Можливо, ви теж зустрічали підозріло життєрадісних і енергійних людей, які сплять по три години на добу і кажуть: «Ой, ладно, відісплюся на тому світі, треба ж усе встигнути»? Знаємо, знаємо, нам такі люди теж не особливо приємні. Адже сон – найбільш природний і здоровий стан людини. Без жартів. Не дарма еволюція заклала в нас функцію відпочинку. Адже організм не може функціонувати 24/7 тривалий час. Мозку потрібне перезавантаження і відпочинок, а всім іншим клітинам і тканинам – оновлюватися. Без здорового і якісного сну ані міцного здоров’я, ані красивої шкіри, ані стрункої фігури не домогтися. Так чому ж ми позбавляємо себе сну?
Якщо кореляція сну і здоров’я органів (і шкіри в тому числі) більш-менш зрозуміла, то мало хто говорить про те, що нічний відпочинок сприяє збереженню стрункості. А дарма. Адже тільки уявіть: здоровий сон сприяє схудненню. Звучить фантастично. Але, згідно з наукою, це не вигадка, а реальність.
Скільки потрібно спати людині щоб виспатися і зберегти фігуру?
Під час спроби схуднути або навіть просто зберегти здоров’я, важливо зрозуміти, наскільки важливий сон, якщо порівнювати його з дієтою та фізичними вправами. При цьому, на жаль, досі багато людей не висипаються – насправді близько 30% дорослих у середньому сплять менше шести годин на добу. Хоча, згідно з дослідженнями американських вчених, людям від 18 до 64 років потрібно спати 7-9 годин, а людям старше 65 – 7-8 годин.
Крім того, вчені знайшли зв’язок між здоровим сном і стрункістю.
Якщо ви старанно тренуєтеся і дотримуєтеся принципів правильного харчування, але економите на сні, ви, швидше за все, не побачите бажаних результатів. Без достатньої кількості відпочинку ви не тільки будете регулярно відчувати небажану тягу до їжі, але і заважаєте прогресу, якого ви могли б досягти в тренажерному залі.
Це не означає, що дієта і фізичні вправи не важливі, коли ви намагаєтеся досягти здорової маси тіла. Але без сну прогресу досягти нереально без шкоди для здоров’я. Ось причини, чому сон так само важливий, як дієта і фізичні вправи.
Сон і тренування
Ми всі намагалися провести тренування пізно вночі або рано вранці, коли ледь могли тримати очі відкритими. Але такі тренування можуть бути корисні тільки деякий час. Регулярно позбавляти себе сну, щоб позайматися в залі, не варто, оскільки це завдає шкоди здоров’ю. Навіть коли ви закінчуєте тренування пізно вночі або рано-рано вранці, результати не виникнуть так швидко, як ви планували. А все тому, що ви відчуваєте втому і млявість майже весь час. Коли ви спите менше 7 годин вночі, ви менш продуктивні під час занять спортом. Нестача сну тривалий час також може призвести до відсутності мотивації. Він збільшує вашу стомлюваність протягом всього тренування в основному через те, що гормональні рівні нестабільні, і вони впливають на рівень вашої енергії. Крім того, перевага рівня кортизолу (гормону стресу) може призвести до прямо протилежного ефекту від тренувань: ймовірність отримати кілька зайвих сантиметрів в талії (так званий кортизоловий живіт) дуже велика.
І навпаки, коли ви висипаєтеся, це не тільки додає сил і збільшує витривалість на тренуваннях, а й дає енергію для успішного дня з повною концентрацією уваги на завданнях.
Проте сон і фізичні вправи йдуть рука об руку – без одного страждає інше. Коли ви працюєте ефективно в залі, ви будете засипати швидко і спати міцніше вночі. А якщо ви налагодите режим сну, ви будете більш активні на тренуванні. Все пов’язано!
Сон і дієта
Отримання достатньої кількості сну вночі також пов’язано зі вживанням їжі. Коли ви мало спите, то переїдаєте. Причому не дуже здорових продуктів. Нестача сну призводить до того, що вам весь час хочеться заповнити рівень енергії. І звичайно, на очі потрапляють солодкі та шкідливі продукти. Це пов’язано з тим, що в разі обмеженої кількості сну рівень глюкози починає досягати переддіабетичного рівня, змушуючи нас хотіти солодощів.
Існує фізіологічна причина, через яку у тих, хто позбавлений сну, підвищений апетит. Два важливі гормони голоду, грелін і лептин, сильно залежать від кількості одержуваного сну. Грелін вивільняється в шлунку, який повідомляє мозку, коли він голодний, з рівнями вище до їжі і нижче після їжі. Лептин вивільняється з жирових клітин і повідомляє мозку, коли він ситий.
Без достатньої кількості сну організм збільшує вироблення греліну і знижує рівень лептину, в результаті чого ви відчайдушно потребуєте їжі. Згідно з дослідженням у тих, хто спав недостатню кількість часу, рівні греліну були на 14,9% вищими і рівень лептину – на 15,5% нижчим, ніж у тих, хто спав достатню кількість часу. Важливо зазначити, що у тих, хто мало спить, вищий ІМТ (індекс маси тіла).
Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!