Типи прихильності у дорослих і дітей були вивчені психологами Джоном Боулбі та Мері Ейнсворт, які виділили чотири основні. Залежно від стилю прихильності, людина по-різному будує свої відносини і сприймає навколишній світ.
Які бувають типи прихильності
- Надійна прихильність. Люди з цим типом почуваються у відносинах впевнено, легко висловлюють свої почуття й довіряють іншим. Діти з надійною прихильністю зазвичай отримують хорошу підтримку й турботу від батьків. У результаті розвивається впевненість у тому, що їхні потреби будуть задоволені.
- Уникаюча прихильність. Такі люди уникають емоційної близькості, оскільки в дитинстві були недостатньо близькі до своїх батьків і в дорослому житті бояться показати власні емоції, щоб не стати залежними.
- Тривожна прихильність. Це люди, які відчувають постійний страх, що їх покинуть чи зрадять. Люди з таким типом прихильності схильні до тривоги у відносинах, постійно шукають підтвердження любові й уваги, їхній настрій нестабільний.
- Дезорганізована прихильність. Найскладніший тип, який формується внаслідок травматичного досвіду у дитинстві, коли батьки були джерелом страху чи стресу. Основні характеристики: нестабільна поведінка у відносинах і труднощі у встановленні довірчих зв’язків.
Як зрозуміти, який у вас тип прихильності
- Основні характеристики людей з надійним типом прихильності:
- У дитинстві. Дитина почувається впевнено у присутності батьків і знає, що може на них розраховувати у разі небезпеки чи стресу. Вона активно досліджує довкілля, повертаючись до батьків для емоційної підтримки.
- У дорослому віці. Дорослі з надійною прихильністю здатні встановлювати близькі довірчі відносини. Вони почуваються комфортно у відносинах, відкриті до вираження емоцій та не бояться залежності від партнера.
2. Люди з уникаючою прихильністю:
- У дитинстві. Дитина не показує сильної прихильності до батьків. При розлуці з ними вона не турбується і не шукає втіхи після їхнього повернення.
- У дорослому віці. Дорослі з уникаючою прихильністю віддають перевагу незалежності і можуть уникати емоційної близькості. Їм важко висловлювати свої почуття чи покладатися на партнера, навіть у тривалих відносинах. Вони є поверхневими у відносинах як з партнерами, так і з друзями.
3. Тривожно-амбівалентна (невпевнена) прихильність проявляється:
- У дитинстві. Дитина виявляє сильне занепокоєння, коли батьки йдуть, і після повернення їм складно її заспокоїти. Такій дитині важко розслабитися і почуватися безпечно, навіть коли дорослий поруч.
- У дорослому віці. Основні характеристики людей із тривожним типом прихильності: невпевненість, постійне підтвердження любові партнера, необґрунтована ревнощі та надмірна залежність від близьких людей.
4. Основні характеристики людей з дезорганізованим типом прихильності:
- У дитинстві помітна непередбачувана та суперечлива реакція на батьків. Діти можуть відчувати страх перед ними й одночасно шукати від батьків втіхи.
- У дорослому віці. Люди з дезорганізованою прихильністю проявляють змішані та хаотичні моделі поведінки у стосунках. Вони можуть одночасно прагнути близькості й відштовхувати партнера, відчувають труднощі з довірою та страхами перед емоційною близькістю.
Як подолати деякі типи прихильності: поради психологів
Психологи радять:
- Усвідомити проблему. Перший крок – це розуміння, що у вас є певний тип прихильності. Таке усвідомлення допомагає аналізувати власні думки та вчинки, які заважають розвитку емоційної близькості.
- Вивчення емоцій. Людям із уникаючою прихильністю, які пригнічують свої емоції, допоможе практика усвідомленості, медитація чи ведення щоденника. Це сприяє кращому розумінню своїх почуттів і вмінню висловлювати їх більш відкрито. Медитація та практика усвідомленості допоможуть людям із тривожним та дезорганізованим типами знизити рівень тривожності, захисної реакції та розвинути більш здорові стосунки з собою та навколишніми. Практики, спрямовані на керування тривожними чи дисоціативними станами, допоможуть залишатися в контакті із собою у моменти стресу.
- Розвиток довіри. Якщо ви страждаєте уникаючим типом, спробуйте поступово відкриватися людям, у яких впевнені, щоб не відчувати різкого страху перед близькістю. Допомагають розмови до душі з партнером або друзями. Люди з хворобливою прихильністю уникають уразливості. Це важлива навичка, яку можна розвивати поступово. Почніть із маленьких кроків – ділитесь своїми почуттями та переживаннями, навіть якщо це спричиняє дискомфорт. Поступово вибудовувати довіру з навколишніми, дозволяючи собі бути вразливим у безпечних умовах. Така практика також допомагає у переосмисленні моделей прихильності.
- Робота над самооцінкою. Часто уникаюча і тривожна прихильності пов’язані з низькою самооцінкою і страхом бути відкинутим. Важливо працювати над позитивним ставленням до себе та власних кордонів. Це допоможе почуватися комфортно у відносинах, не втрачаючи власної ідентичності, стати менш залежним від схвалення інших людей і зменшити тривожність.
- Дотримання балансу. Важливо вчитися знаходити баланс між особистим простором та близькістю у відносинах. Це не означає, що ви повинні постійно перебувати поряд із партнером, але вміння підтримувати зв’язок важливо. Виявляйте терпіння як до себе, так і до навколишніх, навчіться ставити межі у відносинах та подбайте про своє благополуччя. Створення здорових, безпечних і підтримуючих відносин з партнерами, друзями та сім’єю може допомогти перевчитися довіряти і прив’язуватися людям, які страждають на дезорганізовану прихильність. Такі відносини може бути репаративними, тобто сприяють зціленню.
- Пройти терапію із психотерапевтом. Когнітивно-поведінкова або терапія, заснована на теорії прихильності, може допомогти розібратися в причинах і тригерах уникаючої поведінки. Фахівець допоможе безпечно дослідити емоційні бар’єри і знайти нові стратегії та способи реагування у відносинах.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!