Що говорить дослідження про вплив УФ-ламп на шкіру?
Вчені з Аргентини провели дослідження, в якому вивчали, як доза ультрафіолету, що випромінюється сучасною УФ-лампою для манікюру, впливає на молекули шкіри. Вони виявили, що лише кілька хвилин впливу змінюють ці молекули таким чином, що можуть бути шкідливими для шкіри. Хоча довгостроковий вплив цих приладів на здоров’я, включаючи їхній потенційний ризик розвитку раку, досі не з’ясований. Але дослідники вважають, що мають донести цю інформацію до якомога більшої кількості людей.
УФ-випромінювання та видиме світло можуть призводити до непрямого пошкодження ДНК, білків і ліпідів через фотосенсибілізовані реакції, коли молекула зазнає фотохімічних змін внаслідок первинного поглинання випромінювання іншою молекулярною одиницею, яка називається фотосенсибілізатором (Sens).
Хімічні зміни, яких зазнають біомолекули під час фотосенсибілізованих реакцій, можуть спричиняти важливі несприятливі процеси, такі як фотоалергія, фототоксичність і рак шкіри.
«Ми продемонстрували, що доза радіації, яку випромінює пристрій для сушіння лаку під час типового сеансу гелевого манікюру, ефективно руйнує молекули, присутні в шкірі», – пишуть автори у своїй статті, опублікованій на початку цього року в журналі Chemical Research in Toxicology.
Лампи використовуються для швидкого сушіння звичайного манікюру та для полімеризації напівперманентного гелевого манікюру. Їх часто можна побачити в манікюрних салонах, а також придбати для домашнього використання.
За словами дослідниці Марії Лаури Дантола, перші версії цих приладів випромінювали вищі дози ультрафіолетового випромінювання, яке спричиняє засмагу та сонячні опіки, ніж сучасні типові прилади. Але світлодіодні лампи все ще генерують певну кількість ультрафіолетового випромінювання, і їхній вплив на здоров’я відкритої шкіри ще не був ретельно вивчений.
Дантола та її команда піддали молекули, які зазвичай містяться в нашій шкірі, впливу стандартної манікюрної лампи, і їм не знадобилося багато часу, щоб побачити значущі зміни.
«Після чотирихвилинної експозиції, що дорівнює тривалості типового манікюрного циклу, ми побачили, що всі досліджувані сполуки зазнали модифікацій, які призвели до зміни їхніх біологічних функцій», – сказала Дантола, дослідниця з Аргентинської національної ради з науково-технічних досліджень (CONICET).
Попереднє дослідження, проведене 2023 року, показало, що манікюрні лампи можуть пошкоджувати ДНК у клітинах шкіри людини і спричиняти мутації – зміни, які можуть підвищити ймовірність розвитку раку. Огляд 2024 року також дійшов висновку, що «тривалий і багаторазовий вплив УФ-ламп для манікюру може становити низький ризик розвитку раку шкіри». Проте в огляді також зазначається, що загальні докази щодо цих ризиків для здоров’я поки що недостатні та обмежені.
Як зменшити ризик для шкіри під час манікюру?
Проте для любителів манікюру, які турбуються про свою шкіру, є кроки, які можна зробити, аби зменшити будь-які потенційні ризики.
- Під час гелевого манікюру ви можете вдягати рукавички, які відкривають лише кінчики пальців.
- Заздалегідь нанести на руки сонцезахисний крем широкого спектру дії (засоби лише з SPF не захищають від ультрафіолету).
- А якщо ви робите звичайний манікюр, то можете скористатися вентилятором або феном, щоб висушити руки без ультрафіолету.
Автори дослідження також стверджують, що виробники ультрафіолетових ламп потребують більшого регулювання, включаючи маркування, яке чітко пропонує ці поради для домашніх користувачів.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!