Якщо пошукати, то в Інтернеті можна знайти багато статей про те, як багаті й знамениті застосовують методи біохакінгу у своєму житті. Тому може здатися, що для цього потрібно бути багатим, мати доступ до найкращих спеціалістів та багато вільного часу.
Але, виявляється, якщо дійсно мати бажання й мету, можна подовжити своє життя за допомогою щоденних здорових ритуалів, доступних кожному.
Коментар Аліни Крупінської
Аліна Крупінська, менторка зі здорового способу життя, біохакерка. Засновниця проєкт Healthy way. Співзасновниця першої у Східній Європі клініки з біохакінгу
Що таке біохакінг?
Біохакінг – це такий підхід до покращення стану здоров’я в цілому, який розглядає тіло людини як цілісну систему, не відокремлюючи одну частину тіла або орган від іншої, адже все в нашому тілі дуже пов’язано і тісно впливає одне на одного.
Основна особливість і перевага в біохакінгу – все можна виміряти, налаштувати й покращити через ПЕРСОНАЛІЗОВАНІ, обґрунтовані методи та практики як на етапі діагностики здоров’я, так і в щоденному використанні на точках контролю динаміки.
Особисто для мене це дуже цікаво та важливо, бо дає можливість краще та глибше пізнавати себе. Вдосконалювати й оптимізувати стан фізичного та ментального здоров’я, підвищувати кількість енергії, покращувати продуктивність і якість життя й робити його довгим та активним.
Біохакінг: застосування у повсякденному житті
В першу чергу через зміну ставлення до свого власного здоров’я.Коли на роботі ми починаємо робити щось нове (наприклад новий проєкт), то розуміємо що спочатку потрібно зробити аудит, оцінити стан ринку, конкурентів, власні можливості. Ставимо собі реалістичні цілі, підбираємо команду, інструменти. Розробляємо план, розставляємо на цьому шляху точки «А», «Б», «С» і відстежуємо динаміку – чи ми йдемо до своєї мети, чи відхиляємось від неї (в цьому випадку аналізуємо і змінюємо стратегію).
Так і застосування біохакінгу в житті – ми маємо розуміти, що це проєкт, і не простий, а НАЙГОЛОВНІШИЙ проєкт нашого життя!
Перший крок – діагностика власного здоров’я. І це обов’язково! Ви можете звернутися до мене (або до подібних спеціалістів), де я в одній команді з сімейним лікарем та вами розробимо персональний план обстеження.
До речі, саме такий склад команди є найоптимальнішим та для успішного результату клієнта або за допомогою мого онлайн-курсу.
На основі результатів обстеження (це мають лабораторні аналізи, УЗД, опитувальники тощо) ми можемо зрозуміти, що це наша точка «А» і тепер вона нам відома, що дуже важливо! Далі складається персональний план покращення стану здоров’я – це точка «Б».
Далі ми застосовуємо повсякденні практики, такі як ранкові ритуали, налагодження збалансованого харчування, відстеження динаміки стану здоров’я за допомогою технологічних гаджетів. Гарний приклад – ваги, які аналізують склад тіла, тобто того, з чого складається вага – який процент жиру, води, м’язів тощо. Саме завдяки таким аналізаторам можна зрозуміти, чи втрачаєте ви саме жир, чи це виходить вода, і яким чином змінюється композиція вашого тіла.
І не забувайте використовувати різни трекери, які допомагають відстежити активність протягом дня, сон, здоров’я серця та інші показники. Також обов’язково працюємо з налаштуванням здорового сну та фокусуємося на ментальному здоров’ї!
Ці кроки ефективно допомагають зосередитися на собі та своєму здоров’ї, наближаючи до довготривалої оптимізації та співпраці з усіма системами організму.
В мене як ментора здорового життя й біохакера є власні ритуали та правила, які я обов’язково використовую у своєму житті.
По-перше, мій сьогоднішній день починається з вечора вчора. Мій новий тиждень починається з підготовки до нього в неділю.
Найголовніше правило – планування! Пам’ятаєте про свій найголовніший проєкт життя? Ви маєте бути готові! Так живе моя родина, так ми виховуємо своїх дітей.
По-друге, я завжди обов’язково планую харчування: що я буду їсти, де і з ким.
Мій ранок починається з часу для себе. Це, як правило, стакан теплої води, самомасаж, легка ранкова гімнастика, гігієнічні процедури, які я роблю на голчастому килимку, обов’язково контрастний душ і трансцендентальна медитація – моя це ранкова БАЗА!
Медитую двічі на день по 20 хвилин, а перед сном обов’язково мантра вдячності. Чесно кажучи, за останні 12 років 80% мого життя – це суцільні ритуали, які вже стали моєю невіддільною частиною, і цьому я дуже рада.
Особисто мені це допомагає підтримувати в нормі мої хронічні захворювання з щитоподібною залозою, про які дуже хочу поділитися та допомогти іншим дівчатам з цим працювати.
Я не знімаю свій трекер здоров’я, який показує, як я спала цієї ночі, наскільки здоровий був сон, як працювали вночі моя імунна та серцева-судинна системи. З урахуванням нічних ракетних атак недокраїни, ці показники стали ще важливішими через те, що зовнішній стрес уже перетворився на справжню епідемію для всього нашого суспільства! І від цього дуже залежить мій план на день, адже виснажувати себе після безсонної ночі силовим тренуванням нераціонально та дуже небезпечно.
Також для мене обов’язково рух упродовж дня і контроль пульсових навантажень. Я пропагандую збалансовану фізичну культуру для формування здорового тіла. Як у харчуванні нам потрібне збалансоване надходження необхідних нутрієнтів (жирів, білків, вуглеводів), так і з фізичною культурою тілу потрібен баланс. Тобто тренування мають бути різноманітні й розвивати різні аспекти: витривалість, силу, гнучкість, координацію.
Особисто я займаюсь регулярно бальними танцями – це моє хобі, в якому поєднуються координація, витривалість і гнучкість. Також чергую ранкову йогу та силові/кардіо тренування. Якщо в мене немає ресурсу на повноцінні заняття, просто йду на прогулянку і займаюся ходьбою.
Є багато досліджень, що документують переваги простої активності протягом дня. Я не кажу, що всі мають бігати або займатися спортом цілий день, але намагайтеся більше ходити і бажано робити це щодня!
Ходьба – це рух з низьким рівнем стресу, який приносить радикальну користь для здоров’я. (Дослідження рекомендують по 8000-10000 кроків на день. Пам’ятайте «Лікарі лікують хвороби, а здоров’я треба добувати самому» М. Амосов.)
Тож, для початку потрібно не так вже й багато! Це чекап здоровʼя, робота зі спеціалістами, якщо це потрібно, та перехід до здорового способу життя, який допоможе підтримувати не тільки фізичне, а й ментальне здоровʼя!
Цікаві факти про біохакінг
Редакція Beauty HUB зібрала для вас кілька цікавих фактів про біохакніг.
Біохакінг буває різним. В ньому виділяють кілька видів. Якщо пошукати, то в різних джерелах вони можуть називатися інакше, але суть буде однакова.
Зміна способу життя
Найпростіший та доступний варіант – зміна стилю життя. Ця категорія біохакінгу зосереджена на прийнятті позитивних рішень щодо здоров’я та поведінки, а також на прийнятті способу життя, який активізує біологію працездатності й довголіття.
Тобто якщо говорити доступними словами, то це зміна раціону (перехід на здорове), дихальна гімнастика, медитація і різноманітна фізична активність, яка допомагає підтримувати фізичне та ментальне здоровʼя.
Молекулярний
Молекулярний біохакінг – це використання природних і синтетичних молекул, які можуть допомогти змінити біологію людини. Він також доволі доступний, адже фактично це БАДи – вітаміни, мінерали та пептиди, які ми приймаємо додатково, щоб покращити своє здоровʼя.
Біопрепарати
Біопрепарати – це клітинні або біологічні продукти, призначені для поліпшення або посилення біології. Вони функціонують як певний вид клітинного матеріалу людини. Це можуть бути клітини або маленькі інформаційні пакети, такі як екзосоми, які переважно є біологічними пучками ДНК, білків мРНК і факторів росту.
Біопрепарати зазвичай потрібно приймати всередину, вводити ін’єкційно (наприклад, стовбурові клітини) або внутрішньовенно (тобто шляхом внутрішньовенного переливання).
Технології
Це категорія пристроїв для носіння (наприклад, смарт-годинники) та діагностики (наприклад, монітори рівня цукру в крові). У таких випадках біохакінг використовує технології для збору даних про організм і його функціонування, щоб можна було застосовувати цю інформацію для покращення здоров’я.
Технологічні біохаки також передбачають використання сучасних пристроїв, таких як гіпербаричні камери або електромагнітні стимулятори. Вважається, що це буде стимулювати більш швидкі фізіологічні зміни або зцілення.
Багато технологічних компаній проєктують і розробляють те, що дехто вважає наступним кроком у біохакінгу натільних технологій – вживлені імплантати.
Це пристрої, що імплантуються в тіло й можуть мати різні функції, в тому числі зберігати паролі та дані, діяти як «ключі» для доступу через електронні замки та збирати ще більш детальні дані про біологічне функціонування, здоров’я й фізичну форму людини.
Приклади вбудованих імплантатів, що перебувають у розробці або вже доступні на ринку:
- магнітні імплантати;
- чіпи пам’яті;
- GPS-системи;
- електронні татуювання.
Також є люди, які називають себе гріндерами (grinders). Вони вважають себе першопрохідцями в галузі людської аугментації. Цей тип біохакінгу зазвичай передбачає імплантацію пристроїв під шкіру та використання технологій для виконання модифікацій тіла.
А ще є ноотропи – використання різних ноотропних речовин, які значно покращують (але на певний час) когнітивні здібності.
Ноотропи – це натуральні речовини у вигляді добавок або харчових продуктів і напоїв, які використовуються для покращення когнітивних функцій. Це може впливати на ваш настрій, продуктивність або концентрацію уваги. Вони були дуже популярні в Кремнієвій долині. Багато компаній, що фінансуються венчурним капіталом, зосереджені на ноотропах, адже продуктивно працювати майже без перерви на сон та відпочинок багато днів поспіль без сторонньої допомоги дуже важко.
Відомі біохакери
- Дейв Еспрі (Dave Asprey). Американський підприємець, автор і прихильник дієти з низьким вмістом вуглеводів і високим вмістом жирів, відомої як Bulletproof diet (Куленепробивна дієта), яку дієтологи критикують як псевдонаукову. Він робив експерименти на собі, щоб підвищити свій IQ, схуднути, зменшити час біологічного годинника та покращити особисту біохімію і розум, щоб вони працювали в унісон.
- Тім Феррісс (Tim Ferriss). Американський підприємець, інвестор, письменник, подкастер і гуру стилю життя. Він відомий своєю серією книг про самодопомогу «4-годинний робочий тиждень» («4-годинне тіло» та «4-годинний шеф-кухар»), яка була присвячена оптимізації способу життя, але з того часу він переглянув цей підхід.
- Ліз Перріш (Liz Parrish). Генеральний директор BioViva, піонер у галузі генної терапії та боротьби зі старінням. Вона пішла на крайні заходи у своєму прагненні зберегти молодість, пройшовши генну терапію в Південній Америці. Її робота зосереджена на рівні NAD у наших клітинах. Rejuvenated містить революційну добавку, яка підтримує здоровий рівень NAD й активує сиртуїни для зменшення кількості сенолітичних клітин.
- Вім Хофф (Wim Hoff). Голландський спортсмен-екстремал. Він отримав прізвисько «Крижана людина», побивши кілька рекордів, пов’язаних із впливом екстремального холоду. Його метод навчає простим способам покращити своє самопочуття за допомогою поєднання дихальної та холодової терапії.
- Брайан Джонсон (Bryan Johnson). Засновник Braintree і Kernel – компанії, що розробляє передові технології в галузі нейронаук. Він інвестувавши понад 2 мільйони євро в команду лікарів, науковців та дієтологів, які займалися біохакінгом його власного тіла. По суті, віддав своє тіло науці, щоб повернути власний біологічний вік до 18 років. Також бере кров свого сина.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!