Анна Халдєєва, лікар-дерматолог, трихолог, косметолог, член EHRS, UHRS, EADV, АТУ, УАДВК, президент Асоціації дітей з гніздовою алопецією «Разом у гармонії», засновник дерматологічного простору Derm Space (Україна)
Ілля Мозолюк, перукар-колорист, технолог та амбасадор бренду La Biosthetique, член СПУ (Україна)
Лікарю-трихологу, який практикує, дуже важливо розуміти та мати уяву про роботу суміжних спеціалістів, а саме – майстрів-перукарів, перукарів-реабілітологів та тритментологів. Бо, звертаючи увагу саме на патологію скальпа, випадіння волосся у всіх його проявах, лікарі достатньо часто ігнорують проблеми якості та догляду за волоссям по довжині.
Зовсім нещодавно я, лікар-трихолог, робила опитування у себе на сторінці інстаграм з приводу, чи пошкоджує фарба волосся? Відповіді мене здивували. Більшість людей проголосувала, що ні. На своїх прийомах постійно стикаюсь з думкою, що догляд за волоссям після фарбування чи хімічного впливу неважливий.
Тож, мені хотілось зрозуміти, чому наші пацієнти вважають, що фарба не шкодить волоссю? Чому не знають про те, що некоректно підібраний догляд за шкірою голови провокує запальні процеси шкіри та випадіння волосся?
Вважаю, що в трихології сьогодні треба чітко розуміти дефініцію між доглядом та лікуванням волосся. А в кожній клініці мають працювати в команді лікарі-трихологи та майстри-реабілітологи волосся, кожен з яких розуміє свою компетенцію.
Зараз на просторах інтернету можна знайти багато пропозицій послуг трихолога. Але чи завжди пацієнт може відрізнити лікаря трихолога від трихолога-естетиста?
Хто такий трихолог?
Лікар-трихолог – це дипломований спеціаліст, дерматолог, який досконало знає анатомію, фізіологію шкіри та патологічні процеси скальпа й розуміється на сучасних міжнародних рекомендаціях і протоколах лікування і профілактики захворювань трихологічного профілю, щоб застосовувати їх у своїй лікарській практиці.
Реабілітолг-трихолог, майстер-трихолог, трейтмінтолог – це не медичні, а естетичні спеціальності. І важливо розуміти, що саме входить до компетенції цих спеціалістів.
Ілля Мозолюк як перукар вважає, що знання анатомії та фізіології волосся (особливо складові та життєво важливі компоненти для зростання і гарного доглянутого вигляду волосяного полотна) має велике значення для майстра-перукаря. Вважаю, що лікарям це теж буде цікаво, тож, поговоримо просто про складне.
Почнемо з будови волосся. Волосся складається з кореня та стовбура. Корінь волосся розташовано у шкірі голови, це єдина жива частина волосся, через яку надходять поживні речовини, як корисні, так і шкідливі. Стовбур – це та частина волосся, яку ми бачимо, вона виступає над шкірою голови і складається зазвичай із відмерлих клітин.
Як перукар-колорист Ілля вважає суттєвим говорити з клієнтом саме про стрижень волосся, а про шкіру та корінь, якщо є дерматологічні захворювання та патологічні процеси, зможе розповісти лікар-трихолог.
А чи знає саме трихолог про тонкощі фарбування та догляду за фарбованим волоссям?
Якщо волосся роздивитись впоперек, ми можемо побачити три шари:
- медула (внутрішня частина волосся);
- кортекс (середній шар);
- кутикула (верхній шар волосся).
Залежно від типу волосся, його структури, загальної товщини волосся, раси людини, кожен шар може бути присутнім більшою або меншою мірою.
Основними хімічними складовими волосся є:
- кератин – це білок волосся, основний будівельний матеріал. Звертаю увагу, що жоден кератин, який використовують у перукарському мистецтві для вирівнювання волосся, не має нічого спільного з тим, який є у волоссі від природи;
- меланін – це білок, пігмент, який відповідає за колір волосся. У процесі фарбування чи освітлення безпосередньо працюють саме з меланіном. Наприклад, щоб зробити колір світлішим, майстер має прибрати його з волосся. Далі поговоримо про це докладніше;
- еумеланін і феомеланін – пігменти, від кількості яких залежить відтінок волосся. Еумеланін – це темний коричнево-червоний пігмент, який присутній у волоссі великими гранулами та надає переважно темного і навіть чорного кольору. Феомеланін – це другий тип пігменту, який має жовто-помаранчевий колір і присутній у волоссі у вигляді дрібних круглих зернят, хаотично розподілених волоссям. Феомеланін надає здебільшого світлих, теплих та рудих відтінків.
Для того, щоб висвітлити чи знебарвити натуральний колір, треба позбутися натурального пігменту. Під час освітлення волосся відбувається відкриття кутикули та знебарвлення пігменту.
Кутикула – це напівпрозорий шар волосся, який виконує функцію захисту від навколишнього середовища та зовнішніх факторів. Саме кутикула відповідає за блиск і текстуру нашого волосся. Здоровий кутикулярний шар завжди покритий тонкою невидимою жировою плівкою, яка «працює» як кондиціонер для волосся. Ось чому часто можна почути від жінок про те, що коли волосся було натуральним, вони навіть кондиціонер не використовували, а щойно пофарбувалася – відразу змінилася структура волосся. В цьому випадку кондиціонер стає потрібним, бо цей продукт замінює волоссю природний жировий шар, допомагає зберегти вологу всередині, завдяки якій пасма залишаються еластичними. Чим сухіше та пористіше волосся, тим вологи менше утримується всередині.
Будь-які хімічні впливи на волосся, як то фарбування, біозавивання, випрямлення, а особливо освітлення або знебарвлення, пошкоджують цю плівку; якщо освітлення сильніше, то воно зачепить кутикулу, і вона підніметься, а в деяких випадках взагалі буде відсутньою. Після таких агресивних процесів захисні механізми волосся вже будуть не такими природньо сильними і не зможуть повернутися до колишнього стану, волосся буде тьмяніти. У такому випадку потрібен гарний і якісний домашній догляд, щоб закрити лусочки. Це робиться за допомогою штучних полімерних плівок і водорозчинних силіконів, що входять до складу якісних кондиціонерів.
Якщо людина вирішила пофарбувати волосся, відбувається руйнування пігменту, і замість нього утворюються порожнечі. Тому волосся після освітлення стає, як губка, має безліч порожнеч і навіть у разі тонування, коли ми заповнюємо волосся штучним пігментом, він не зможе довго триматися, оскільки наш основний захисний шар у вигляді кутикули буде відсутній, вона не зможе закриватися природним шляхом.
У випадку фарбування в більш світлий відтінок не слід забувати, що у волоссі є важливі зв’язки, а саме – дисульфідні.
Дисульфідний зв’язок – це сильний хімічний звʼязок, який дуже відрізняється від фізичних – водневого й іонного. Цей зв’язок з’єднує атоми сірки двох сусідніх амінокислот, щоб створити одну, що об’єднує два білкові ланцюжки в єдине ціле. Це «містки», що скріплюють між собою білкові волокна та утворюють форму волосся. Уявимо, що структура волосся схожа на канат, який складається з безлічі довгих тонших волокон. І щоб ці волокна не розпалися, вони скріплені між собою різними зв’язками.
Де саме знаходяться ці зв’язки? Кортекс – волокнистий шар, який займає 90% товщини волосся і забезпечує йому еластичність і міцність, саме тут розташовані дисульфідні зв’язки та відбуваються всі хімічні та фізичні процеси під час фарбування або хімічної завивки волосся.
Внаслідок агресивного освітлення може статися руйнування дисульфідних зв’язків, що призведе до погіршення якості волосся. Воно стає більш ламким, сухим, тонким і пористим. Більше того, дисульфідні зв’язки не здатні самостійно відновлюватись, їх втрата є критичною. Тому перед тим як освітлювати та фарбувати волосся, важливо проконсультуватися з фахівцем, який розповість, як і на скільки тонів можна освітлити ваше волосся без пошкодження дисульфідних зв’язків.
Багато хто запитує, чим відрізняється тонування від стійкого фарбування. Тонування – це спосіб освіжити відтінок раніше фарбованого волосся. Кожна така процедура здійснюється виключно з використанням низьких відсотків оксиданту і діє у верхньому шарі волосся. Фарбування – це більш стійке насичення фарбою, яке здійснюється з використанням вищих відсотків оксиданту й, отже, проникає глибше у волосся, ніж тонування.
Як обрати між фарбуванням і тонуванням? Фарбування робиться, коли є мета кардинально змінити колір, а тонування – коли той тон, який вже є, зберігається. Він може бути як світлий, так і темний.
Важливо підтримувати колір, який обрано штучно. Якщо волосся не фарбувати або не робити тонування, в ньому утворюються порожнечі, внаслідок чого волосся починає вбирати всі барвники у вигляді хлору в басейні, води в морі. Тому часто білявки скаржаться, що у них пасма позеленіли після басейну чи жовтіють з часом. Якби волосся було заповнене, такого б не сталося.
Порошок для освітлення або, як його ще називають, пудра – це засіб, який призначений для освітлення волосся і працює як з натуральним, так і зі штучним пігментом. Пудра для освітлення – досить агресивний лужний продукт, її pН від 10-11, що може нашкодити волоссю або зіпсувати його у разі неправильного використання, особливо за неправильного вибору оксиданту. Чим вищий відсоток оксиду, тим сильніше пошкодження структури волосся. Принцип роботи пудри – це окислення та повільне руйнування пігменту.
Мінімізуємо ризики пошкодження волосся
Щоб мінімізувати пошкодження волосся, важливо звернутися до фахівця, який застосовує низькі відсотки оксидантів під час освітлення. «За таких умов роботи, – каже Ілля, – я можу зазначити, що процес освітлення відбувається дуже повільно і менш травматично для волосся, тоді як у разі використання високих відсотків оксидантів волосся буквально «згорає». Починається дуже сильне та різке освітлення, і пасма максимально травмуються».
Якщо раніше волосся вже зазнавало освітлення, подальші освітлення рекомендується робити не раніше, ніж через 4-6 місяців, а в цей час зайнятися відновленням волосся та підготуванням до наступного освітлення.
Якщо говорити про те, що фарбування не змінює структуру волосся, то це стосується фарбування, яке здійснюється барвниками на короткий проміжок часу (кондиціонери з відтінком) і змиваються повністю в той самий тон, що має ваше волосся. Все, що стосується освітлення волосся, – це мінімальні, але наявні пошкодження.
Як фахівець з багаторічним досвідом, Ілля рекомендує ретельно доглядати за волоссям після фарбування, а також за пошкодженим волоссям. Це можуть бути салонні процедури, які активно заповнюють і насичують пасма потрібними компонентами, а також невіддільною частиною є домашній догляд.
Як доглядати за волоссям у домашніх умовах? Що саме краще рекомендувати та на що звернути увагу?
Інгредієнти, які насамперед необхідні пошкодженому волоссю (з будь-яким ступенем пошкодження, бо навіть натуральне волосся потребує таких продуктів, оскільки воно пошкоджується внаслідок впливу сонячного опромінення, повітря, перепаду температур, а також фену та гарячих інструментів для укладання):
- олія абрикосових кісточок – компонент, що містить багато насичених жирних кислот, використовується для догляду за сухим та пошкодженим волоссям;
- кераміди (цераміди) – це ліпіди, які заповнюють простір у зовнішньому шарі кутикул волосся;
- гліцерин – це ефективний зволожувальний компонент, використовується для сухого волосся та має антистатичний ефект (але слід пам’ятати, що гліцерин має міститися в невеликій кількості);
- олія жожоба – рослинний віск, який добре розгладжує волосся та полегшує розчісування, тим самим не пошкоджуючи волосся під час розчісування;
- кератин – це один із основних будівельних матеріалів волосся, у разі пошкодження кутикули волосся може втратити його. Продукти, які містять у своєму складі кератин, заповнюють простори в кутикулах;
- колаген – міститься в шкірі та волоссі. Є складовою багатьох продуктів для догляду за волоссям, саме він покриває його тонкою захисною плівкою;
- пантенол – це вологоутримувальна та заспокійлива речовина;
- протеїн пшениці – багатий на насичені жирні кислоти. Ці речовини зміцнюють пошкоджене волосся, надають йому блиску.
Всі ці компоненти ви можете знайти у складі таких продуктів для домашнього догляду, як шампуні, маски, кондиціонери, незмивні спреї та термозахист.
Часто запитують, чи можна маску використовувати замість кондиціонера? Чи слід застосовувати кондиціонер після маски?
Маска – це продукт, який використовується для глибокого відновлення сильно пошкодженого волосся, вона частково може замінити кондиціонер, але через більш концентрований склад деякі маски не можна використовувати часто. Рекомендовано використовувати маску для волосся один раз на тиждень. Вона відновлює волосся у глибших шарах, на відміну від кондиціонера, який працює на зволоження, блиск та еластичність волосся.
Також існує думка, що маска не закриває лусочки волосся, і це може зробити лише кондиціонер. Насправді обидва засоби здатні на це. Єдиний виняток – маски, призначені для потужного відновлення, їх дійсно потрібно закріпити кондиціонером.
Якщо ви пофарбували волосся у світліші відтінки та зробили освітлення, пам’ятайте, що тепер потрібно регулярно використовувати продукти для заповнення, відновлення та захисту вашого волосся.
Вище наведені активні компоненти, які мають застосовуватись під час догляду. І не обов’язково, щоб усі компоненти були в одному продукті. Краще дивитись на склад доглядових засобів та формувати догляд, як конструктор – згідно з потребами. А лікарі-трихологи та майстри-перукарі у тандемі допоможуть це зробити кваліфіковано та персоналізовано під вимоги пацієнта/клієнта.
Краса волосся – це здорова шкіра голови та правильно підібраний догляд від майстрів-професіоналів.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!