*«Активними» (actives) називають ті компоненти, результативність яких у розв’язанні певної косметичної проблеми доведена клінічними дослідженнями. Серед найвідоміших і найпоширеніших активів – ретиноїди, AHA- та BHA-кислоти, антиоксиданти (наприклад, вітамін С), гіалуронова кислота, ніацинамід та багато інших.
Чи треба змінювати засоби час від часу, бо від постійного використання шкіра звикає до косметичного засобу або активного компонента, і його ефект слабшає?
Так, наша шкіра, безумовно, звикає до наших засобів догляду, як наше тіло звикає до здорового харчування чи тренувань у залі. Але ні, через системне використання вони не стають менш дієвими та не потребують заміни на інші. Навпаки, справді трансформувати шкіру і досягти виняткових результатів можливо тільки під час постійного комплексного догляду за шкірою без перерви на канікули. Тож хороша новина: якщо вам дійсно підійшов, наприклад, тонер, залиште його в рутині на постійній основі. Якщо ви бачите, що засіб підходить вашій шкірі, не потрібно його змінювати.
Як і у догляді за тілом – повинна бути дисципліна. Наприклад, пропоную ставити нагадування два рази на тиждень у вечірній час, щоб не забувати проводити делікатну ексфоліацію вдома, адже це звичка номер один, якщо ви хочете класних результатів для шкіри.
Чи стає моя шкіра залежною від активів? Якщо різко припинити використання, чи виникає «синдром відміни»?
«Синдром відміни» може виникнути лише після вживання деяких ліків. Продукти, призначені для догляду за шкірою, не містять інгредієнтів, які можуть спровокувати залежність.
Звісно, наша шкіра реагує та адаптується до засобів, якими ми користуємося, і «включає» їх до свого балансу. Оскільки клітини шкіри зазвичай оновлюються кожні 28 днів, помітну різницю й очевидний ефект ви побачите після місяця регулярного використання засобів. А на те, щоб досягти максимального результату, потрібно зазвичай від 3 до 6 місяців.
Іноді, якщо ви користуєтесь активами вже багато років, може скластись враження, що ефект не такий разючий і косметика перестала працювати. Проте це хибне враження. Імовірніше, ви звикли до вашої «нової шкіри». А от якщо ви перестанете користуватися цим засобом, тоді побачите різницю. Погіршення стану шкіри після відміни того чи іншого засобу пов’язане з тим, що шкіра перестає отримувати у достатній кількості поживні речовини, вітаміни, антиоксиданти тощо. Одні компоненти покращують вологоутримувальні властивості шкіри, інші активують процес епідермального оновлення, треті – активізують колагеногенез.
Я користуюсь кислотами через день на регулярній основі і в захваті від результату. Шкіра гладенька, сяйлива, підтягнута й така ніжна. Хоча я не щодня відстежую зміни і вже забула як було «до», адже звикла до ідеального стану моєї шкіри. Це стало новою нормою. Але варто мені перестати користуватися ними хоча б на тиждень, і я бачу, як шкіра потроху тьмяніє.
Чи варто починати використовувати активи якнайпізніше, бо інакше їхній ефект у більш дорослому віці буде не таким помітним?
Навпаки, якщо ви вчасно і правильно вводите активи до своїх б’юті-ритуалів, можна попередити багато вікових змін. Наприклад, якщо розпочати використовувати засоби з антиоксидантами, то шкідливий вплив вільних радикалів одразу зменшується, і старіння шкіри вже сповільнюється. Адже в умовах міського життя наша шкіра щодня зазнає негативного впливу довкілля, що запускає процеси окислення, і це стосується людей у будь-якому віці. Шкіра в’яне, зневоднюється, з’являються запалення і чорні цятки. Використання антиоксидантів допомагає зупинити цей процес. Найбільш ефективні та доступні з них ніацинамід і вітамін С. Тільки останній вибирайте з маркуванням THD, він у 50 разів ефективніший.
Загалом я б радила йти від потреб шкіри та проблем, які ви хочете вирішити. Це так само справедливо і для кислот, і для ретиноїдів – обмежень за віком для них не існує, наприклад, ретиноїди та саліцилова кислота добре справляються з запаленнями у підлітковому віці. Тож чекати точно не варто, треба допомагати шкірі вчасно і зважати на правила безпеки – і у чотирнадцять, і у вісімдесят.
Загалом досвід лікарів-практиків зі світовим ім’ям і наш власний показали, що починати антиейдж-догляд потрібно відразу після 20 років, коли ще можна запобігати, а не лікувати ознаки старіння. Цей тренд називається prejuvenation – я перекладаю як «профілактичне омолодження». Такий підхід містить у собі комплекс професійного догляду, який уповільнює вікові зміни шкіри – появу дрібних складок, зморшок, пігментації та зневоднення. Якщо вчасно почати користуватися активами і спрацювати на випередження, можна на роки відтермінувати появу вікових змін. Усе просто: зморшки, що вже утворилися, складніше усунути, але запобігти їх появі нам цілком під силу.
Чи треба робити перерви у використанні активів, бо інакше шкіра стає надто тонкою і слабшає?
Ні, це міф. Зазвичай так кажуть про кислоти. А саме, що регулярно користуватися засобами з кислотами не можна, тому що вони зроблять шкіру тоненькою як папір. Але це не так. З віком шкіра часто стоншується від зневоднення. Зневоднена шкіра дійсно схильна до сухості, лущення, подразнення та появи зморшок. За допомогою ексфоліації кислотами ми м’яко, не травмуючи шкіру, видаляємо відмерлі частки, стимулюючи оновлення на клітинному рівні. До того ж AHA-кислоти забезпечують додаткове зволоження, особливо гліколева та молочна. Тому від кислот шкіра ущільнюється та візуально «молодіє». Але шкірі важливо дати звикнути до кислот, адаптуватися, збільшувати частоту поступово, використовувати продукти з балансувальними компонентами. Тоді ви точно не нашкодите, а допоможете.
І не забувайте про постійне використання засобів з SPF. Саме відсутність культури використання SPF спровокувала багато чуток про сезонність активів і небажані реакції. Дійсно, за регулярного використання деяких активів шкіра сильніше реагує на UV-випромінювання. Тому в теплі місяці ми обираємо для кислот і ретиноїдів вечірню рутину і в будь-яку пору року не забуваємо про SPF щодня.
Чому ж косметичні засоби перестають працювати?
Насправді існує чимало причин, через які засоби, що ви добре знаєте і давно використовуєте, раптом перестають діяти звичним чином чи провокують подразнення. Це і зміна клімату, і стрес, і зміна якості води під час переїзду, і гормональні зміни в організмі, і нові косметичні засоби, що впливають на дію інших. У випадку, якщо звичний засіб перестав працювати чи став причиною подразнення, почервоніння, лущення, варто звернути увагу на те, що саме змінилося останнім часом у вашій б’юті-рутині та житті взагалі. І звісно ж, якщо немає способів змінити інші чинники, треба підбирати інший засіб, який працюватиме для вас у теперішніх реаліях.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!