Традиції
Масляна — східнослов’янське свято, яке святкують протягом тижня перед Великим постом і який зберіг у своїй традиції низку елементів слов’янської міфології. Його можна вважати своєрідним аналогом європейського карнавалу.
У давньоруських писемних пам’ятках терміни з коренем масл- для позначення Сирного тижня широко поширюються з XV століття: Масляна недѣля, масні заговѣнье, Маслопуст’ «неділя, з якої забороняється вживати молочну їжу», Масляна, Масляна «тиждень перед цією неділею».
Це свято символізує день, коли зустрічаються зима і весна, образні «зло» і «добро», коли радість життя і тепло мають змінити холод і смуток смерті. Постійної дати немає, оскільки Масляна прив’язана до дати святкування Великодня. Свято вважали спадщиною «древнього солярного культу», а багаття і колесо, що палає на жердині, — незмінні атрибути давніх язичницьких святкувань.
Тиждень святкувань поділяється на два періоди: Вузька Масляна і Широка Масляна. Вузька Масляна — перші три дні: понеділок, вівторок і середа. Широка Масляна — четвер, п’ятниця, субота та неділя.
У Вузькі Масляну дозволялися господарські роботи, а з четверга все припинялося. Цікаво, що у кожного дня протягом святкового тижня була своя назва: понеділок — Зустріч, вівторок — Загравання, середа — Лакомка, четвер — Разгуляй, п’ятниця — Тещині вечірки, субота — Посиденьки зовиці, неділя — Проводи (вона ж Прощена неділя).
Неділя — основний день святкування усього тижня. Саме цього дня відбувалися заговини перед початком Великого посту. Всі близькі люди просили один в одного прощення і ходили в баню. Увечері поминали померлих, ходили на кладовище. Залишки святкової їжі спалювали, посуд ретельно мили. Наприкінці свята урочисто спалювали опудало Масляної, а попіл розвіювали по полях. Правда, ритуали могли відрізнятися залежно від області.
Цікаво, що в Україні та Білорусі традиційними стравами в це свято були не млинці, а вареники і сирники. А млинці і коржі — символ сонця — пекли на території Росії.
Багаті люди починали пекти млинці в понеділок, на самому початку масляного тижня. Бідняки ж випікали млинці в четвер і п’ятницю.
Рецепти млинців
Млинці на молоці
Складові:
- 2 склянки молока;
- 4 яйця;
- 3 столові ложки розтопленого вершкового масла;
- 1 столова ложка цукру;
- 1 чайна ложка ваніліну;
- ½ чайної ложки солі;
- 1 ½ склянки просіяного борошна.
Як приготувати
- Збийте всі інгредієнти в блендері до однорідності. Охолодіть тісто мінімум 30 хвилин (можна залишити в холодильнику на ніч).
- Розігрійте сковороду, змастіть її розтопленим вершковим маслом або рослинною олією без сильного запаху і смаку і випікайте млинці.
- Подавайте з улюбленими начинками.
Млинці на сироватці
Складові:
- 500 мл сироватки;
- 1 ½ – 2 склянки пшеничного борошна;
- ½ чайної ложки солі;
- ½ чайної ложки соди;
- 1 столова ложка цукру;
- 2 столові ложки рослинної олії;
- щіпка ванільного цукру.
Як приготувати
- Просійте борошно.
- Трохи нагрійте сироватку, щоб вона стала теплою, і додайте туди борошно, сіль, цукор, соду, рослинн олію і ванільний цукор, збийте в блендері до однорідності.
- Вилийте тісто в миску, накрийте кришкою і дайте постояти годину.
- Розігрійте сковороду, змастіть олією і випікайте млинці під кришкою до золотистого кольору.
- Подавайте гарячими з улюбленими начинками.
Млинці без яєць
Складові:
- 1 ¾ склянки пшеничного борошна;
- 2 ¾ склянки несолодкого мигдального молока або будь-якого рослинного молока на ваш вибір;
- 1 чайна ложка ванільного екстракту;
- 2 столові ложки кокосової олії або рослинної олії;
- 1 столова ложка стевії або будь-якого іншого замінника цукру.
Як приготувати
- Викладіть у блендер всі інгредієнти і збивайте на високій швидкості до однорідного стану.
- Перелийте тісто в миску і залиште постояти хоча б 15 хвилин. За цей час з борошна почне виділятися клейковина, і млинці не розваляться.
- Нагрійте трохи змащену олією сковороду на середньому вогні і випікайте млинці приблизно по 1-2 хвилини з кожного боку.
- Подавайте гарячими з улюбленими начинками.
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!