Тілесно-орієнтована терапія: що це таке і як вона допомагає впоратися зі стресом

Що таке тілесно-орієнтована терапія (соматотерапія)

Тілесно-орієнтована психотерапія досліджує, як тіло виражає глибокі хворобливі переживання, та застосовує метод лікування «розум-тіло» для допомоги у відновленні після травми.

Основна концепція цієї терапії — фокус на тілі й на тому, які емоції в ньому. Так описує цю практику Аманда Бейкер, директорка Центру тривожних і травматичних стресових розладів і клінічний психолог відділення психіатрії Массачусетської лікарні загального профілю. Соматична терапія стверджує, що наше тіло зберігає та виражає переживання й емоції, а травматичні події чи невирішені емоційні проблеми можуть «у ньому застрягти».

Соматотерапія спирається на те, що все, що відбувається з нами в голові, часто відбивається на тілі, і навпаки. Під час стресу в тілі може виникнути відчуття стягнутості, напруженості. Часто можна побачити порушення в поставі — спина округлена, плечі піднесені, ніби людина намагається сховати голову та прикрити груди. У такому разі робота над тілом (розслаблення м’язових затискачів) допомагає зняти як фізичне, так і психічне напруження. З’являється відчуття, ніби звільнився від кайданів чи зайвої ваги (крила виросли за спиною).

Описані вище ознаки — прояв легких проблем. Однак тілесна терапія може працювати з тілом та свідомістю і на більш глибокому рівні. Вона вчить слухати й чути своє тіло, дбати про нього. Дає розуміння глибшого зв’язку.

Переваги тілесно-орієнтованої терапії

Оскільки тривожні почуття часто проявляються в тілі у виснажливій формі, тілесна терапія спрямована на позбавлення емоцій їх сили, полегшення болю й інших проявів стресу (порушення сну або нездатність сконцентруватись).

 Стани й обставини, які соматична терапія може допомогти полегшити:

  • посттравматичний стресовий розлад (ПТСР);
  • складне горе (коли одночасно трапляється кілька сильних стресових ситуацій);
  • депресія;
  • проблеми довіри й інтимної близькості;
  • тривога;
  • проблеми із самооцінкою.

 Тілесний терапевт допомагає вивільнити руйнівні емоції, які людина стримує у своєму тілі, використовуючи різні техніки роботи з тілом та розумом. Вони можуть бути найрізноманітнішими: від акупресури й гіпнозу до дихання й танцю.

 Також існують інші техніки, але ними користуються рідше:

  • Усвідомлення тіла, яке допомагає розпізнати місця напруження в тілі, а також спровокувати заспокійливі думки.
  • Пендуляція, за якої людина переходить від розслабленого стану до емоцій, подібних до травматичного досвіду, а потім знову повертається в розслаблений стан.
  • Титрування, під час якого людина опрацьовує травматичний спогад, зазначаючи при цьому супутні фізичні відчуття й усуваючи їх у режимі реального часу.
  • Ресурсування, яке допомагає людям згадати ресурси у їхньому житті, що сприяють відчуттю спокою та безпеки, такі як особливі люди і місця.

Як танець як вид тілесної терапії допомагає боротися зі стресом. Коментар Поліни Атаманенко

Поліна Атаманенко — хореограф, режисер, викладачка, засновниця найщасливішого танцювального клубу Dance Happiness club

Іноді травма або стрес бувають настільки сильними і настільки глибоко засідають, що людина не в змозі висловити це словами. Їй настільки важко проговорити це, що з’являються фізичні відчуття: ком стоїть у горлі, важко дихати тощо. І тоді на допомогу приходять рухи й музика. Через цю зв’язку людина може поділитися своєю історією та набути бажаної свободи.

Танець має абсолютно незліченну кількість форм і видів. Але для здобуття терапевтичного ефекту вам не потрібно вибирати щось конкретне. Будь-який варіант — це завжди покращення самопочуття як в емоційному плані, так і фізичному. В чому секрет? 

Базове та найголовніше — це втілеснення. Повернення у своє тіло, коли ви починаєте краще його відчувати. Й це вкрай важливо, тому що ми «живемо» переважно у префронтальній зоні кори головного мозку. Але якщо опуститись трохи нижче у лімбічну систему, можна побачити, що наше тіло може саме себе лікувати.

Гарний приклад — домашні тварини. В них не буває депресії, вони прекрасно себе почувають і вміють робити те, що їм дійсно потрібно.

Коли ви дійсно починаєте любити себе й відчувати свої бажання. Розуміти, що саме потрібно  зараз вам і вашому тілу, душі та серцю. І саме в цей момент ви можете стати творцями своєї долі.

Йога, тай-чі, пілатес та інші виду тренувань, які належать до Mind Body, також можуть допомогти, але танець у цьому списку особливий. 

Це – складнокоординаційний вид спорту. Він являє собою таку сукупність фізичної, розумової й емоційної активності, яка допомагає мозку утворювати нові нейрони та нейронні звʼязки.

Ще один важливий механізм рухів під музику — можливість проявити, виразити весь спектр емоцій, які ви відчуваєте. Особливо це стосується емоційних людей, які завжди бурхливіше переживають будь-які новини та події. В танці ви можете розмістити себе абсолютно різними, навіть не усвідомлюючи й не називаючи ті складні емоції, які розривають ізсередини. І це може бути будь-що: радість, злість, горе, страх, гнів, кохання, ніжність — будь-яка емоція, складна чи проста.

Розкрити себе під музику чисто інтуїтивно й таким чином почуватися після цього врівноваженішими, спокійнішими та щасливішими. Танець дає емоційне вираження, допомагає легко прожити складне. 

Крім переліченого, є ще один цікавий терапевтичний ефект — естетика. По-перше, покращується ваша фізична форма й ви почуваєтеся здоровішим й впевненішим (підвищується самооцінка).

По-друге, розправляються плечі, ви купуєте красиві речі, гарно одягаєтесь, макіяж і зачіска (на виступах) – і це також має велике значення, підіймає настрій і самооцінку. Змінюється відчуття себе та свого тіла. Ви вчитесь любити себе й насолоджуватись, знаходите свої сильні сторони. А якщо це ще й парний танець, то це гарна практика вибудовування партнерських стосунків. 

Танець можна розділити на кілька видів. Перший має форму, тобто в ньому прописана хореографія, сценарій, певні рухи й танцювальні звʼязки. Це й надихає, коли ми бачимо красиву картинку, але й вимагає вивчення техніки та хореографії. 

Друге — груповий танець, який може ввести буквально у змінений стан свідомості. Це те саме відчуття потоку. Він виходить з базових механізмів, якими користувались ще наші пращури під час ритуальних танців. Такий танець може відкрити в людині такі внутрішні ресурси, які вона навіть не усвідомлювала. Це формування величезної енергетичної кулі, з якої можуть брати енергію не тільки учасники процесу, а навіть ти, хто за цим спостерігає.

Третій вид — танці без форми: екстатичні танці (форма танцю, вільного в потоці), імпровізації, будь-які динамічні практики. І він також має терапевтичний ефект. Це базовий механізм самодопомоги й самопізнання. Коли ви нарешті припиняєте ці несамовиті перегони в бажанні бути схожим на когось та бути кращим. І починаєте розуміти, які ви є насправді.

Кожна людина має свою пластику, і якщо почати потихеньку прибирати страхи, затиски й практикувати вільний рух — це допоможе нарешті відчути омріяне відчуття любові до себе. Коли ви дійсно починаєте любити себе й відчувати свої бажання. Розуміти, що саме потрібно  зараз вам і вашому тілу, душі та серцю. І саме в цей момент ви можете стати творцями своєї долі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
Читайте також