Надмірне вживання рафінованого цукру призводить до проблем зі шкірою (вугрі), її старіння, проблем з серцево-судинною системою, діабету II типу (придбана форма) та інших неприємних моментів, які більш детально описані в нашій статті Як позбутися цукрової залежності: докладна інструкція. Тут же ми пропонуємо вам рятувальний круг з рецептів смачних і корисних солодощів, якими поступово можна буде замінити звичні десерти.
Чому ми так любимо солодке
Так уже сталося, що люди люблять солодке і солоне не просто так. Еволюція дуже дбала про те, щоб її розумні діти виживали, плодилися, розвивалися і процвітали, і любов до солодкого цьому дуже сприяла. Перше, що відчувають наші смакові рецептори – солодкість материнського молока. Солодке – отже, безпечне і поживне. Стиглі плоди мають солодкий смак, незрілі завжди кислі, за часів збирачів діарея могла стати причиною смерті, так що з цим не жартували.
У ті далекі часи люди вживали цукор в його природній формі – фруктозі (міститься у фруктах і меді) і сахарози (міститься в рослинах) у невеликих кількостях. З розвитком цивілізації людство навчилося синтезувати цукор з рослин й отримувати його у величезних кількостях і більш простій формі. В результаті самі того не помічаючи, ми опинилися в солодкому полоні.
Чому цукор – це наркотик
Рафінований цукор для мозку – наркотик. Потрапляючи в кров, він розщеплюється набагато швидше його природних побратимів, його рівень значно підвищується, а разом з тим і рівень інсуліну, який виробляється підшлунковою залозою у відповідь на підвищення рівня глюкози в крові (інсуліновий відгук на їжу). Оскільки прості вуглеводи переробляються дуже швидко, рівень цукру піднімається різко, і ми відчуваємо приплив сил. Правда, це відчуття зникає приблизно через годину, а за ним навалюється втома (рівень глюкози постійно скаче). Але якщо з’їсти ще один шматочок шоколадки, енергія завирує в жилах, і ми знову будемо готові згорнути гори. Дуже приємне відчуття, правда?
Оскільки ми ледачі від природи, отримання великої кількості енергії без особливих зусиль нам дуже подобається, але ще в більший захват наш організм призводить збільшення рівня дофаміну в крові, яке відбувається за збільшенням кількості глюкози. Дофамін безпосередньо пов’язаний з «центром задоволення» в мозку, тому, крім припливу сил, поліпшується настрій. Нам хочеться, аби свято тривало вічно. Так виникає залежність від солодкого.
Позбутися неї можна, але робити це потрібно акуратно і з розумом. Робити це потрібно поступово, раз по раз зменшуючи дозування рафінованого цукру і замінюючи звичні нам десерти на більш здорові варіанти.
Починайте зменшувати кількість цукру в своїх напоях (кава, чай) і поступово повністю відмовтеся від нього. Виключіть з раціону солодкі газовані напої та пакетовані соки. Додавайте більше солодких фруктів і ягід, горіхи і сухофрукти. Вибирайте йогурт без смаку й інші чисті кисломолочні продукти. Уважно читайте склад куплених продуктів. Користуйтеся натуральними сахарозамінниками (стевія, мед, кленовий сироп), якщо несолодку кави пити зовсім несмачно, а від магазинних солодощів, випічки і деяких видів алкоголю доведеться зовсім відмовитися.
Рецепти
Веганські трюфелі з фініків
Інгредієнти:
- ½ склянки волоських горіхів, підсушених на сковороді;
- 8 великих фініків без кісточки;
- 2 столових ложки меду або кленового сиропу;
- ½ склянки несолодкого какао-порошку.
Приготування. Викладаєте в блендер волоські горіхи і фініки, перемелюєте до однорідної маси. Потім додаєте туди підсолоджувач і какао і знову перемелюєте, поки маса не стала збиратися в гладку кулю.
Потім розділіть на невеликі шматочки (на один укус), сформуйте кульки й обваляйте в какао і/або подрібнених горіхах, насінні соняшнику або кунжуті.
Смузі з авокадо і какао
Інгредієнти:
- 1 ½ чашки несолодкого мигдального молока (або будь-якого іншого горіхового);
- ½ авокадо;
- 1 заморожений банан;
- 2 столові ложки несолодкого какао-порошку;
- 1 столова ложка меду.
Приготування. Змішуєте всі інгредієнти в блендері, збиваєте до однорідної маси і насолоджуєтеся.
Брауні з трьох інгредієнтів
Інгредієнти:
- 3 банани;
- ½ чашки какао-порошку без цукру;
- 1 чашка натуральної мигдальної пасти (без цукру);
- ¼ чайної ложки кориці.
Приготування. Розігріваєте духовку до 180 градусів. Змащуєте форму для випічки кокосовою олією. У великій мисці розминаєте виделкою банани до однорідної маси і додаєте туди мигдалеву пасту і корицю. Добре розмішуєте, висипаєте какао і перемішуєте тісто, поки какао-порошок перестане бути помітним. Виливаєте в форму і випікаєте близько 20 хвилин.
Шоколадний пудинг з авокадо
Інгредієнти:
- 2 великі авокадо;
- ½ чашки какао-порошку;
- ⅓ чашки кокосового молока;
- мед або інший натуральний підсолоджувач за смаком;
- щіпка ваніліну і кориці.
Приготування. Авокадо очищаєте від шкірки і забираєте кісточку. Змішуєте всі інгредієнти в блендері та збиваєте до однорідності. Розливаєте пудинг по креманках або склянках і відправляєте в холодильник хоча б на 30 хвилин.
Кето-печиво без цукру
Інгредієнти:
- 1 чашка / 100 г мигдального борошна або меленого мигдалю;
- ⅓ склянки / 35 г кокосової борошна;
- ⅓ склянки / 35 г цукру з стевії;
- ½ чашки / 120 г вершкового масла;
- ¼ чайної ложки розпушувача;
- 2 чайні ложки ванільного екстракту.
Приготування. У великій мисці змішуєте всі сухі інгредієнти. Потім додаєте туди вершкове масло і ванільний екстракт і замішує тісто до однорідного стану.
Кладете тісто на харчову плівку, формуєте з нього ковбаску діаметром 5 сантиметрів, загортаєте і відправляєте в холодильник на 30-40 хвилин.
Розігріваєте духовку до 175 градусів. Дістаєте щільне тісто, нарізаєте на кружечки (товщина 5-7 мм), викладаєте на застелене пергаментом для випічки деко, залишаючи між печивом невеликі проміжки (воно може трохи потекти).
Випікаєте 7-8 хвилин або доти, поки краї печива трохи не підрум’яняться. Дістаєте з духовки, даєте охолонути і насолоджуєтеся випічкою під чашечку чаю.
Як бачите, готувати смачні десерти можна і без цукру.
Підписуйся на нашу сторінку в Instagram і не пропускай найкорисніші відеоматеріали від Beauty HUB!