Хондропротектори: що це таке і чи варто їх приймати

Що таке хондропротектори

Біль в суглобах знайома всім, хто досяг 60-річного віку, знають про неї і молодші люди. Для лікування суглобів у ЗМІ зараз активно рекламують препарати для суствів,що носять назву – хондропротектори. Не всі цікавляться складом хондропротекторів, але впевнені, що засіб має допомогти вилікувати артрит і остеохондроз.

«Хондропротектори – це група препаратів, що застосовуються для профілактики і лікування остеоартриту і тендінопатій, а також інших захворювань суглобів в складі комплексної терапії. Хондропротектори – препарати уповільненої дії, використовуються виключно для симптоматичного лікування».

По суті, хондропротектори складно назвати ліками, це більше харчові добавки. Рекомендують хондропротектори для спортсменів або тих, хто активно тренується для підтримки гарної фізичної форми.

Як працюють хондропротектори

Хрящова тканина складається з хондроцитів, хондробластів і аморфної речовини (колагенові нитки, гіалуронова кислота і білки). У тілі людини виділяють три види хрящів:

  • гіаліновий (суглобові поверхні довгих кісток, кінчики ребер, частково в носовій перегородці, трахеї і бронхах);
  • еластичний (вушна раковина, зовнішній слуховий прохід, гортань, дихальне горло);
  • волокнистий (міжхребцеві диски і місця переходів сухожиль в кістки).

Проблема в тому, що в хрящовій тканині немає кровоносних судин, і поживні речовини потрапляють в них разом з синовіальною рідиною (омиває суглоби і є мастилом) і тканин, що оточуюють хрящ. Травми, захворювання, вікові зміни для хрящової тканини згубні. Відновити хрящову тканину суглоба природним шляхом неможливо. Зате реально підтримувати суглоби здоровими, і до недавнього часу вважалося, що необхідно приймати хондропротектори для профілактики. Їхній принцип дії полягав у зміцненні хрящової тканини суглоба і уповільнення процесу її деградації.

Хондопротектори: склад, ліки третього покоління

Основні діючі речовини хондропротекторів: хондроїтин і глюкозамін.

Хондроїтин – важливий компонент суглоба, від якого залежить його стан і нормальна робота. Це не просто будівельний матеріал: хондроїтин утримує вологу, бере участь в обмінних процесах, стимулює вироблення синовіальної рідини.

Глюкозамін виробляється хрящової тканиною, є компонентом хондроїтину і входить до складу синовіальної рідини.

Ліки з групи хондропротекторів зазвичай діляться на три покоління.

  1. У складі хондропротекторов першого покоління – екстракти, концентрати та інші продукти з тваринної або рослинної сировини, багаті хондроїтином і глюкозаміном;
  2. Склад хондропротекторов другого покоління об’єднує препарати, де є очищений глюкозамін або хондроїтин;
  3. Хондропротектори третього покоління, в яких хондроїтин і глюкозамін поєднуються. У складі таких препаратів є знеболювальні або нестероїдні протизапальні препарати, вітаміни тощо.

читайте також

Як використовувати хондропротектори?

Хондропротектори прописують людям із запальними процесами в суглобах. Показаннями до застосування є остеоартроз (гонартроз, коксартроз і артрози дрібних суглобів), тендінопатіі (періартрити і тендиніти), спондилоартроз, пародонтоз і період відновлення після операцій на суглобах. Також вам можуть просто запропонувати їх в якості БАДа, якщо ви активно займаєтеся спортом просто для профілактики і зміцнення суглобів і зв’язок. Найкраще працюють ін’єкційні хондропротектори.

Про марність хондропротекторів сьогодні не говорить тільки ледачий, існує думка, що їхній ефект не що інше як плацебо. Дослідження доводять, що хондропротектори знімають запалення з суглобів, значно усувають больові відчуття, допомагають боротися із запаленням і збільшують вироблення суглобового мастила. Але ось чи здатні хондропротектори вилікувати суглоби? Ученим ще належить розібратися.

Чим можна замінити хондропротектори

Якщо ви вирішили замінити дорогий препарат з групи хондропротекторів дешевшим субститутом і бажано без хімії, можна пропити желатин. Але це повинен бути не зовсім дешевий варіант в пакетиках з полиць супермаркетів. Замовте харчовий желатин (яловичий), який використовують кондитери.

Зовсім складний варіант – виварювати яловичі кістки і хрящі не менше 12 годин (а бажано 24-36!), Щоб кістковий мозок і сполучна тканина перейшли в рідкий стан. Отриманий «холодець» – найбільш натуральний хондропротектор. Правда, наскільки допомагає такий варіант лікування, наукових даних немає. В крайньому випадку отримаєте просто смачний бульйон, на якому потім можна приготувати суп.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
Читайте також