Для чого проходити щорічний медичний чекап (медогляд)?
Щорічний медичний чекап (медогляд) допоможе вам виявити й запобігти хворобам, які перебувають ще на початковій стадії. Так у вас буде більше шансів на успіх у лікуванні. На жаль, багато серйозних хвороб на початковій стадії не мають симптомів (онкологія, серцево-судинні хвороби, метаболічні тощо). Регулярне медичне обстеження допоможе виявити їх і вирішити проблему на початковій стадії. Наприклад, рак молочної залози, який діагностовано на початковій стадії, має майже 100% успіху в лікуванні.
Для кожної людини список аналізів та лікарів може відрізнятися залежно від статі, віку, способі життя, хронічних та спадкових хвороб. Але є загальні рекомендації, які допоможуть вам виявити основні проблеми й далі вже відштовхуватися саме від них.
Пройти медогляд можна як у державних клініках, так і у приватних. Приватні клініки зазвичай пропонують пакети з рекомендованими тестами та списком лікарів.
Щорічні чекапи: загальні рекомендації
Медичні чекапи можуть бути загальними, вузькоспеціалізованими та поглибленими. Наразі ми пропонуємо список загальних рекомендацій щодо щорічних медоглядів.
Список щорічного загального чекапу:
- Загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі. Допомагає виявити анемію, хвороби кровотворної системи, захворювання нирок.
- Аналіз крові на визначення рівня глюкози, ТТГ, ліпідограма.
- УЗД щитоподібної залози.
- УЗД органів черевної порожнини. Допомагає виявити захворювання внутрішніх органів, таких як, печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, нирки, селезінка тощо.
- Вимірювання рівня артеріального тиску.
- Електрокардіографія. Допомагає виявити патології провідної системи серця, аритмій.
- Огляд стоматолога.
- Огляд у дерматолога.
- Флюорографія.
- Офтальмолог для перевірки здоровʼя очей. Деякі очні захворювання мають безсимптомний перебіг на початкових стадіях (наприклад, глаукома) і проявляють себе на стадіях, коли є загроза втрати зору.
- Для жінок: огляд у гінеколога з УЗД органів малого таза та молочних залоз.
- Для чоловіків: уролог, УЗД передміхурової залози, УЗД черевної порожнини, нирок, наднирників та сечового міхура.
Щодо жіночих оглядів у гінеколога та чоловічих оглядів в уролога – запропоновані консультації у лікарів, тести й види обстежень відрізняються залежно від віку та зазвичай діляться на категорії «30+», «40+» та «50+». Список запропонованих послуг у кожній клініці може бути свій.
Також до загальних рекомендацій можна віднести тести на ВІЛ-статус, гепатит В та гепатит С.
Щеплення для дорослих
І не забувайте про вакцинацію, яка може зберегти вам життя. Багатьом дорослим у дитячому віці робили щеплення від так званих дитячих захворювань та інших важких хвороб: кашлюк, дифтерія, правець, кір, паротит, краснуха, туберкульоз, гемофільна інфекція типу b (ХІБ-інфекція), поліомієліт, гепатит. Але річ у тім, що імунітет до деяких захворювань не зберігається все життя, тому потрібно робити ревакцинацію через певні проміжки часу.
МОЗ України рекомендує робити профілактичні щеплення для дорослих від дифтерії та правця – обов’язково кожні 10 років.
Імунітет проти цих хвороб зберігається близько 10 років. Тому для підтримки імунітету необхідна ревакцинація. Такі щеплення в державних закладах охорони здоров’я проводять безоплатно.
Першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше були щеплені, проводять вакциною АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.
Якщо в дитинстві не вакцинувалися або невідомо, вакциновані чи ні, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АКДП (адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина) – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя.
Також до рекомендованих щеплень входять вакцинація від грипу, пневмококової інфекції, вітряної віспи (особливо якщо не хворіли в дитинстві та є маленькі діти), гепатиту В (якщо не робили в дитинстві), ротавірусної інфекції, менінгококової інфекції.
Якщо ви плануєте вагітність і у вас є маленька дитина, перед вагітністю рекомендують зробити такі щеплення: КПК (кір–паротит–краснуха) та вітряна віспа. Це допоможе вберегти матір і плід від серйозних проблем зі здоровʼям.
Перед будь-яким щепленням потрібно впевнитись, що у вас немає протипоказань:
- гострі захворювання з підвищенням температури вище 38 градусів (вакцинацію проводять після одужання);
- наявність в анамнезі анафілактичної реакції на попередню дозу вакцини:
- вагітність – протипоказано введення живих вакцин;
- тяжка імуносупресія/імунодефіцит – протипоказано введення живих вакцин.
Бережіть своє здоровʼя. Такі щорічні чекапи (медогляди) – це піклування не тільки про себе, а й про своїх близьких. Найкращий подарунок, який ви можете зробити своїм батькам/дітям, – щасливі та здорові ви.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!