Дайджест новин за місяць: здоров’я, спорт, харчування

Серпень видався особливо щедрим на наукові відкриття у сфері здоровʼя! Почнемо з приємного.

Всього 15 хвилин, щоб змінити своє здоров’я

Коротке тренування краще, ніж зовсім ніякого. І це дійсно так! Цього разу нове дослідження доводить, що достатньо навіть 15 хвилин! 

Оцінивши результати 11 575 учасників з 73 компаній Австралії, Нової Зеландії та Великої Британії, дослідники Університету Південної Австралії виявили, що гейміфікована оздоровча програма на робочому місці – 15-хвилинний виклик – призводить до значного підвищення рівня фізичної активності.

Крім того, середній щоденний рівень фізичної активності учасників збільшився на 12 хвилин на день (85 хвилин на тиждень) протягом шеститижневого челенджу, а середня щоденна тривалість вправ становила 45 хвилин. Учасники також повідомили про покращення фізичної форми (14%), енергії (12%), загального стану здоров’я (8%), якості сну (8%) та настрою (7,1%).

Звісно, що для побудови рельєфних мʼязів або розвитку витривалості та інших фізичних показників 15 хвилин буде замало. Але це саме той час, який допомагає подолати бар’єр і почати тренуватись. Саме це почали робити учасники програми – до 15 хвилин руханки на роботі вони додали ще більше фізичної активності, й вона перетворилась на корисну звичку.

читайте також

Вчені відновили систему утилізації сміття в мозку

Вчені відновили процес очищення мозку від відходів у старіючих мишей, пропонуючи потенційно нове лікування хвороб Альцгеймера і Паркінсона за допомогою існуючих препаратів.

Хвороба Альцгеймера, Паркінсона та інші неврологічні розлади можна розглядати як хвороби «брудного мозку», коли він намагається очиститися від шкідливих відходів. Старіння є ключовим фактором ризику, оскільки з віком здатність мозку виводити токсини сповільнюється. Однак нові дослідження на мишах демонструють, що можна змінити вікові ефекти і відновити процес очищення мозку від відходів. Гарна новина полягає в тому, що для цього брали препарат, який вже використовується клінічно, тобто не потрібно розробляти нічого нового. Залишилось дочекатись, коли цей метод буде протестовано на людях.

Створено біоматеріал для відновлення хрящів

Це ще одна дуже крута новина! Матеріал, який замінить хрящову тканину, – складна мережа молекулярних компонентів, які імітують природне середовище хряща в суглобі.

Дослідники з Північно-Західного університету створили інноваційну біоактивну речовину, здатну формувати якісний хрящ у суглобах. Ефективність матеріалу перевірили в суглобах овець, які за структурою і механічним навантаженням схожі на людські коліна. 

Матеріал, який зовні нагадує гуму, представляє складну мережу молекулярних компонентів, що імітують природне середовище хряща. Він складається з двох ключових елементів: біоактивного пептиду, пов’язаного з найважливішим білком для росту і підтримки хряща TGFb-1, і модифікованої гіалуронової кислоти. 

Новий хрящ багатий на натуральні біополімери, такі як колаген II і протеоглікани, а сформований з нього хрящ зберігає гарну рухливість.

Дослідники вважають, що новий матеріал потенційно може запобігти необхідності повної заміни суглоба, дасть змогу лікувати дегенеративні захворювання, такі як остеоартрит, і відновлювати спортивні травми, такі як розриви передньої хрестоподібної зв’язки.

Вчені повʼязали дефіцит магнію з ушкодженнями ДНК

Вчені з Університету Південної Австралії вивчили зразки крові 172 дорослих людей середнього віку. Аналіз показав, що низький рівень магнію корелював із високою концентрацією амінокислоти гомоцистеїну. Вона вважається генотоксичною, тобто може пошкодити ДНК людини. Розширений аналіз підтвердив зв’язок пошкоджень ДНК з рівнем магнію в крові.

Вчені вважають, що це робить людей більш сприйнятливими до хвороб Альцгеймера і Паркінсона, шлунково-кишкових захворювань, різних видів раку і діабету. Це повʼязано з тим, що низький рівень магнію порушує здатність організму виробляти енергію для клітин. Це призводить до їх прискореного старіння.

читайте також

Посилення метаболізму назвали значущим механізмом зниження маси при прийомі агоністів ГПП-1 (препарати типу Ozempic)

Ірландські дослідники провели рандомізоване контрольоване дослідження і виявили, що дія агоністів рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1 (ГПП-1) зумовлена не тільки зниженням апетиту і споживання калорій, як заведено вважати, а й посиленням обміну речовин у вісцеральній жировій тканині. 

Донал О’Ши (Donal O’Shea) з Дублінського університетського коледжу з колегами запросив для участі в дослідженні 30 дорослих добровольців з ожирінням і синдромом обструктивного апное сну. Протягом 24 тижнів вони отримували або агоніст ГПП-1 ліраглутид (до трьох міліграм на день), або СІПАП-терапію, або обидва впливи одночасно.

Перед початком і після завершення лікування метаболічну активність вісцеральної жирової тканини визначали за допомогою ПЕТ/КТ з 18F-фтордезоксиглюкозою. З’ясувалося, що вона істотно підвищувалася тільки при призначенні агоніста ГПП-1, але не СІПАП-терапії. Також простежувалася виражена кореляція між підвищенням метаболічної

активності та зниженням маси тіла. Таким чином, посилення метаболізму в жировій тканині слугує значущим механізмом втрати ваги під час прийому цих препаратів поряд зі зниженням апетиту.

Вчені змогли активувати сплячі стовбурові клітини

Дослідники з Університету Дьюка та Національного університету Сінгапуру виявили, як розбудити сплячі стовбурові клітини в мозку, які здатні перетворюватися на нові нервові клітини. Порушення активації нейральних стовбурових клітин пов’язують із віковим погіршенням когнітивних функцій і проблемами з нейророзвитком. Їхню повторну активацію можна буде використовувати в терапії, вважають учені.

Активація сплячих стовбурових клітин у мозку відкриває потенційні нові методи лікування таких порушень нейророзвитку, як аутизм, труднощі в навчанні та дитячий церебральний параліч, а також старіння мозку і травми.

Чому випивати з друзями приємніше, ніж наодинці – дослідження на плодових мушках

Вчені з Техаського університету в Ель-Пасо виявили, що вживання спиртного у компанії провокує викид дофаміну й спричиняє ейфорію, яка не спостерігається під час вживання спиртного наодинці. 

Дослідники сподіваються, що аналіз допоможе розробити рішення для лікування алкогольної залежності.

В експериментах вчені вивчили біологічний процес, що лежить в основі соціального вживання алкоголю, включно з роллю дофаміну і тим, як він викликає позитивні емоції. 

Для аналізу вони використовували сп’янілих плодових мушок. Це може здатися дивним вибором, але насправді у них приблизно 75% тих самих генів, які провокують людські захворювання.

Мушки зазнавали впливу парів етанолу або поодинці, або в групі. Для визначення ступеня реакції, спричиненої етанолом, вчені вимірювали їхню середню швидкість. Аналіз показав, що мухи, які «пили поодинці», показали невелике збільшення руху, а мухи, які «святкували в групі», починали рухатися швидше і більше.

Після цього вчені перевірили рівень дофаміну у сп’янілих мух і порівняли їх із контрольною групою. Незалежно від рівня дофаміну мухи-одинаки залишалися досить пасивними. 

Навпаки, при груповому вживанні алкоголю підвищення рівня дофаміну призводило до гіперактивності. Це означає, що дофамін і соціальне оточення спільно впливають на ефекти. 

Вчені також виявили, що дофаміновий рецептор D1 – найбільш важливий для реакції мух на етанол у компанії. Ген людського рецептора D1 пов’язаний із розладом вживання алкоголю, і зазначене дослідження забезпечує експериментальне підтвердження цього.

Уявлення про те, яка область мозку і які його компоненти впливають на ефекти, пов’язані з вживанням алкоголю, допоможуть розробити терапію для боротьби з алкогольною залежністю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
Читайте також