Кавун – смачний і корисний плід, який прийшов до нас зі спекотної Південної Африки. Соковита, солодка м’якоть і неймовірно приємний свіжий запах, від якого захочеться їсти і пити одночасно – неможливо не з’їсти шматочок, навіть якщо ви не є шанувальником цієї баштанної культури. А ті хто його люблять, можуть з’їсти за один підхід як мінімум половину середнього кавуна, а це навряд чи менше двох кілограм.
Раніше вважалося, що їсти велику кількість кавуна корисно для здоров’я сечостатевої системи. Зараз думка змінилася, так як останні дослідження показали, що надмірна кавунова обжерливість може привести до неприємних для здоров’я і самопочуття наслідків. Як і в усьому, тут важлива міра. Адже навіть вода у великих кількостях може стати отрутою.
Для початку давайте поговоримо про приємне.
Користь кавуна
У кавуні містяться легкозасвоювані цукри (глюкоза, фруктоза і сахароза), кальцій, магній, натрій, калій, фосфор, залізо, вітаміни В1 (тіамін), В2 (рибофлавін), В3 (ніацин), В9 (фолієва кислота), В5 (пантотенова кислота), В6, С (аскорбінова кислота) і А, каротиноїди, включаючи бета-каротин і лікопін, антиоксиданти і цитрулін.
Спорт
У кавуні є одна дуже цікава амінокислота – цитрулін. Вона входить до складу будівельних білків (допомагають відновленню м’язів після тренувань), бере участь у виведенні сечовини з організму і елімінації лактату (молочної кислоти). Тобто допомагає позбутися від продуктів розпаду.
Крім того, цитрулін покращує кровотік у м’язах, підвищує витривалість і знижує стомлюваність під час складних тренувань, зміцнює імунітет і покращує живлення м’язів.
Саме тому спортсменам рекомендується випивати перед тренуванням кавуновий фреш, а дослідження, опубліковане в 2015 році в журналі Journal of Applied Physiology, показало, що цитрулін покращує спортивні результати: підвищує витривалість, силу і енергію, з якою виконуються вправи з високою інтенсивністю – їзда на велосипеді і спринт.
Більш того, є спеціальні спортивні добавки з цитрулін, які рекомендується приймати на тщесерце перед тренуваннями за 30-90 хвилин.
Цитрулін – не єдиний плюс для всіх, хто віддає перевагу активному способу життя. До складу кавуна входить ще один корисний компонент – натуральний пігмент бета-криптоксантин, який може захистити ваші суглоби від запалення. Деякі дослідження показують, що з часом це може знизити ймовірність розвитку ревматоїдного артриту.
Живлення
У ста грамах кавуна міститься всього 30 ккал і він на 92% складається з води. До речі, це ще одна причина, з якої його дуже рекомендують спортсменам. Через його низьку калорійність, велику кількість клітковини, здатність «чистити» організм, виводячи з нього продукти розпаду, і знімати запалення, кавун часто використовують в якості дієти.
Кавунова дієта відноситься до монодієти, але, як і до будь-яких екстремальних способів схуднути, це слід сприймати серйозно і проконсультуватися з лікарем. Жорсткий період включає в себе три дня виключно на кавуні. При цьому денна норма становить приблизно один кавун середньої величини. Потім ви самі вирішуєте, що робити далі. Деякі поступово додають інші продукти в свій раціон, роблять собі два легких перекуси в день і залишають кавун в якості десерту.
Серцево-судинна система
Лікопін, який міститься в кавуні, знижує рівень холестерину в крові і кров’яний тиск. А вже відомий нам цитрулін має ще одну корисну властивість – він підвищує рівень окису азоту в організмі, який сприяє розширенню кровоносних судин. Це також допомагає знизити кров’яний тиск.
Крім того, в кавуні присутні вітаміни А, В6, С, а також магній і калій, які сприятливо впливають на здоров’я серцево-судинної системи.
Травна система
У кавуні міститься велика кількість води і невелика частина клітковини – обидва компонента сприятливо впливають на роботу кишково-шлункового тракту.
Волосся і шкіра
Вітаміни С, В6, і А важливі для здоров’я шкіри і волосся. Перший допомагає організму виробляти колаген – білок, який дарує шкірі пружність, а волосся перестає ламатися.
Вітамін А бере участь в створенні нових клітин і відновленні пошкоджених ділянок. При його дефіциті шкіра починає лущитися і виглядає сухою.
Лікопін і бета-каротин захищають нашу шкіру від сонячних опіків.
Цукровий діабет
Глікемічний індекс кавуна варіюється від 70 до 76 в залежності від сорту. Він вважається високим, проте не всі продукти з такими показниками обов’язково забезпечують різкий стрибок рівня цукру в крові. Додаткова умова – високий вміст вуглеводів. В одній чашці м’якоті кавуна міститься приблизно 11 г вуглеводів – це невисокий показник. Так що з кавуном вся справа в розмірі порції. Якщо ви з’їсте дві чашки в день, це не особливо вплине на рівень цукру в крові.
Саме завдяки цьому кавун дозволений діабетикам, нехай і в невеликій кількості.
«Глікемічний індекс (англ. Glycemic (glycaemic) index, скорочено GI) – відносний показник впливу вуглеводів в продуктах харчування на зміну рівня глюкози в крові (далі рівень цукру в крові). Вуглеводи з низьким ГІ (55 і нижче) повільніше засвоюються, всмоктуються і метаболізуються, і викликають менше і повільніше підвищення рівня цукру в крові, а отже, як правило, рівня інсуліну».
Все добре в міру
Навіть дуже корисні продукти у великій кількості можуть викликати проблеми зі здоров’ям. Наприклад, занадто велика кількість лікопіну (більше 30 г), який міститься в кавуні, може викликати нудоту, діарею, розлад шлунку і здуття живота.
Ще одна проблема: велика кількість цього каротиноїда в кооперації з алкоголем може створити проблеми для печінки. Результат – її запалення.
Занадто велика доза кальцію може викликати гіперкаліємію (підвищена концентрація калію в крові). Результат – проблеми з роботою серцево-судинної системи (нерегулярне серцебиття, зниження м’язового контролю тощо).
Також варто пам’ятати про те, що фактично кавун – це величезний пакет з водою. Легкий переляк, яким ви можете відбутися – це занадто часте відвідування вбиральні і можливі неприємні відчуття в нирках. Якщо ж порція була занадто великою, можливо отруєння водою.
Водна інтоксикація може привести до збільшення обсягу крові і великого навантаження на нирки, набряклості ніг, зниження рівня натрію в крові (гіпонатріємія) і, як наслідок, відчуття слабкості, запаморочення, блювоти і головного болю.
Денна норма і думка дієтолога
Раніше вважалося, що чим більше кавуна ви з’їсте, тим краще. «Чим більше» іноді виходило далеко за рамки розумного і дорівнювало приблизно половині великого кавуна, а це не менше двох кілограмів.
У різних наукових публікаціях думки про точну добову дозу різняться. Є рекомендації вживати не більше 100 г на день, не більше 280 г (дві чашки м’якоті), а якщо дотримуватися кавунової дієти, в день можна з’їдати до півтора кілограма!
Ми вирішили поцікавитися про денну норму у дієтолога Ірини Гудим.
«Кавун, як і інші фрукти – ягоди, варто їсти в кількості 300-400 г. Не варто побоюватися високого глікемічного індексу у кавуна (він дорівнює 70-75 в залежності від сорту), так як глікемічне навантаження невелике. Тобто організм швидко впорається з цим вуглеводом».
Так що якщо у вас немає серйозних протипоказань, алергії, цукрового діабету і ви не сидите на кавуновій дієті, можете сміливо з’їдати 300-400 г кавуна в день із задоволенням і максимальною користю!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!