Про побічні ефекти прийому Ozempic написано доволі багато матеріалу й зібрано чимало колективних судових позовів. Але ніхто до останнього особливо не замислювався, на що ще, крім ШКТ, може вплинути таке сильне бажання схуднути швидко й без зусиль?
Журналісти видання Glamour провели ціле розслідування про те, яким чином прийом Оземпік впливає на шкіру, поговоривши з 15 зірковими пластичними хірургами.
Як виглядає шкіра після тривалого прийому Ozempic (Оземпік): свідчення пластичних хірургів
Пластичні хірурги, які зблизька розглядають тканини пацієнтів Ozempic, помічають під час операції, що їхня шкіра не завжди виглядає так, як шкіра в нормі.
Один із найкращих хірургів країни з підтяжки обличчя першим звернув на це увагу! Джуліус Фью, сертифікований пластичний хірург у Чикаго та Беверлі-Гіллз, розповів, що він помічав помітну різницю в якості шкіри у пацієнтів, які були на GLP-1(основний компонент Ozempic), проти тих, хто не був.
Пластичні хірурги мають можливість подивитись на шкіру трохи інакше, ніж просто косметологи, адже працюють ще й під шкірою. Вони мають унікальні можливості, щоб помітити зміни, яких лікар первинної медичної допомоги чи фахівець зі схуднення може не побачити.
Оперуючи пацієнтів Ozempic, доктор Фью почав спостерігати тенденцію: якість шкіри людини на GLP-1 нагадувала йому «стару розпатлану гумку». Марк Мофід, доктор медичних наук, сертифікований лицевий пластичний хірург із Сан-Дієго та Ла-Хойї, робить подібне порівняння — це як еластична стрічка на спідній білизні, яка з часом розтягнулась.
Доктор Даймонд, який спеціалізується на операціях з підтяжки обличчя, помітив, що шар SMAS «набагато тонший і слабший» у людей, які використовували GLP-1 для схуднення.
SMAS — це абревіатура підшкірної м’язово-апоневротичної системи, шару сполучної тканини, яка підтримує обличчя.
Зазвичай SMAS із віком стає тоншим з природних причин. Саме це сприяє старінню обличчя й відповідає за, наприклад, провисання навколо щік. «Успіх підтяжки обличчя насправді залежить від міцності м’язового шару», – каже доктор Даймонд. Недостатньо просто взяти й натягнути шкіру, щоб вона потім тримала потрібну форму. Мʼязовий шар також дуже важливий.
Доктор Фью вважає, що приблизно від 25 до 30 відсотків його пацієнтів зараз приймають GLP-1, і виявляє, що їхня шкіра «не утримує еластичну віддачу так, як це було». Тобто шкіра має такий стан, ніби вона набагато старша, ніж має бути.
Виглядає більш зношеною та втрачає здатність зберігати форму навколо структур обличчя, що може призвести, наприклад, до обвисання навколо лінії щелепи.
Що цікаво, таких змін не було помічено у пацієнтів, які худли більш природними способами.
Після відправленого запиту до Novo Nordisk, виробників Ozempic і Wegovy, про ці зміни зі шкірою вони надіслали такий коментар: «У Novo Nordisk безпека пацієнтів є головним пріоритетом. Ми тісно співпрацюємо з Управлінням з харчових продуктів і медикаментів США, щоб постійно контролювати профіль безпеки наших ліків. Нам не відомо про жодні дослідження, які вивчали б вплив семаглутиду саме на жир на обличчі. Рекомендуємо всім пацієнтам, у яких виникають побічні ефекти під час прийому Wegovy або Ozempic, зв’язатися зі своїм медичним працівником».
Не тільки обличчя, а й тіло
Існує такий термін як «оземпічне обличчя», який характеризує стан шкіри внаслідок швидкої втрати ваги. У своїй практиці Умбарін Махмуд, сертифікований пластичний хірург із Нью-Йорка, помітила «прискорене старіння обличчя» пацієнтів, які значно втратили вагу за допомогою GLP-1.
Але зміни у стані шкіри проявляються також на руках, ногах і животі!
Доктор Махмуд спостерігала «помітну підвищену в’ялість тканин грудей, живота, рук і стегон (особливо внутрішня частина)» у пацієнтів, які приймали GLP-1 для схуднення. «Еластичність шкіри ослаблена і потребує додаткової підтримки, щоб утримувати імплантат або підтримувати нову форму самостійно», – каже вона.
Доктор Махмуд також спостерігає за «значно більшою кількістю» молодих пацієнтів, які приймали GLP-1 та звертаються за ін’єкційними й нехірургічними методами лікування для стимуляції колагену, зокрема радіочастотні мікроголки на обличчі та шиї, щоб стимулювати вироблення колагену й еластину.
«Пацієнти, які приймають ці ліки, часто демонструють прискорені ознаки старіння обличчя, такі як в’ялість і зморшки»
Через популярність GLP-1 лікарі спостерігають зростання кількості пацієнтів, які звертаються за процедурами з підтяжки шкіри на тілі, яку зазвичай роблять після втрати дійсно великої ваги.
Наприклад, доктор Мофід зазвичай рекомендує такі процедури, як підтяжка нижньої частини тіла, брахіопластика (підтяжка рук) і підтяжка внутрішньої частини стегна, для пацієнтів із «значною втратою ваги», але виявив, що йому «справді важко визначитися», які процедури підходять пацієнтам, які приймають GLP-1 і, можливо, схудли лише на 9–22 кілограми, але зробили це за короткий проміжок часу та мають в’ялу шкіру.
Використання GLP-1 по суті створило «зовсім нову категорію пацієнтів», яких просто не існувало 15 років тому, і доктору Мофід довелося адаптувати процедури відповідно до їхніх потреб.
«П’ятнадцять років тому я б ніколи не зробив підтяжку нижньої частини тіла пацієнту, якщо б у нього не було шлункового шунтування, поясного бандажа чи шлункового рукава», — каже він.
Чому це відбувається?
Ми знаємо, що роблять GLP-1, аби пригнічувати апетит і спричиняти втрату ваги, — уповільнюють травлення та змушують ваш мозок відчувати ситість, імітуючи певні гормони. Але що відбувається на біологічному рівні, що може спричинити такі зміни в стані шкірі?
Шкіра складається з сотень факторів, які забезпечують її функціонування, зокрема колаген, еластин і жир. Коли втрата ваги відбувається поступово, говорить доктор Махмуд, шкіра може втягуватися належним чином.
Але якщо втрата ваги прискорюється за допомогою екстремальної дієти та фізичних вправ, операції зі схуднення або GLP-1, шкіра зазвичай не реагує так само. «Колагенові й еластинові волокна шкіри не в змозі пристосуватися до таких швидких змін, і шкіра обвисає», – пояснює доктор Махмуд.
Також вона додала, що деякі дослідження показали, що «шкіра пацієнтів, які зазнали значної втрати ваги, слабша через той факт, що волокна колагену й еластину пошкоджуються та стають тоншими загалом».
Були проведені деякі попередні дослідження щодо того, як GLP-1 конкретно можуть впливати на тканини, каже Стівен Даян, доктор медичних наук, сертифікований пластичний хірург обличчя в Чикаго, який став співавтором нещодавнього огляду доступних даних щодо GLP-1 і прискореного старіння обличчя та шкіри, опублікованого в Journal of Aesthetic Surgery.
Ґрунтуючись на цьому дослідженні, доктор Дайан вважає, що GLP-1 «вимикають» стовбурові клітини жирового походження, які розташовані у верхніх шарах шкіри. Це важливо, оскільки ці стовбурові клітини вивільняють месенджери, які стимулюють фібробласти виробляти колаген, еластин і гіалуронову кислоту. «Хороші будівельні блоки вашої шкіри», – каже доктор Даян.
Якщо пацієнт використовує GLP-1, цілком можливо, що препарат по суті «вимикає» двигуни, які роблять нашу шкіру більш здоровою та молодою, і допомагають відновлюватися.
Він також помітив, що жінки в постменопаузі, які схудли на GLP-1, починають швидше виглядати старшими, оскільки втрачають жир, який виробляє естроген. «Естроген корисний для шкіри. Це робить її здоровою та молодою», – пояснює фахівець.
Доктор Дайан вважає, що втрата жиру на обличчі – у пацієнтів із GLP-1 будь-якого віку – здебільшого відбувається в дермальному жирі та підшкірному жирі на обличчі. Підшкірний жировий шар надає обличчю об’єм, і коли цей об’єм втрачається, це сприяє «постарілому» або порожнистому вигляду.
У деяких випадках втрата підшкірного жиру є достатньо значною, і це впливає на здатність пацієнтів отримувати ін’єкції.
За словами доктора Фью, ін’єкція біостимулюючого наповнювача, такого як Sculptra або Radiesse, призначеного для прискорення вироблення колагену з часом, може призвести до появи грудок та нерівностей. Іноді неможливо зробити й підтяжку нитками через те, що шкіра настільки тонка, що вони просто просвічувалися! У таких випадках він рекомендує пацієнткам трохи набрати вагу, перш ніж продовжити застосування будь-яких наповнювачів або ниток.
Деякі лікарі вважають, що проблема може бути не стільки саме в прийомі Ozempic, скільки в тому, що пацієнти майже не п’ють воду.
Також зазначається, що коли пацієнт втрачає вагу за допомогою ліків порівняно з традиційною дієтою та фізичними вправами, організм «метаболізує» інші частини себе для отримання енергії, що може сприяти зміні якості тканин і м’язів.
Пацієнти втрачають м’язову масу на GLP-1, а не тільки жир, що може призвести до в’ялості шкіри. По суті, тіло починає руйнувати власні мʼязи, щоб отримувати енергію.
Також можуть бути проблеми у тих, хто дуже швидко набрав зайву вагу. В цьому випадку шкіра може поводитися приблизно так само. Це відбувається через те, що може розвинутися «змінена колагенова структура або каркас і виробництво еластину, а також імпеданс лімфатичних каналів». Це сприяє тому, що шкіра виглядає «тістоподібною».
Але головна проблема зазначених процесів – ці препарати були ухвалені саме для втрати ваги відносно нещодавно і їхній вплив на стан саме шкіри не був достатньо вивчений.
Також не всі хірурги бачать такі разючі відмінності у стані шкіри тих, хто худнув природним шляхом або за допомогою баріатричної операції, і тих, хто приймав Оземпік. Фахівці припускають, якщо пацієнт припинить приймати ліки й перейде на схуднення за допомогою нормального харчування та спорту, то стан їхньої шкіри нормалізується.
Але всі пластичні хірурги сходяться в одному – на нас чекає нове, ще більше зростання операцій з прибирання зайвої шкіри.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!