Що таке вітамін К2
Вітамін К2 – це жиророзчинний вітамін, який належить до форми вітаміну К, по-іншому його називають менахінон. Цей вітамін допомагає підтримувати здоров’я кісткової системи, покращувати згортання крові та засвоюватися кальцію, запобігаючи такій хворобі, як остеопороз.
Для чого потрібен вітамін К2
Вітамін К2 бере участь у багатьох процесах в організмі, але основні його функції полягають у підтримці здоров’я кісток і збільшенні їх щільності. Також менахінон впливає на здоров’я судин і серцевої системи. Коли кальцій засвоюється неправильно, він може відкладатися на судинних стінках. Вітамін К2 перешкоджає такому відкладенню, запобігаючи ішемічній хворобі. Крім цього, вітамін впливає на час згортання крові, допомагаючи підтримувати необхідний кількісний рівень такого показника, як протромбін. Чим нижче протромбін, тим вища ймовірність виникнення кровотеч. Не менш важливий вітамін К2 і для нервової системи, оскільки бере участь у зв’язуванні сфінголіпідів (ліпіди, які містяться в нервовій тканині, беручи участь у передачі сигналів між клітинами). При цьому достатня кількість вітаміну К допомагає попереджати негативні вікові зміни нервів. Також останнім часом при вивченні впливу вітаміну К на організм зазначаються його антиоксидантні властивості й позитивний вплив на імунну систему.
Дефіцит вітаміну К2
При нестачі вітаміну К2 можна помітити погіршення стану здоров’я, при цьому необхідно звернутися до лікаря для встановлення точної причини. Тільки після лабораторних досліджень можна підтвердити або спростувати причетність вітаміну К до таких змін. Варто зазначити, що, приймаючи лише вітамін К2, дива не станеться, підтримувати здоров’я організму потрібно повноцінним заповненням всіх вітамінів і мікроелементів. Особливо ретельно стежити за рівнем менахінону потрібно людям, що страждають від зниження щільності кісток, вагітним, літнім і маленьким дітям. Адже в разі нестачі вітаміну К в період розвитку кісткової системи можуть бути негативні наслідки.
Деякі зміни в організмі, такі як жовчнокам’яна хвороба, гепатити, тривалий прийом антибіотиків і препаратів, які розріджують кров або перешкоджають підтримці здорової мікрофлори кишківника, можуть призводити до нестачі вітаміну К2. До негативних факторів, що впливають на зменшення кількості вітаміну К, належать і стреси, які тягнуть за собою розлади травного тракту, і незбалансоване харчування.
В разі дефіциту вітаміну К можна спостерігати такі симптоми, як кровоточивість і чутливість ясен, хворобливі менструації, неправильна робота кишківника, підвищена стомлюваність і частий занепад сил, поганий стан волосся, шкіри, часті кровотечі з носа, синці навіть при невеликих ударах, рани, що можуть довго не гоїтися, а також біль у суглобах.
Надлишок вітаміну К2 трапляється нечасто, і все-таки тривалий неконтрольований прийом цього вітаміну може призвести до тромбів у судинах, проблем з серцево-судинною системою і підвищенню згортання крові.
Рекомендовані дозування
Прийом вітаміну розраховується виходячи з ваги і розраховується в мкг/день, при цьому настійно рекомендовано приймати вітамін К2 тільки після консультації з лікарем. Адже при прийомі деяких ліків може знадобитися збільшення добової дози, як і визначення необхідного профілактичного дозування.
Рекомендовані дози:
- діти до року – 2,5 мкг/день
- 1-3 роки – 30 мкг/день
- 4-8 року – 55 мкг/день
- 9-13 років – 60 мкг/день
- 14-18 – 75 мкг/день
- жінки 19 і старше – 90 мкг/день
- чоловіки 19 і старше – 120 мкг/день
Де міститься вітамін К2
Високий вміст вітаміну К можна знайти в ферментованих соєвих бобах, капусті, петрушці, морських водоростях, шпинаті, ріпі, зеленому чаї, броколі, брюссельській, пекінській капусті, вареній сочевиці, яловичій печінці, селері, стручковій квасолі, зелених томатах, яблуках, фісташках, пшеничних висівках і борошні, курячій і свинячій печінці.
При цьому важливо враховувати той факт, що за наявності проблем з функціонуванням шлунково-кишкового тракту відсоток засвоєння вітамінів зменшується. І оскільки вітамін К жиророзчинний, без вживання в один прийом і жирів він не засвоїться.
Саме тому, окрім збагачення свого раціону продуктами, багатими на цей вітамін, фахівці рекомендують додавати прийом біодобавок. Аби правильно підібрати необхідне дозування і вибрати відповідну баночку з вітаміном, потрібно звернутися до лікаря, який призначить додаткові аналізи і розпише схему лікування.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!