Що таке монодієта і якою вона буває

  • Halloween

  • Рожевий жовтень

  • Барберінг

  • Трихологія

  • Акне

Монодієта – це коли ви їсте тільки один продукт протягом певного часу. Багато дієтологів не дуже схвалюють такий метод схуднення, але навіть в ній є винятки. Розбираємося, що це таке.

Все почалося з магії. У 2016 році ілюзіоніст Пенн Джіллетт випустив книгу під назвою Presto! How I made Over 100 Pounds Disappear and Other Magical Tales. У ній він розповів про свій досвід монодієти протягом двох тижнів.

Впродовж 14 днів Джіллетт їв тільки картоплю (близько п’яти штук на день). Пізніше він почав додавати в раціон фрукти, овочі й трохи цільного зерна. Тільки-но вийшла книга, моно (або монотрофна) дієта потрапила в заголовки газет.

Що таке монодієта

монодиета шесть лепестков

Монодієта (монотрофна дієта) – це тип харчування, який включає в себе вживання тільки одного продукту харчування (наприклад, картоплі чи яблук), або одного типу їжі (наприклад, фруктів чи м’яса).

Дієтологи попереджають, що монодієта може привести до недоїдання, втрати м’язової маси, дефіциту або небезпечного надлишку певних живильних речовин, а також складності зі схудненням у майбутньому.

В якості основного продукту зазвичай вибирають відносно «здоровий» продукт, на якому складно заробити алергію. Наприклад, це можуть бути банани, гречка, яйця, картопля і навіть шоколад (так-так, багато хто з нас постійно сидять на такій дієті).

Види монодієти

кефирная монодиета

Монодієти бувають фруктовими, молочними, круп’яними, екстремальними і комплексними. Ви можете сидіти виключно на сирі або гречці, а іноді навіть на шоколаді (сокові та шоколадні монодієти відносяться до категорії екстремальних). Найбільш ощадливий варіант – комплексні, які дозволяють їсти один продукт протягом одного-трьох днів і потім переходити до наступного. Саме до них відноситься дієта «Шість пелюсток». Також до них відноситься літня монодієта (овочі, яблука, курка, вівсянка, кавун), зимова (картопля, «зимові» морква, кефір, овочевий суп, м’ясо, яблучний сік, вівсянка), кольорова (кожен день можна їсти продукти строго певного кольору).

Крім перерахованих варіантів, що спираються на конкретні продукти, є монодієти, які поділяють харчування швидше за принципом вибору або виключення, а не на певний продукт.

Моноелімінаційна дієта

Це дуже цікавий варіант і найпростіший! Ви вибираєте одну нездорову їжу, яку часто їсте, і виключаєте її зі свого раціону. Наприклад, якщо ви звикли щодня після обіду їсти морозиво, спробуйте не робити цього протягом тижня і подивіться, як зміниться ваше самопочуття. Виключення порції морозива може скоротити кількість споживаних калорій щодня. Результат – здорова втрата ваги до 500 г на тиждень.

Одноразова дієта

Позбавтеся від соусів, заправок та інших висококалорійних, жирних доповнень до основної страви. Нехай їжа буде простою. Замість того, щоб їсти курку з соусом барбекю, запечену картоплю з олією і брокколі з сиром, ви просто їсте курку-гриль, просту запечену картоплю і брокколі на пару. Крім зменшення кількості з’їдених калорій ви отримуєте другий плюс – смакові рецептори починають вчитися відчувати справжній смак страви.

Моногідратаційна дієта

Виключіть зі свого раціону солодкі напої, алкогольні та висококалорійні кавові напої. Тільки проста вода. Скорочення або повне виключення газованих напоїв, чаю та кави з цукром, пакетованих соків і алкогольних напоїв може скоротити денну кількість спожитих калорій на 500-1000 ккал.

Моно-своп дієта

Виберіть одне улюблене нездорове блюдо або продукт і замініть більш здоровою версією. Якщо ви їсте чіпси з бутербродом в обід, візьміть замість цього моркву – вона теж непогано хрумтить. В результаті ви поступово звикнете до корисних і більш поживних продуктів. Необхідність у перекусах нездорової їжею відпаде сама по собі.

читайте також

Монодієта «Шість пелюсток»

элиминационная монодиета

Монодієта «Шість пелюсток» не є класичним варіантом, оскільки протягом всього часу ви їсте не один вид продукту, а кожен день певний тип. Наприклад, в один день риба, в наступний – овочі, в третій – фрукти, в четвертий – злаки, в п’ятий – курку, в шостий – сир.

Її перевага перед класичними монодієтами – вона менше шкодить організму, оскільки ви отримуєте більш різноманітне меню.

Харчування має бути дробовим (шість разів на день) і невеликими порціями. Але є і обмеження за типом продукту. Наприклад, білок рекомендується вживати не більше 500 г на день, тобто в дні, коли у вас сир, курка, яйця або риба, ви повинні стежити за кількістю з’їденого. Овочі – до півтора кілограми, злаки – не більше 300-400 г. Протягом дня ви повинні випивати не менше півтора літри води, повністю відмовитися від цукру і обмежити вживання солі і спецій.

Переваги і недоліки

шоколадная монодиета

Переваги

Вам не обов’язково дотримуватися певного графіка прийомів їжі і обмежувати себе в кількості з’їденого. Ви можете їсти, коли заманеться. Весь фокус у тому, що через кілька днів вам вже не буде хотітися їсти так багато – як би ви не любили певний продукт, у великій кількості на постійній основі він починає набридати.

З цього плюса випливає другий бонус – кількість споживаних калорій також летить вниз і ви достатньо швидко худнете.

Недоліки

Монодієта – це дуже жорстке обмеження в поживних елементах. Через це можуть початися збої в роботі організму. Саме тому харчуватися таким чином можна лише нетривалий час, а для декого такий варіант і зовсім протипоказаний.

Отже, перш ніж ви зважитеся на подібний експеримент, бажано проконсультуватися з лікарем. Красиве тіло – це в першу чергу здорове тіло!

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також