Йога для очей: прості вправи для покращення зору

Багато вікових проблем із зором виникають через втрату еластичності і тонусу очних м’язів. Очі звикають до певних моделей поведінки (коли ми постійно виконуємо звичні нам руху, не привносячи нічого нового) і втрачають здатність фокусуватися на предметах, які розташовані від нас на великій відстані.

Офтальмолог Вільям Х. Бейтс, якому належить розробка немедикаментозного методу відновлення зору, стверджував, що може покращити зір обертанням очного яблука, перемиканням фокусування погляду з ближнього на дальній об’єкт і, навпаки, легкими натисками на очі. Точно такі само вправи пропонують своїм учням у Шивананда йога Веданта Центрі в Нью-Йорку.

Шивананда йога – методика викладання хатха-йоги, розроблена індійським йогом-практиком, лікарем і духовним вчителем Свамі Шиванандою.

Ми недооцінюємо ту кількість енергії, яке тіло витрачає на зір. На обробку зорової інформації йде приблизно 40% ресурсів мозку, чотири з дванадцяти черепних нервів призначено виключно для зору, в той час як для роботи серцево-судинної або травної системи виділено тільки один. Тому наші очі дійсно втомлюються.

Не варто забувати, що на мозок так само припадає велике навантаження. Наша сітківка – це від 80 до 110 мільйонів паличок і від чотирьох до п’яти мільйонів колбочок, які сприймають світло. Мільярд зображень створюється щосекунди, і все це відправляється на обробку до мозку. Він не в змозі впоратися з таким потоком, тому вибирає тільки частину зображень, які ви будете бачити. Також саме від роботи мозку залежатиме рівень чіткості картинки. Наприклад, якщо вам стає нудно, свідомість може віддати команду очам не дивитися, щоб не витрачати дорогоцінні ресурси.

Тому вправи для очей важливі не тільки для розслаблення очних м’язів, але і для ментального відпочинку.

Базові вправи для очей

Свамі Шринівасан, директор Sivananda Ashram Yoga Ranch в Катскіллсі, на початку заняття дає новачкам кілька підготовчих поз, які допомагають розслабитися, налаштуватися на подальшу роботу ментально і підготувати тіло до вправ. Зазвичай це Шавасана (Поза Трупа) і Сукхасана (Легка Поза – коли сидите по-турецьки). Потім учні переходять до роботи з очима.

Ці вправи допомагають розслабити очі, якщо ви багато працюєте за комп’ютером або читаєте (тривале фокусування на ближніх об’єктах).

Більш того, будь-які асани з йоги, які стимулюють кровообіг в обличчі, шиї і плечах, допомагають нашим очам розслабитися і заряджають енергією.

Вправа № 1

Сидячи в легкій позі, уявіть перед собою циферблат. При цьому голова і шия нерухомі, тіло розслаблено. Переведіть погляд на 12 годин на уявному циферблаті, затримайтеся на кілька секунд і подивіться на шість годин, затримавши погляд на кілька миттєвостей. Повторіть 10 таких підходів, намагаючись не кліпати. Обов’язково стежте за нерухомістю голови та шиї під час виконання вправи. Коли закінчите, розітріть долоні, щоб вони були теплими, і покладіть на очі, не придавлюючи очні яблука. Розслабте м’язи і зосередьтеся на диханні, побувши трохи в тиші і розслабленні.

Вправа № 2

Продовжуючи сидіти в цій само позі, відкрийте очі, знайдіть на своєму циферблаті дев’ять годин, затримайте погляд на кілька секунд і переведіть на три години. Там також потрібно затриматися. Виконайте 10 таких підходів, після чого повторіть відпочинок.

Потім виконайте такі ж рухи по діагоналі спочатку з двох до семи годин і назад, потім з одинадцяти до чотирьох годин. Завершіть цикл круговими рухами спочатку за годинниковою стрілкою, потім у зворотному напрямку.

Кожна вправа виконується по десять разів і завершується невеликим відпочинком з накладенням на очі теплих долонь.

Далі йдуть вправи з перемиканням фокусу.

Вправа № 3

Сидячи в спокійному і розслабленому положенні, виберіть точку якомога далі від вас і сфокусуйте на ній погляд. Витягніть руку і розташуйте великий палець прямо під цією точкою. Переведіть погляд на кінчик пальця, потім знову сфокусуйтеся на ній. Повторіть вправу 10 разів і розслабте очі, наклавши на них долоні.

Виконуючи цю вправу, ви тренуєте циліарне (війкове) тіло, яке керує роботою очного кришталика.

Вправа № 4

Знайдіть точку або об’єкт далеко від себе і сфокусуйтеся на ньому. Затримайте погляд на кілька хвилин і переведіть його на інший об’єкт на такій само відстані в вашому полі зору. Розгляньте його і рухайтеся далі. Спробуйте оглянути весь простір навколо себе, м’яко переводячи погляд з однієї точки на іншу. Головне, щоб вони перебували приблизно на одній відстані від вас. Після цього закрийте очі та розслабтеся на кілька секунд.

Вправа № 5

Ця вправа також зі зміщенням фокусу. Витягніть руку вперед і сфокусуйте погляд на кінчику великого пальця. Починайте повільно рухати його у напрямку до кінчика носа, не відриваючи від пальця погляд. Потім повільно відведіть палець від носа, повернувши руку в попереднє положення. Повторіть вправу 10 разів, після чого розслабте очні яблука, наклавши на них розігріті долоні, але на цей раз трохи довше (до п’яти хвилин). Це буде приємним завершенням зарядки для очей.

Не забувайте про здоров’я своїх очей, піклуйтеся про них і бережіть. Адже на них покладена дуже важлива і відповідальна місія – дозволити нам побачити навколишній світ у всій його красі.

Підпишись на нашу сторінку в Instagram і не пропускай найкорисніші відеоматеріали від Beauty HUB!

читайте також
Читайте також