Теорія привабливості: як жінки і чоловіки вибирають собі партнерів

Одна з цілей цього матеріалу – відштовхуючись від доведених гіпотез, розповісти про теорію статевого потягу людей, заснованою не стільки на романтичних ідеях, як на даних сучасної науки.

Чоловіки і жінки різні – це факт, який навряд чи хтось найближчим часом зможе оскаржити. Але вони відрізняються не тільки за фізичними параметрами, але і за способом мислення. І це закладено еволюцією, матінка-природа подбала, щоб наш вид не зник. Але як пояснити причини, за якими чоловіки вибирають певний тип жінок? Як пояснити, чому жінок приваблює такий тип чоловіків, а не інший? О, це дуже цікаво, і сьогодні існує багато суперечливих теорій, про які ми вам і розповімо.

Якщо ви дійсно хочете зрозуміти поведінку людини і скласти повний її портрет, якої б статі вона не була, вам ніяк не обійтися без біології. Вчені впевнені, що еволюційна психологія відіграє важливу роль у виборі партнера для життя. І цьому є маса наукових підтверджень.

Запитайте чоловіка або жінку про причини, через які вони вибрали свого партнера, і ви, ймовірно, отримаєте раціональні пояснення, але не причини. Раціоналізація – це «виправдання», яке ми даємо самим собі й іншим, чому ми щось зробили/вибрали. Вчені стверджують, що реальні мотиви можуть сильно відрізнятися від раціоналізацій, вони можуть бути приватними, прихованими або навіть несвідомими.

Зі слів психологів, ми вибираємо партнерів, які звертаються до нашої вродженої людської природи, а конкретно до чотирьох розвинених інстинктів – виживання, статевого, родового й інстинкту взаємності. Дякуючи Дарвіну й іншим вченим, вони все детально розписали в своїх дослідженнях.

Інстинкт виживання – самозбереження є ключовою рушійною силою поведінки будь-якої людини, тому ми, звичайно, тягнемося до інших людей. Важливо зазначити, що цей інстинкт виживання може передбачати успадковані переваги, які було розвинено у нашого виду протягом тисячоліть. Деякі з цих переваг сьогодні б не мали значення, але природа сильніша: ці інстинкти розвивалися у наших доісторичних предків для виживання. Для прикладу візьмемо звичайний бургер: нам подобаються соковиті гамбургери не тому, що вони багаті калоріями і допоможуть нам вижити сьогодні, а тому, що багаті калоріями продукти допомогли б нашим предкам вижити у важкі часи їх мисливського минулого. Так само і з вибором партнера. Наприклад, жінкам зараз не обов’язково потрібні чоловіки, які вищі або сильніші за них, проте дослідження показують, що лише кілька дівчат з тисячі звернуть увагу на хлопця, який нижче їх самих. Те ж і з інтелектом. Вчені довели, що чим розумніша жінка, тим більш вимоглива вона у виборі партнера, але вона звертає увагу не тільки на ментальні здібності і зовнішні дані чоловіка, але й на емоційний інтелект. Біологи кажуть, що це закладено еволюцією, адже в стародавні часи жінкам потрібен був ментально здоровий і фізично сильний чоловік, який зміг би захистити і прогодувати сім’ю.

Що цікаво, з чоловіками цей принцип не працює – їм не цікаво, як одягається і як мислить дівчина, вони оцінюють, скажімо так, її здоровий вигляд: чим повніші стегна щодо талії, тим більше шансів на успішні пологи. Такий підхід до вибору партнерів учені-дарвіністи визначили, як несвідомий, тобто він закладений природою.

В теорії еволюції Дарвіна також є певні символи, які розуміються однаково всіма представниками людського роду. Це стосується зовнішніх параметрів обличчя. І жінки, і чоловіки вважають красивим пропорційне обличчя, а сильне відхилення від цього параметра сприймається як невідповідність нормі, ознака поганого здоров’я. Тому під час вибору партнерів і жінки, і чоловіки рідко надають переваги людям нестандартної зовнішності. Хоча стандарти краси змінюються з року в рік, симетричний показник досі залишається важливим. Чим більш симетричне обличчя, тим краще здоров’я людини – саме так працює наш мозок, оцінюючи зовнішність інших людей. Відповідно обидві статі для продовження роду завжди вибирали найбільш здорового партнера.

Але ж є й інші чинники, через які жінки вибирають певних чоловіків, а чоловіки – жінок.

Наприклад, важливу роль у виборі партнерів відіграє сексуальна привабливість. В одному з досліджень вчені з’ясували, що люди в стані збудження готові робити те, що в тверезому стані ніколи б не стали робити: ризикувати власною безпекою, обманювати, приховувати щось. Словом, бажання на якийсь час буквально перетворює нас на інших людей. Але як так виходить, що ми хочемо одних і не хочемо інших? Чому, наприклад, джентльмени віддають перевагу блондинкам, а жінкам подавай пекучого брюнета або бородатого вікінга?

читайте також

 

Гендерні відмінності у виборі партнерів

Звичайно, деякі з них згадали: вчені-еволюціоністи вважають, що певні натяки на «хороші гени» партнера ми сприймаємо несвідомо і в XXI столітті. Однак сучасні жінки і чоловіки, оцінюючи привабливість партнера, не завжди думають про те, наскільки здоровим вийде потомство.

Якщо прийняти за аксіому, що саме так, за ознаками здоров’я, ми вибираємо ідеального партнера для розмноження, стає очевидним, що критерії привабливості для жінок і чоловіків істотно відрізняються.

Наприклад, ціна народження потомства для жінок – дев’ять місяців. У той час як чоловік за цей час може стати батьком величезну кількість разів. Тому жінки більш селективні під час вибору партнера, ніж чоловіки. Чоловік, у свою чергу, шукаючи партнера для моногамних довгострокових стосунків, менш вибагливий – адже в таких умовах ймовірність залишити потомство в обох партнерів зрівнюється.

Численні дослідження підтверджують, що для жінок зовнішній вигляд (не тільки форма черепа, але і якість одягу, доглянутість тощо), соціально-економічний статус чоловіка відіграє велику роль. При цьому вчені говорять, що йдеться не тільки про успішність партнера на сьогодні, але і про його потенціал у цілому. Тому жінки часто віддають перевагу «бідним художникам», в талант яких вони вірять, ніж молодим людям, у яких уже все є. Останні соціологічні дослідження показують, що вибір жінки часто диктується її умовами життя. Наприклад, якщо жінка заробляє достатньо або вартість її життя не надто висока, її менше хвилює соціально-економічний статус партнера.

Що стосується чоловіків, то сучасна біологія говорить про те, що їх розбірливість залежить саме від їх рівня життя і соціального статусу. Нещодавно китайські вчені з Пекінського університету провели два експерименти за участю студентів (73 хлопці та 48 дівчат), які перебували в стабільних гетеросексуальних стосунках. Добровольців попросили уявити себе багатими або бідними, а потім показали їм низку знімків і попросили визначити для себе більш привабливих партнерів, після чого їм виділялося три хвилини на спілкування з обранцями. При цьому мета експерименту піддослідним не називалася, щоб отримати максимально достовірні результати.

Так ось, вчені з’ясували, що обидві статі, які відчували фінансову стабільність, показали велику готовність до нових стосунків. При цьому чоловіки виявилися більш активні: вони підсаджувалися до партнерів і скорочували дистанцію між ними частіше, ніж жінки. Крім того, добровольців запитали, наскільки вони задоволені фізичною привабливістю обранців. Виявилося, що чоловіки, які почувалися багатими, були більш вимогливі до зовнішності партнера. Цікаво, що у жінок такої селективності не спостерігалося.

Так, китайські вчені дійшли висновку, що чоловіки змінюють свою стратегію вибору ідеального партнера залежно від зовнішніх умов. Результати групи вчених з Пекіна також збігаються з даними численних подібних досліджень їх американських колег. Доведено, що на відміну від чоловіків, збагачуючись, жінки не підвищують свої вимоги до зовнішнього вигляду і соціального статусу своїх коханих. Цей феномен біологи пояснюють теорією батьківського внеску Триверса.

Згідно з нею чоловіки і жінки приділяють різний час своїм дітям, тому неоднаково оцінюють привабливість протилежної статі. Жінки проводять більше часу з потомством через виношування і піклування про нього протягом перших років життя. Тому жінкам важливіше знайти партнера, який володіє достатніми ресурсами для виховання потомства. А ось чоловіки оцінюють репродуктивний потенціал партнера виключно за зовнішніми даними.

Водно час учені також говорять, що у виборі партнера велику роль відіграє не тільки соціал-дарвінські теорії, але й теорія стратегічного плюралізму. Тобто людина незалежно від статі здатна змінювати свій підхід до пошуку коханого і романтичних стосунків залежно від зовнішніх умов.

Також сучасна наука свідчить, що вищеописані теорії – не функція за замовчуванням. Соціальний та емоційний інтелект нової людини (тобто нас із вами) настільки зріс, що людина не завжди керується основними інстинктами до виживання і продовження роду. Людська природа – це щось більше, ніж егоїстичні спонукання до самозбереження і розмноження. Зараз залучається й інстинкт взаємності. Соціальні мережі та різні сайти знайомств призвели до того, що ми часто робимо не асортативний вибір (за конкретними критеріями зовнішності, наприклад). Так, деякі дані показують, що якщо хтось проявляє ознаки уваги до нас, то ми, звичайно, відчуваємо бажання відповісти їм взаємністю. І це стосується обох статей.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
Читайте також