Як правильно поєднувати вітаміни: поради від нутриціологині Ірини Гізбрехт

Важливість вітамінів

Для нашого організму важливо, що саме ми споживаємо. Адже їжа та додаткові сапліменти (БАДи) – це паливо для тіла, й чим якіснішим воно буде, тим краще будуть працювати всі системи. Дві основні категорії поживних речовин, які ми споживаємо, – це макро- та мікроелементи. 

Макронутрієнти – поживні речовини, які забезпечують організм калоріями і відіграють багато важливих ролей в організмі (вуглеводи, білки та жири). 

Мікронутрієнти – вітаміни та мінерали. Ці поживні речовини часто вимірюються в міліграмах (мг), мікрограмах (мкг) або міжнародних одиницях (МО). Хоча ми потребуємо їх у значно менших кількостях порівняно з макроелементами, вони все одно дуже важливі для повноцінного функціонування усіх систем тіла.  

Зазвичай вони поступають до нас разом з їжею, але їх можна придбати й у вигляді cапліментів. І ось тут починається найцікавіше.

Якщо з балансом БЖУ (білки-жири-вуглеводи) все більш менш зрозуміло, то з прийманням вітамінів та мінералів у вигляді додаткових добавок усе набагато складніше. Ми не можемо самостійно без аналізів та профільної освіти визначити, дефіцит яких вітамінів та мінералів у нас може бути.

Google з радістю видасть за запитом будь-яку інформацію, але неправильне приймання (дозування, поєднання різних вітамінів та мінералів між собою) може призвести до негативних, а іноді незворотних наслідків для здоровʼя.

Цікавий факт: Ми можемо втрачати вітаміни через потовиділення. Разом з мінералами (натрій, хлор, калій, магній та кальцій) з тіла виводяться водорозчинні вітаміни – В1, В2 і вітамін С.

Тож, які вітаміни не можна поєднувати між собою, а які становлять ідеальну пару? Ми запитали поради у нутриціологині Ірини Гізбрехт!

читайте також

Поради від нутриціологині Ірини Гізбрехт

Ірина Гізбрехт, дипломований нутриціолог та член Асоціації нутриціологів України

Ми живемо в епоху можливостей та вільного доступу до інформації. Тому кожен може прочитати про корисні властивості вітамінів і швидко їх замовити. 

Хтось знаходить у себе певні симптоми та хоче «вилікувати» їх, а хтось намагається закрити дефіцити перед вагітністю. На моїй практиці таке зустрічається в кожному другому випадку.

Тут ми потрапляємо в пастку переконання, що вітаміни несуть лише користь і що нічого поганого не станеться. Але насправді вітаміни – це дуже серйозні органічні сполуки, які в разі бездумного споживання можуть спровокувати негативні наслідки. 

І справді, вітаміни напрочуд важливі для функціонування організму, але не всім треба їх приймати. Це як з ліками – без необхідності вживати не бажано. Найгірше, що може статись через неправильний підхід до вживання вітамінів, – це передозування. Гіпервітаміноз має страшніший вплив на організм, ніж дефіцит, і з ним дуже важко боротись. 

Наприклад, при передозуванні вітаміну А можуть бути порушення роботи нирок, руйнування клітин печінки та пошкодження нервової системи. Інколи наслідки гіпервітамінозу незворотні. Передозування вітаміну D теж асоційоване з порушенням роботи нирок, а також із відкладанням кальцію в тканинах та органах.

 Інколи наслідки гіпервітамінозу є незворотними.

Але поряд з передозуванням є загроза інтоксикації через неправильне поєднання вітамінів. У кращому випадку непродумане вживання декількох вітамінів призведе до пригнічення активної дії одне одного, а в гіршому – до неприємних алергічних симптом.

Після прочитання цієї статті ви зрозумієте, що деякі полівітамінні комплекси є безглуздою тратою коштів, а інколи й небезпечною.

Наприклад, часто можна зустріти комплекс В в одному флаконі, але ніхто не пише, що В1 не товаришує з В3, а В12 з В6, не говорячи про те, що кожен із видів В треба приймати в різний час залежно від їжі.

Які вітаміни не можна поєднувати між собою?

  • Аскорбінова кислота (вітамін С) погано впливає на дію В1 та В12;
  • при поєднанні В1 та В12 можлива неприємна алергічна реакція;
  • також В1 бажано не поєднувати з В2, В3, В6. При великому дозуванні В1 конкурує з В5; 
  • В6 руйнується через вітамін В12, тому що в останнього є кобальт у складі;
  • великі дози вітамінів А та Е заважають всмоктуванню вітаміну К, тож варто приймати їх окремо;
  • вітамін D буде засвоюватись повільніше за наявності вітаміну Е

Звичайно, важко все запам’ятати, тому я даю вам табличку, яка допоможе в цьому розібратись та слугуватиме справжньою «шпаргалкою».

Деякі вітаміни підсилюють дію один одного, і я би рекомендувала приймати їх разом.

Які вітаміни рекомендовано поєднувати разом

  • Вітамін D обов’язково має бути поєднаний із К2 у формі МК-7, слідкуйте, щоб на упаковці був вказаний цей додатковий вітамін. Так знижується фактор вимивання кальцію із кісток та відкладання кальцинатів у нирках;
  • В9 та В12 працюють у синергії;
  • на покращення засвоєння В9 (фолієвої кислоти) впливають вітаміни В2 та С;
  • одвічне поєднання А та Е – ці вітаміни підсилюють один одного.

Тепер у вас є підказка для продуманого вживання вітамінів. 

Але хочу зазначити, що деякі вітаміни можна приймати тільки після аналізів або призначення спеціалістів, адже ефект прийому вітамінів буде залежати від дозування та підбору правильної форми.

Наприклад, В9 рекомендовано приймати у формі метил-фолат – це найкраща форма для засвоєння, саме вона і дає всі «чарівні» ефекти. А В6 найчастіше фасують у формі піридоксин гідрохлорид, але активнішою буде форма Pyridoxal 5-phosphate (P5P).

Ну і всім відома аскорбінова кислота – це не найкраща форма вітаміну С, варто звернути увагу на ліпосомальну форму чи Ester C.

Саме через це вітамінні та мінеральні добавки можуть так відрізнятися за вартістю. Чим менше дозування в одній капсулі, тим більше капсул доведеться приймати впродовж дня, й тим більше допоміжних речовин, які додають у БАДи разом з основною діючою речовиною, потрапить до вашого організму. Виробник також має значення.

 Зверніть увагу на його ліцензію! Серед моїх фаворитів Life extension, Source naturals, Thorne, Solgar та SinceKAL.

Варто звернути увагу, що не всі мікроелементи поєднуються з вітамінами, і це ваш спеціаліст теж має врахувати.

Тож перед тим, як визначати собі діагнози та прописувати вітаміни, або якщо ви побачили щось у відомого блогера й захотіли спробувати, наполегливо рекомендуємо звернутись до лікаря, здати всі необхідні аналізи та приймати саме так, як призначить спеціаліст.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!

читайте також
Читайте також