Що таке карнівор дієта?
Карнівор дієта (м’ясоїдна або хижацька) належить до білкових дієт (кетогенна дієта, дієта Аткінса тощо). Якщо вирішили її спробувати, готуйтесь до того, що ваш раціон буде складатися лише з м’яса, риби та інших продуктів тваринного походження (яйця та деякі молочні продукти). В її основу лягли переконання, що наші пращури харчувалися переважно м’ясом і рибою і високовуглеводна дієта винна в сьогоднішньому високому рівні хронічних хвороб.
До заборонених належать всі інші продукти, зокрема фрукти, овочі, бобові, зернові, горіхи та насіння.
Також рекомендується або повністю виключити, або ж обмежити споживання продуктів з низьким вмістом лактози – цукру, що міститься в молоці та молочних продуктах, таких як вершкове масло і тверді сири – та молочних продуктів.
Карнівор дієта: дозволені продукти
Раціон цієї дієти дозволяє лише продукти тваринного походження і виключає всі інші продукти.
- М’ясо: яловичина, курка, індичка, тельбуха, баранина, свинина тощо.
- Риба: лосось, скумбрія, сардини, краби, омари, тилапія, оселедець тощо.
- Інші продукти тваринного походження: яйця, сало, кістковий мозок, кістковий бульйон тощо.
- Молочні продукти з низьким вмістом лактози (у невеликих кількостях): жирні вершки, твердий сир, вершкове масло тощо.
- Вода.
Також дозволено додавати до страв під час готування сіль, перець і приправи, що не містять вуглеводів.
Карнівор дієта: заборонені продукти
- Овочі: броколі, цвітна капуста, картопля, стручкова квасоля, перець тощо.
- Фрукти: яблука, ягоди, банани, ківі, апельсини тощо.
- Молочні продукти з високим вмістом лактози: молоко, йогурт, м’який сир тощо.
- Бобові: квасоля, сочевиця тощо.
- Горіхи та насіння: мигдаль, гарбузове насіння, соняшникове насіння, фісташки тощо.
- Зернові: рис, пшениця, хліб, кіноа, макарони тощо.
- Алкоголь: пиво, вино, лікери тощо.
- Цукор: столовий цукор, кленовий сироп, коричневий цукор тощо.
- Напої, крім води: газована вода, кава, чай, фруктові соки тощо.
Карнівор дієта: переваги
Вважається, що мʼясоїдна дієта допоможе швидко схуднути, адже з раціону повністю виключаються швидкі вуглеводи та продукти, які містять в собі велику кількість цукру.
Деякі дослідження показали, що дієти з високим вмістом білка і низьким вмістом вуглеводів можуть сприяти зниженню ваги. Білок дає довготривале відчуття ситості, і ви починаєте менше їсти (кількість калорій зменшується). Ще одна перевага білка – прискорення метаболізму. Це допомагає спалювати вашому тілу ще більше калорій.
Але для того, щоб схуднути, не обовʼязково повністю виключати вуглеводи зі свого харчування. Достатньо відмовитись від швидких вуглеводів, додати більше клітковини та білкових продуктів.
Зазвичай цю дієту використовують тоді, коли потрібно схуднути за короткий проміжок часу. І в короткостроковій перспективі це дійсно працює.
Однак харчуватися таким чином постійно лікарі та вчені не рекомендують (це стосується багатьох суто білкових дієт), адже ризиків для здоровʼя в результаті може виявитися більше, ніж переваг.
Карнівор дієта: ризики
Високий вміст жирів, холестерину й натрію
Ваш раціон буде складається виключно з тваринної їжі, тому в ньому може бути багато насичених жирів і холестерину.
Насичені жири можуть підвищити рівень «поганого холестерину» (ЛПНЩ), що збільшує ризик серцевих захворювань.
Однак останні дослідження показали, що зв’язок між споживанням насичених жирів і ризиком серцевих захворювань може бути не таким сильним, як вважалося раніше
Головна проблема в тому, що жодне дослідження не аналізувало вплив на здоров’я виключно тваринної їжі. Тому наслідки споживання такої великої кількості жирів і холестерину поки що невідомі.
Також можуть виникнути проблеми з кров’яним тиском, підвищується ризик захворювань нирок та інших негативних наслідків для здоров’я, включаючи рак товстої та прямої кишки.
Брак певних мікроелементів і корисних рослинних сполук
Через повне виключення із раціону фруктів, овочів, бобових та цільного зерна, які містять корисні вітаміни й мінерали, у прихильників цієї дієти може виникнути дефіцит деяких корисних нутрієнтів.
Не забезпечує достатню кількість клітковини
Клітковина – неперетравлюваний вуглевод, що сприяє здоров’ю кишківника. Її брак може спричинити закрепи та порушити баланс бактерій у шлунку (зменшується кількість саме корисних бактерій). Загалом, тривале дотримання м’ясоїдної дієти може зашкодити здоров’ю вашого кишківника.
Це дієта не для всіх
Харчування в такому стилі через високий вміст білка протипоказано людям, які мають проблеми з нирками.
Також мʼясоїдна дієта не рекомендується людям, чутливим до холестерину, дітям, вагітним та жінкам, які годують груддю, через високий дефіцит поживних речовин, необхідних для повноцінного розвитку організму.
Тож якщо ви вирішили провести експеримент і спробувати карнівор дієту, краще проконсультуйтесь з лікарем та дізнайтесь, чи варте пришвидшене схуднення проблем зі здоровʼям, які можуть виникнути через такий вид харчування.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!