Тривожний тип прихильності – це поняття зі сфери психології, засноване на теорії прихильності, розробленої Джоном Боулбі і далі розвиненою Мері Ейнсворт. Воно описує певний стиль взаємовідносин між дитиною та її батьками. Згодом це поняття стали застосовувати в психології відносин між партнерами та міжособистісними загалом. Розкажемо детальніше про тривожний тип прихильності, його ознаки, вплив на відносини в соціумі і як позбутися цього синдрому.
Що таке тривожний тип прихильності
Тривожний тип прихильності (також відомий як тривожна прихильність або тривожне пристосування) – це один із чотирьох типів, описаних у теорії прихильності. Формується в ранньому дитинстві й характеризується підвищеною тривожністю, невпевненістю і страхом розлуки. На думку Джона Боулбі, діти з тривожним типом прихильності зазвичай виявляють підвищену тривожність і занепокоєння, коли залишаються на самоті або коли батьки йдуть. Вони можуть виражати це через крики, плач або активний опір розлуці. При поверненні батьків діти демонструють надзвичайну радість і прилипання. Боулбі вважав, що тривожний тип прихильності формується у дітей до п’яти років, чиї батьки непередбачено поводилися, влаштовуючи тим самим своїм дітям емоційні гойдалки. Саме тому дитина починала відчувати панічний страх втрати батьків.
Тривожний тип прихильності може вплинути на подальші відносини та емоційне благополуччя людини у дорослому житті. Так, вона відчуває необхідність тісного емоційного контакту, інтенсивно вимагає взаємності, буквально хоче злитися з партнером докупи. Все це відбувається на тлі невпевненості в собі і в почуттях партнера, вважають психологи. Переважно такі люди є песимістами та маніпуляторами.
Жінки з тривожним типом прихильності мають проблеми в сексуальному житті, у них знижене лібідо. Якщо секс не сприяє зміцненню стосунків, їм простіше його уникати.
Як виявляється тривожний тип прихильності: симптоми
У контексті тривожного типу прихильності часто згадуються такі характеристики.
- Занепокоєння і тривожність. Людина часто виявляє підвищену тривожність і занепокоєння при розлуці або за необхідності взаємодії з незнайомими людьми.
- Нестійкість і непередбачуваність емоцій. Люди з тривожним типом прихильності можуть реагувати надзвичайно сильно і не завжди адекватно на різні ситуації, іноді без явної причини.
- Невпевненість у собі, уникнення новизни, зокрема нових знайомств. Людина може вважати себе поганою, негідною спілкування, постійно порівнює себе з іншими, особливо з партнерами свого партнера, ревнує буквально до кожного стовпа, боїться розчарування
- Яскравий прояв почуття власності після навіть невеликої розлуки. Страх втратити близьку людину, панічний страх розриву стосунків чи бути відкинутим. Людина вимагає обіцянок того, що її ніколи не покинуть, не зрадять, вважає, що у партнера не має бути від неї секретів, контролює життя близького і навіть перешкоджає його спілкуванню з родичами та друзями. Партнер з подібним розладом чекає на постійні освідчення в коханні, страждає, якщо йому приділяють недостатньо уваги.
- Потреба у втішенні та підтримці у стресових ситуаціях через низьку самооцінку.
- Прояв неймовірної щедрості й уваги до тих, про кого піклується.
- Залежність від навколишніх, гостра реакція на критику і будь-який негатив у свій бік.
- Готовність жертвувати собою, відчуваючи при цьому незадоволеність.
Однак важливо розуміти, що стиль прихильності не є статичним і може змінюватися під впливом різних факторів, включаючи взаємодію з партнером та друзями, досвід взаємодії з навколишніми та психологічну підтримку.
Як позбутися тривожного типу прихильності: поради психологів
Психологи впевнені, що позбутися тривожного типу прихильності зовсім неможливо, але навчитися контролювати себе цілком реально.
- Розуміння себе. Усвідомлення власних емоцій та впізнання коренів тривожного типу прихильності допоможуть розпочати процес зміни. Вкрай корисний розбір цих емоцій у терапевтичному контексті чи обговорення з професійним консультантом.
- Розвиток самооцінки. Робота над підвищенням впевненості у собі та самооцінки допоможе стати менш залежною від схвалення інших людей та зменшити тривожність у відносинах.
- Межі та самотурбота. Навчіться ставити межі у відносинах і подбайте про своє благополуччя. Наприклад, вміння говорити «ні», коли це необхідно, і приділяти увагу своїм потребам та бажанням. Необхідно навчитися прощати передусім себе.
- Прояв терпіння як до себе, так і до навколишніх.
- Робота над розвитком здорових і підтримуючих відносин допоможе поступово подолати тривожний тип прихильності. Це передбачає вибір партнерів, які поважають ваші кордони і підтримують вас у вашому розвитку.
- Професійний терапевт чи консультант із відносин сприятиме дослідженню коренів проблем, навчить ефективних стратегій управління тривожністю й розвитку здорових відносин.
- Медитація та практика усвідомленості допоможуть навчитися контролювати власні емоції, знизити рівень тривожності й розвинути здоровіші стосунки з собою та навколишніми.
- Фізичне здоров’я також відіграє свою роль в управлінні тривожністю. Регулярні фізичні вправи, здорове харчування та достатній відпочинок допомагають покращити емоційний стан.
Подолання тривожного типу прихильності – це процес, який потребує часу, зусиль та підтримки. Не соромтеся звертатись по допомогу, якщо вам це потрібно. Згодом людина, яка усвідомлює свої дії та вчинки, може вчасно зупинитися, не руйнуючи гармонійні стосунки.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!