerance Extremely Gentle Cleanser for Sensitive Skin
Tatcha The Rice Wash
BYOMA Milky Moisture Cleanser
Bioderma Sensibio H2O Micellar Water

Зволоження шкіри з розацеа

Якщо загострення розацеа зазвичай призводять до того, що ваша шкіра стає такою ж сухою, як листя восени, доктор Сем рекомендує обирати зволожувальний засіб з інгредієнтами для відновлення бар’єру, такими як цераміди та ніацинамід.

Щодо консистенції, тут все індивідуально. «Текстуру необхідно підібрати саме під вас – розацеа впливає на всі типи шкіри», – підкреслює дерматолог. Одним із кращих варіантів вважається бальзам або гель. Ці продукти не лише легкі за текстурою та глибоко зволожують, але й охолоджують «гарячу» шкіру в момент нанесення. 

Ефект охолодження важливий при розацеа, адже одним із проявів цього захворювання шкіри є підвищення температури в місцях почервоніння. З цією задачею також чудово справляється термальна вода у форматі спрею, яку зручно використовувати протягом дня.

REN Clean Skincare Everhydrate Marine Moisture-Replenish Cream
La Roche-Posay Cicaplast Balm B5 Multi-Purpose Repairing Balm
SkinCeuticals Redness Neutralizer
Paula's Choice Calm Rescue and Repair Intensive Moisturiser
Dr Dennis Gross Hyaluronic Marine Oil-Free Moisture Cushion
Avene Thermal Spring Water
SkinCeuticals Phyto Corrective Gel

Захист і відновлення шкіри з розацеа

Ми вже згадували ніацинамід та цераміди вище, але є деякі інгредієнти, які вирізняються серед інших, коли мова йде про розацеа. Зокрема, експерти рекомендують азелаїнову кислоту.

«Азелаїнова кислота – мій вибір номер один при лікуванні розацеа, – каже доктор Сем Бантінг. – Раніше вона відпускалася лише за рецептом, але тепер широко доступна без рецепту, що є чудовою новиною для людей з розацеа. Будь-яка концентрація від 5% до 20% може бути корисною».

Чому азелаїнова кислота так підходить для шкіри з розацеа, запитаєте ви? «Вона зменшує запалення та чутливість шкіри, тому це чудове довгострокове рішення проти почервонінь», – пояснює доктор Сем. Цей інгредієнт можна знайти в будь-якій формі продукту, яка вам подобається, – від сироватки і тоніка до маски і зволожувального крема.

Нижче – засоби з азелаїновою кислотою, а також інші корисні формули, що відповідають потребам шкіри з розацеа. А саме заспокоюють, відновлюють, регенерують шкіру, роблять її менш реактивною і підтримують природний захисний бар’єр.

The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10%
Paula's Choice 10% Azelaic Acid Booster
Q+A Azelaic Acid Balancing Serum
Dermalogica Stabilizing Repair Cream
SkinCeuticals Phyto A+ Brightening Treatment
Avène Cicalfate + Restorative Protective Cream
Rhode Skin Barrier Restore Cream
SkinCeuticals Phyto Corrective Hydrating + Calming Mask

Сонцезахисні засоби для шкіри з розацеа

Для шкіри, схильної до запалень і почервонінь, SPF-захист вкрай важливий. При розацеа експерти рекомендують орієнтуватися на мінеральні санскрини, оскільки вони краще підходять для шкіри з підвищеною чутливістю. Засоби зі списку нижче також працюють на зволоження, відновлення та регенерацію шкірного покрову, тому можуть використовуватися як денний крем для обличчя або як база під макіяж.

CeraVe CeraVe Hydrating Mineral Sunscreen SPF 50
Colorescience All Calm Clinical Redness Corrector SPF 50
Clarins Fluide Solaire Minéral SPF30
Drunk Elephant Umbra Sheer Physical Daily Defense SPF 30
Fenty Skin Hydra Vizor Mineral SPF 30 Moisturizer With Niacinamide
Green People Scent Free Sun Cream SPF30
Hello Sunday The Mineral One Mineral Face Moisturiser SPF50
Tatcha The Silk Sunscreen SPF 50

Яких засобів у догляді за шкірою слід уникати при розацеа

Вище ми розглянули базові продукти, які допоможуть змінити режим догляду за шкірою з розацеа. Однак є ще декілька важливих нюансів, на які важливо звернути увагу, щоб не завдати шкоди своїй шкірі. Доктор Сем Бантінг склав зручний список помилок у догляді за шкірою з розацеа, яких слід уникати.

Ефірні олії й ароматизатори. Є потенційними подразниками та можуть посилити симптоми розацеа – від простого почервоніння до фізичного дискомфорту.

Фізичні ексфоліанти. Здатні ще більше виснажувати шкірний бар’єр, посилюючи тим самим запалення та спричиняючи чутливість.

Хімічні сонцезахисні фільтри. Можуть провокувати проблемні стани і без того чутливої шкіри – мінеральні сонцезахисні засоби краще переносяться, особливо якщо очі також уражені розацеа.

Гаджети для очищення шкіри. Використання жорстких щіток для обличчя та будь-яких інших грубих засобів може пошкодити шкірний бар’єр і ще більше посилити чутливість.

Більше інформації на тему розацеа ви можете знайти на онлайн-ресурсі для фахівців естетичної медицини PRO Cosmetology.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB

читайте також

Читайте також