Якщо ще кілька років тому косметологи наполегливо рекомендували нам «шліфувати» шкіру до блиску апаратними процедурами та активними кислотами, то зараз усі заговорили про акуратний та дбайливий догляд. «Не нашкодь» — нова заповідь, на якій наголошує кожен beauty-експерт, і особливо вона стосується мікробіома шкіри.
За що відповідає мікробіом шкіри, чим його можна пошкодити і як відновити, читачам Beauty HUB пояснює біотехнолог, розробник косметики та співзасновник косметичної лабораторії Zerno Bio Тарас Лужецький.
Тарас Лужецький, розробник косметики та співзасновник косметичної лабораторії Zerno Bio
Які функції виконує мікробіом шкіри, що від нього залежить?
Поверхню нашої шкіри щільно заселяють мікроорганізми — бактерії, дріжджі, грибки, віруси тощо. У сукупності вони утворюють своєрідну екосистему — мікробіом, який відіграє важливу роль в обороні шкіри від патогенів.
Мікробіом шкіри є невіддільною частиною нашої імунної системи. Усі його учасники за нормальних умов витісняють патогенні організми, а також безпосередньо впливають на стан та зовнішній вигляд нашої шкіри.
Наприклад, штам бактерій cutinobacterium acne здатен перетравлювати жирні сполуки із сальних залоз і оберігати шкіру від небезпечних мікроорганізмів. Епідермальний стафілокок, який заселяє поверхню шкіри, відіграє важливу роль у боротьбі з запаленнями. Доведено, що він здатен виділяти специфічні кислоти, які мають протизапальний ефект. Також деякі дослідження підтверджують участь цього виду бактерій у відновленні клітин шкіри.
Наскільки наш мікробіом вразливий і чим можна його пошкодити?
Попри те, що мікробіом шкіри є доволі стійким та здатним самостійно відновлюватися, тривалий негативний вплив може його пошкодити.
Значний вплив на мікробіом має навколишнє середовище, наш спосіб життя, а також косметика та антибіотики, які ми приймаємо.
Дослідження Центру мікробної екології та технологій (Гент, Бельгія) доводять, що значний вплив на стан мікробіома має забруднене міське повітря. У людей, які проживають у великих містах, в межах дослідження було виявлено більше шкідливих типів мікроорганізмів, ніж у мешканців екологічно чистих територій. Сумна статистика ще раз підтверджує необхідність захисту шкіри від негативного впливу зовнішніх факторів і використання засобів з антиоксидантами.
Однією з причин порушення мікробіома може стати неправильне вмивання. Доведено, що очищувальні засоби з агресивними складниками сприяють змиванню не тільки шкірного сала та мікрочастинок бруду, але й корисних мікроорганізмів.
Це може пошкодити бар’єрні функції та стати причиною шкірних захворювань. Також до чинників, що можуть пошкодити мікробіом, експерти записують ліки та антибіотики. Багато медикаментів знищують як шкідливі, так і корисні бактерії, у тому числі й на поверхні шкіри.
На стан мікробіома може впливати також стан організму. Зокрема високий рівень стресу впливає на здоров’я шкіри й баланс бактерій на її поверхні.
Які симптоми говорять про пошкодження мікробіома шкіри? Як зрозуміти, що проблема в цьому?
Пошкоджений мікробіом — це не обов’язково про захворювання й серйозні пошкодження шкіри. Баланс мікроорганізмів безпосередньо впливає на стан та зовнішній вигляд нашої шкіри. Першою явною ознакою дисбалансу може бути сухість та зневоднення епідермісу. Річ у тім, що корисні мікроорганізми створюють на поверхні шкіри захисний шар, який запобігає випаровуванню води. Це зберігає шкіру зволоженою та еластичною. Коли баланс мікроорганізмів порушується, шкіра стає сухішою й навіть потужні зволожувальні засоби не рятують від заломів і лусочок.
Поширеними симптомами пошкодженого мікробіома є шкірні інфекції, такі як атопічний дерматит, екзема, псоріаз, розацеа. Також про дисбаланс корисних мікроорганізмів може свідчити поява великої кількості висипань на шкірі й діагноз акне.
Як відновити пошкоджений мікробіом?
Важливим фактором для нормального функціонування мікробіома є вода. Багато корисних для шкіри бактерій, наприклад, епідермальний стафілокок, не здатні виживати за умови низької вологості. Для того, аби відновити пошкоджений баланс бактерій, важливо якісно зволожувати шкіру.
Ефективним способом для відновлення мікробіома та позитивного впливу на шкіру є застосування про-, пре-, син- та постбіотиків. Розберемося, яка між ними різниця та як вони впливають на шкіру.
Пробіотики — це живі мікроорганізми, які живлять дружню мікрофлору. Існують успішні результати лікування акне пробіотиками, завдяки відновленню балансу корисних мікроорганізмів. Також низка досліджень підтверджує позитивний вплив пробіотиків на атопічний дерматит. На сьогодні найпоширенішими є пробіотичні штами бактерій родів Bifidobacterium і Lactobacillus, саме їх варто шукати серед складників косметики.
На відміну від пробіотиків, пребіотики — це вуглецевий субстрат, який вибірково стимулює ріст корисної мікрофлори. До них належать фруктоолігосахариди, галактоолігосахариди, олігосахариди глюкоманнану, інулін, ізомальтоолігосахариди, лактосахароза, лактулоза, неоцукри, палатиноза, рафіноза, сорбітол, альгосахариди соєвої кислоти, алголіголіголітолу, соєвої олії та олігосахариду.
Пробіотики і пребіотики разом можуть мати підсилений ефект, коли використовуються для відновлення мікробіома. Це поєднання називають синбіотиком.
Постбіотики включають будь-яку речовину, що виробляється в результаті метаболічної активності мікроорганізму, яка прямо чи опосередковано сприятливо впливає на шкіру. До постбіотиків належать клітинні екстракти, ензими, безклітинні екстракти, екзополісахариди, фрагменти клітинної стінки бактерії, вітаміни чи феноли що отримані з мікроорганізмів, а також коротколанцюго́ві жирні кислоти.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!