Як пити харчову соду, чи варто це робити та коментар лікаря

Раніше пиття харчової соди було доволі розповсюдженим. Зазвичай її приймали для того, щоб позбутися печії у шлунку. Також в Інтернеті можна знайти багато інших рекомендацій щодо її приймання, але без консультації з лікарем ви ніколи не будете впевнені, чи взагалі можна вам це робити.

Що таке харчова сода?

Харчова сода, також відома як бікарбонат натрію, – це сіль, яка у воді розпадається на натрій і бікарбонат. Це робить розчин лужним, тобто здатним нейтралізувати кислоту (змінює рівень pH).

Харчова сода: застосування

Завдяки своїй властивості нейтралізувати кислоту харчову соду зазвичай використовують для того, щоб зменшити печію у шлунку, при виразці шлунка, спортивних навантаженнях, пошкодженнях нирок, зубному нальоті, зміні кольору зубів (особливо разом з лимонним соком) і багатьох інших станах, але немає належних наукових доказів, які б підтверджували багато з цих застосувань.

Вважається, що приймання соди внутрішньо має такі переваги для здоровʼя:

  • Покращує роботи травної системи.
  • Покращує здоров’я серцево-судинної системи.
  • Зменшує кількість скупчення газів.
  • Підтримує здоровʼя нирок.
  • Допомагає при кислотному рефлюксі.

Коли йдеться про прийняття харчової соди внутрішньо, то тут потрібно дуже добре подумати, чи варто це робити. Вважається, що короткочасне приймання соди у вигляді розчину у воді не зашкодить. Але перед цим обовʼязково варто проконсультуватись з лікарем (гастроентерологом), який на основі аналізів та результатів обстеження зможе сказати, чи безпечно це для вас та чи буде мати якусь користь.

Харчова сода та схуднення

Харчова сода має лужну дію на організм, і вважалось, що завдяки цим своїм властивостям вона сприяє схудненню або запобігає збільшенню ваги. Однак ця теорія неодноразово спростовувалася.

У медичному виданні Healthline пояснюють, що організм використовує чітко відрегульовані процеси для контролю рівня pH і те, що ви їсте або п’єте, мало на нього впливає. 

Інша теорія припускає, що додавання харчової соди у воду для ванни допоможе схуднути, поповнивши рівень магнію і сульфатів – двох поживних речовин, які, як стверджується, прискорюють метаболізм і виводять токсини. Однак ця теорія також не підтверджена науковими дослідженнями. 

Так, харчова сода може заспокоїти розлад шлунку, оскільки здатна нейтралізувати шлункову кислоту. У результаті хімічної реакції утворюється вуглекислий газ, який може спричинити відрижку. Хоча це може дати відчуття полегшення в шлунку, але не має прямого впливу на загальний вміст жиру в організмі.

Харчова сода й лимонний сік

Деякі експерти вважають, що харчова сода у поєднанні з лимонним соком працює набагато краще, ніж сама по собі. Такий союз має дію, схожу на безрецептурні антациди (препарати, які знижують кислотність), які містять бікарбонат натрію та лимонну кислоту.

Дослідження 2017 року вивчало антацидні ефекти різних харчових продуктів. Автори цього дослідження створили штучну шлункову кислоту з рН 1,2. Хоча лимонний сік сам по собі майже не мав ефекту, бікарбонат натрію успішно нейтралізував синтетичну шлункову кислоту.

Однак змішати правильні пропорції харчової соди та лимонного соку може бути складно. Якщо буде забагато соди, може виникнути діарея та гази. Надмірна кількість лимонного соку може спровокувати кислотний рефлюкс і погіршити симптоми. 

Часто набагато безпечніше придбати подібні засоби в аптеці.

Як пити харчову соду?

Деякі експерти вважають, що якщо приймати харчову соду у невеликих дозах та не на постійній основі, то нічого страшного для більшості людей не станеться. Саме так вважає Френсіс Ларджмен-Рот, експерт з харчування та автора книги «Щоденна таця для перекусів».

Експерти пропонують починати з ¼ чайної ложки (не більше), розчиненої у повній склянці води 250 мл, для лікування розладу травлення. Пити соду потрібно натщесерце у будь-який зручний для вас час доби.

Другий спосіб – змішати чайну ложку харчової соди з 2 столовими ложками (30 мл) лимонного соку. Після того як ця суміш перестане виділяти газ, потрібно розвести її у воді й випити натщесерце.

Й ще раз наголошуємо, що не вистачає наукових доказів того, що регулярне вживання води з содою позитивно впливає на загальний стан здоров’я та самопочуття. Тому перш ніж починати будь-який новий режим здоров’я, краще проконсультуватися з лікарем, щоб оцінити, що найкраще підходить саме вам!

Харчова сода: протипоказання

Не можна приймати соду, розчинену у воді:

  • Вагітним.
  • Дітям.
  • Людям з підвищеним кровʼяним тиском (у соді велика кількість натрію – на чайну ложку 1260 мг натрію).
  • Людям з проблемами з нирками.

Побічні ефекти пиття соди (за даними видання Medical News Today):

  • Головний біль.
  • Нудота і блювота.
  • Спрага.
  • Біль у шлунку.
  • Надлишок газів.
  • Часте сечовипускання.
  • Набряки нижніх кінцівок.
  • Втома.

Також вона може взаємодіяти з певними ліками, тому перед тим, як приймати її, обовʼязково проконсультуйтесь з лікарем.

Як пити харчову соду: коментар лікарки Наталії Міхно

Наталія Міхно, сімейна лікарка першої категорії та кардіологиня

Содовий розчин, потрапляючи в шлунок, погіршує розщеплення і всмоктування жирів – гідроксид натрію нейтралізує жири їжі. Саме розчини, що містять соду, зазвичай використовують для видалення жирного нальоту з поверхні посуду. 

Однак це може призвести до електролітного дисбалансу, змінити кислотну- лужну рівновагу в крові та спричинити підвищення артеріального тиску. 

Можливі побічні ефекти від прийому соди:

  • Подразнення слизової оболонки шлунка, що загрожує виникненням гастриту або виразки. Тобто частки нерозчиненої соди, залягаючи в ерозіях слизової, створюють додаткове пошкодження та подразнення слизової оболонки шлунку.
  • Поява набряків через «висушування» рідини в організмі.
  • Здуття живота і підвищене газоутворення.
  • Порушення обміну речовин.
  • Дисбаланс електролітів.
  • «Кислотний рикошет».

«Кислотний рикошет» – це надмірне виділення соляної кислоти після того, як сода перейде до дванадцятипалої кишки. Результат – утворення ще більшої кількості кислоти у шлунку, ніж було до появи печії. Й так по колу, адже зазвичай після загострення неприємних симптомів людина пʼє нову порцію соди. 

Також сода доволі швидко всмоктується у кров, і це може призвести до неприємних наслідків для здоровʼя серцево-судинної системи: може виникнути ламкість кровʼяних судин, збільшується артеріальний тиск і виводиться калій з організму.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!

читайте також
Читайте також