Як почати працювати за кордоном?

Український характер

Провідні ментори естонського «Бізнес-інкубатора» навели статистику: 62 тисячі українських біженців восени перебували в Естонії. Насправді це досить багато для маленької країни, тому що в Естонії лише 1 320 000 населення. І лише три відсотки (на початок листопада) живуть у соціальному житлі. При цьому 97 відсотків себе забезпечують самостійно. Це абсолютно неймовірний, небувалий і ніким несподіваний результат, який, на мою думку, дуже багато говорить про український менталітет, український характер. З 62 тисяч лише три відсотки отримують серйозну соціальну підтримку та житло. Українці знаходять можливості вставати на ноги, чимала кількість українців працює і себе забезпечує.

Наприклад, моя знайома дитячий фітнес-тренер переїхала до Британії із двома дітьми. Вже за три місяці зняла студію, тренує з ранку до вечора онлайн та офлайн. І самостійно стала на ноги. Насправді для британського фітнес-тренера це потрійне сальто, на яке тільки можна очікувати.

Як почати працювати за кордоном?

По-перше, що найголовніше – зрозуміти правила країни, особливо в тому випадку, якщо у вас спеціальність, що ліцензується. Я говорю не тільки про косметологів, дуже багато спеціальностей, які вимагають ліцензування (медсестра, психолог тощо). І навіть якщо ви працюєте із співвітчизниками, все одно треба розуміти правила. Є багато асоціацій, і зокрема державні інстанції, які у цьому плані надають допомогу, у різних країнах по-різному.

Дуже добре, що українські біженці мають право на роботу, бо далеко не в усіх ситуаціях його дають. Наприклад, у Франції чеченські біженці без права на роботу живуть 20 років, і ця ситуація дуже важка, там багато чеченських біженців. Українцям, на щастя, можна працювати легально, і потрібно, на мій погляд, не боятися мовного бар’єру і намагатися себе не обмежувати роботою всередині свого ком’юніті, а подумати про те, де можна запропонувати те, що ви робите, в тому числі місцевим мешканцям.

Практично завжди можна знайти якусь точку, якесь рішення. Нехай на кілька годин на тиждень. Але щоб це була оплачувана робота, яка паралельно дає можливість додаткової адаптації. Це зменшує рівень стресу, коли є можливість спілкуватися з місцевими людьми, що підтримують, а вони дуже підтримують. Майже скрізь. Виходячи з того, що я бачу, люди, які успішно проходять через це випробування, практично всі діють саме так.

Бізнес у нових умовах

Українські жінки, які опинилися в чужій країні з дітьми, проте твердо встали на ноги, ще й до «Бізнес-інкубатора» пішли, ще й зроблять бізнес і, я певна, будуть успішними.

20 переможців проєкту «Бізнес-інкубатор» в Естонії отримали минулого місяця фінансування та розвиватимуться далі. Мені здається, це дуже цікавий проєкт, який висвітлює преса та до якого залучено менторів понад 50 осіб (і я в тому числі). І понад 100 українських жінок до цього «Бізнес-інкубатора» прийшли, який дає можливість успішно комунікувати, адаптуватися до нових умов та досягти порозуміння у різних напрямах.

Мені здається, такий класний проєкт було б чудово робити у різних країнах. Це дуже позитивно, це дуже оптимістично, це дозволяє не просто підтримати пасивно бізнесменів-початківців, а щось робити разом.

* Бізнес-інкубатор — організація, яка надає на певних умовах і на якийсь час спеціально обладнані приміщення та інше майно суб’єктам малого та середнього підприємництва, що починають свою діяльність, з метою сприяння у придбанні ними фінансової самостійності. Інкубатори в різних країнах світу дбають про молоді фірми, допомагаючи їм виживати і розвиватися під час стартового/початкового періоду, коли вони є найбільш вразливими.

Статтю підготовано у рамках проєкту «Стресооборона: український рецепт» за матеріалами онлайн-розмови Сергія Роголя, Софії Роголь і Тійни Орасмяе-Медер.

Підписуйтеся на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
Читайте також