Парфумерний бізнес пропонує нам мільйони ароматів на будь-який смак, і осягнути розміри цього парфумерного океану неможливо. Як же в такому різноманітті знайти свій аромат? Ще й зважаючи на те, що його вибір – дуже індивідуальний, аромати розкриваються по-різному на шкірі кожного. Одне очевидно – ніхто краще за вас не знає, що для вас пахне прекрасно. За винятком, можливо, робота.
Основи парфумерної справи
Штучний інтелект (AI) зацікавився і почав кидати виклик класичним парадигмам відкриття і створення ароматів. Століттями парфумерна індустрія покладалася на людей-парфумерів, які відточували свої навички роками ретельного навчання та досвіду. Кілька видатних прикладів: майстер-парфумер Енн Фліпо створила культові аромати, зокрема La Vie Est Belle від Lancôme і Libre від YSL, Домінік Ропіон є натхненником Invictus від Paco Rabanne, а Родріго Флорес-Ру відповідає за Happy від Clinique і Neroli Portofino від Tom Ford. Кожен із них мріяв створити унікальні аромати, але спільним є те, що їхня робота вимагає майстерності в підборі інгредієнтів, глибокого розуміння композиції та, звичайно, тонкого нюху.
Як правило, процес створення аромату може включати понад 100 людей і низку кроків: завдання клієнта надсилається до парфумерного дому, а потім внутрішня команда, зокрема й парфумерів, оцінювачів, відділи продажів та маркетингу, працює над розробкою аромату на основі того, що хоче клієнт. Формула потрапляє в лабораторію, де спочатку виготовляють парфуми, а потім команда представляє їх клієнту, якому аромат може сподобатися або ж його відправлять назад на доопрацювання. З огляду на цей історично тривалий процес, навіть деякі з найкращих експертів відкриті до того, щоб зробити його значно ефективнішим.
Швидкі ескізи
Одним із таких людей є Каліс Беккер – віцепрезидентка парфумерної компанії Givaudan, директор парфумерної школи Givaudan у Парижі й авторка Dior J’Adore та інших культових ароматів. У 2018 році вона побачила можливість оптимізувати складний процес розробки та очолила народження Carto – інструменту на основі штучного інтелекту, який є «мозком» широкого сенсорного дисплея та може миттєво створювати зразки ароматів.
«Зазвичай доступна палітра [інгредієнтів, з якими парфумери працюють, щоб створити аромат] парфумера становить від 1000 до 2000», – пояснює Каліс Беккер. Завдяки здатності «думати» про майже 5000 інгредієнтів з усього світу – від гаїтянського ветиверу до лаоського бензоїну – знання Carto в п’ять разів перевищують те, що може тільки собі уявити парфумер-людина. Використовуючи візуальну «Карту цінності запаху» від Carto, парфумери можуть накреслити інноваційні комбінації та миттєво перетворити їх на зразки ароматів за допомогою робота.
Каліс каже, що Carto покликаний діяти як інструмент, що допоможе парфумерам створювати «швидкі та брудні» ескізи ароматів, на основі яких вони можуть працювати далі, хоча це не означає, що це не можуть бути готові до випуску аромати. Деякі Carto називають ChatGPT з розробки ароматів. Через контракти з брендом Givaudan не може підтвердити точну кількість загальнодоступних ароматів, створених Carto, але компанія може навести як приклад She Was an Anomaly від Etat Libre D’Orange.
На початку цього року законодавці в Європі переглянули положення про класифікацію, маркування та упаковку хімічних речовин (CLP), зокрема натуральних речовин, що використовуються в ароматах, таких як жасмин і бергамот, щоб уникнути надмірної класифікації цих речовин. Нові правила можуть вплинути на тисячі існуючих ароматів, які потрібно буде переформулювати для продажу в Європі та інших країнах. Для брендів, на які впливають нові правила, інструменти штучного інтелекту теоретично можуть бути корисними, щоб допомогти орієнтуватися в глобальних стандартах і замінити заборонені речовини сумісними альтернативами в режимі реального часу.
«Використання штучного інтелекту як інструменту дуже захопливе, – каже Карлос Хубер, незалежний розробник ароматів і засновник Arquiste. – Я думаю, що є величезний потенціал для створення дуже вишуканої, точної парфумерії майбутнього». Однак це не переважує те, що історично «розлили» в пляшку. «ШІ ніколи не замінить повністю парфумера чи дизайнера ароматів. Йому завжди бракуватиме людського дотику».
Посилення емоцій
Іще одне цікаве відкриття – штучний інтелект прагне посилювати людські емоції. Програма Science of Wellness від International Flavor & Fragrances (IFF) провела десятиліття досліджень і розробок, щоб створити інструмент ШІ в поєднанні з великою палітрою ароматів, на додаток до споживчих і нейронаукових даних, для отримання ароматів, які створені для підсилення наших емоцій. Один із прикладів: туалетна вода Phantom від Paco Rabanne, що була результатом електроенцефалографічного (ЕЕГ) вимірювального приладу, який зробив 45 мільйонів вимірювань мозкових хвиль чоловіків віком від 18 до 35 років, тоді як алгоритм бренду пропонував різні комбінації інгредієнтів на основі оригінальної формули. Результати показали, що коли збільшували дозу молекули під назвою стиралілацетат із вершково-лавандовим відтінком, посилювалося відчуття сексуальності й енергії, тому ці інгредієнти яскраво представлені в кінцевій формулі.
А YSL Beauty перетворює дані ЕЕГ за допомогою власної моделі ШІ. У вибраних місцях у Китаї, Європі та на Близькому Сході клієнти можуть використовувати навушники для вимірювання ЕЕГ від EMOTIV, щоб допомогти визначити, на які парфуми вони реагують найкраще. Одягнувши гарнітуру, клієнт починає наосліп відчувати запахи шести акордів, і пристрій вимірює нейронну активність у відповідь на кожен подих. «Ця система фіксує п’ять різних емоцій гарного самопочуття [розслабленість, зосередженість, стимуляція, бадьорість і менший стрес], спричинених 14 різними акордами, що представляють 47 ароматів YSL», – пояснює Дельфін Хелін, директор з міжнародних роздрібних послуг YSL Beauty. Потім модель машинного навчання бере ці реакції мозку, і приблизно через 20 хвилин клієнтам пропонуються три аромати YSL, які їм найбільше сподобаються, виходячи з отриманих даних. І це однозначно набагато швидше, ніж протестувати 47 ароматів.
Більше особистого
Отже, чи можуть роботи знати, що саме ви хочете понюхати? Дизайнер ароматів Мінді Янг налаштована оптимістично та вірить, що технологія штучного інтелекту зробить аромат більш особистим, ніж будь-коли. На її думку, виклики і можливості полягають у гармонізації аналітичної майстерності штучного інтелекту й людського дотику в основі створення аромату.
«Важливо пам’ятати, що парфумерія – це форма мистецтва, яка глибоко вкорінена в людській культурі та історії», – каже вона.
І вже наступного року ми зможемо побачити чіткішу картину. Бренди починають експериментувати зі штучним інтелектом у масових випусках. Керол Хан Пайл, засновник Nette, натякає на аромат, який дарує щастя, створений на основі даних штучного інтелекту. І EveryHuman, нідерландська алгоритмічна парфумерія (доступна в Сполучених Штатах), використовує алгоритми машинного навчання штучного інтелекту й особистісні анкети, щоб створювати індивідуальні аромати за лічені хвилини.
Тож чи потрібен нам робот, аби бути нашим шостим чуттям? Тільки час покаже.
На основі матеріалу від Allure.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал та не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!