Як спровокувати місячні: чому це небезпечно, можливі наслідки та коментар експерта

Перед тим як тестувати на собі народні методи, вам потрібно знати кілька речей:

  • Неможливо спровокувати першу в житті менструацію (менархе).
  • Трав’яні методи не рекомендуються жінкам, які можуть бути вагітними або годують новонародженого.
  • Затримка або відсутність менструації, спричинені основним захворюванням, навряд чи пройдуть без лікування.​​

Також важливо розуміти, що існує дуже невелика кількість досліджень природних засобів для стимулювання менструації, які проводяться вченими та відомими науковими інститутами. Жоден з цих методів не гарантує, що він спрацює. 

Причини нерегулярної менструації

Нерегулярні місячні або їх зміни можуть відбуватися з таких причин:

  • Вагітність.
  • Стрес.
  • У вас щойно почалися місячні, але вони ще нерегулярні.
  • Початок або зміна гормональних протизаплідних засобів.
  • Перименопауза (перехід до менопаузи).
  • Недостатня або надмірна вага.
  • Розлади харчової поведінки (наприклад, анорексія, булімія).
  • Занадто багато або занадто мало фізичних вправ.
  • Певні ліки, в тому числі ті, що лікують епілепсію або психічні розлади.
  • Хіміотерапія або променева терапія раку.
  • Медичні стани, що впливають на гормональний фон, такі як синдром полікістозних яєчників (СПКЯ).
  • Передчасна недостатність яєчників (ПНЯ), коли яєчники перестають нормально функціонувати у жінки молодше 40 років.
  • Утворення синехій (рубцевої тканини) в порожнині матки
  • Онкологічні захворювання репродуктивних органів.
  • Діабет.
  • Розлади щитоподібної залози (занадто мало або занадто багато гормону щитоподібної залози).
  • Підвищений кортизол.
  • Підвищений пролактин (гормон, що виробляється гіпофізом для сприяння виробленню молока у жінок, які годують груддю).

Тож, які існують народні методи, які, як вважається, допоможуть викликати місячні?

Як спровокувати місячні: народні методи

Ще раз наголошуємо, що ці методи не підтверджені науково й не гарантують бажаний результат.

Фізична активність

Так, фізична активність іноді може трохи прискорити настання менструації, але якщо до «червоної дати» залишилось зовсім мало часу (1-2 дні). 

Регулярні фізичні вправи можуть допомогти регулювати менструальний цикл і вивільнити ендорфіни, які допомагають зняти стрес. Вони також можуть покращити кровообіг, збалансувати гормональний фон і розслабити м’язи тазу. За деякими даними, легка розтяжка або йога можуть допомогти розслабити м’язи живота і сприяти початку менструації. 

Але у тренувань є й «темний бік» – ваш організм може сприймати надмірні фізичні навантаження як стрес, що може призвести до надмірного зниження рівня естрогену і відсутності менструації! 

Вітамін С

Вітамін С і прогестерон: Існує теорія, що додатковий прийом вітаміну С може спровокувати менструацію через схожий з прогестероном ефект. Рівень прогестерону підвищується після овуляції. Якщо запліднення не відбувається, рівень прогестерону та естрогену падає, запускаючи менструальний цикл.

Одне дослідження показало, що поєднання добавок оксалоацетату й вітаміну С може допомогти полегшити симптоми ПМС (передменструального синдрому), тривоги, стресу та депресії. Однак немає жодних наукових доказів, які б підтверджували використання вітаміну С для стимулювання менструації.

Продукти з високим вмістом вітаміну С:

  • Апельсини, грейпфрут, ківі, канталупа і полуниця
  • Шпинат і капуста
  • Брюссельська капуста і броколі
  • Червоний і зелений болгарський перець
  • Томати і томатний сік

Рекомендована кількість вітаміну С становить 75 міліграмів на день (мг/день) для невагітних і не годуючих людей. 

Однак якщо ви раптом вирішили все ж спробувати цей спосіб і зʼїсти велику кількість вітаміну С (понад 2 000 мг/день), пам’ятайте, що можуть бути побічні ефекти у вигляді  діареї, нудоти та шлункові спазмів.

Ананас і папайя

Хоча наукові докази мінімальні, існує давнє твердження, що певні фрукти, зокрема папайя й ананас, є природними емменагогами. 

Дослідження на тваринах показують, що папайя може впливати на рівень прогестерону, а ананас – пом’якшувати шийку матки, провокуючи менструацію. 

Перед тим як скористатися цим доволі смачним методом, попереджаємо, що споживання папайї або ананаса у великих кількостях може спричинити діарею або розлад шлунку.

Секс та оргазм

Немає жодних наукових доказів того, що секс або оргазм прискорюють місячні, але спробувати варто, бо це приємно.

Заняття сексом або оргазм розслабляють тазові м’язи і зменшують стрес. Докази показують, що оргазм (від сексу або мастурбації) підвищує рівень окситоцину, який викликає скорочення матки.

Як можна побачити, перелічені народні методи відносно безпечні, але практично немає наукових доказів, що вони дійсно працюють. Тож редакція Beauty HUB вирішила звернутися за коментарем до експертки, акушер-гінеколога Яни Муравейник. 

Коментар експертки

Яна Муравейник, лікарка акушер-гінеколог в ICSI CLINIC

Затримка менструації: причини та коли звертатися до лікаря

Одна з частих причин затримки менструації у дівчат та жінок, які живуть статевим життям,  – це вагітність. Для підтвердження або спростування цього стану варто зробити аналіз кров на хоріонічний гонадотропін людини (бета-ХГЛ). 

Також часто менструації затримуються або зникають зовсім на фоні стресу, виснажливих фізичних навантажень та дієт, зниження маси тіла.

Порушення менструального циклу може бути симптомом низки хвороб та станів, наприклад, синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ), захворювань щитоподібної залози, гіперпролактинемії (підвищення рівня пролактину), передчасної недостатності яєчників (ПНЯ) та інших. Прийом певних лікарських засобів також може впливати на менструальний цикл.

Природні способи спричинити місячні

Якби природними способами можна було спровокувати або затримувати менструацію, це б було занадто просто. 

Ні прийом гарячої ванни, ні чай з малиною або імбиром, ні секс або фізична активність не володіють такими магічними властивостями. 

Бувають випадки, коли дійсно на фоні, наприклад, прийому гарячої ванни менструація може піти на пару днів раніше, але в більшості випадків це просто збіг.

Оральні контрацептиви та менструальний цикл

Звичайно, в житті кожної з нас є події, під час яких початок менструації є дуже невчасним. В таких випадках дієвим способом втрутитись у свій менструальний цикл є використання гормональних препаратів. Звичайно, такі методи ви маєте обговорювати лише з лікарем.  Прийом комбінованих оральних контрацептивів – це один з небагатьох методів, який ефективний у відтермінуванні очікуваної менструації. 

Як це працює? Наш менструальний цикл – це злагоджена робота організму з циклічними коливаннями гормонів у різні дні циклу. КОК порушують цю роботу, перешкоджають дозріванню яйцеклітини, блокують овуляцію, впливають на рівень гормонів. Але такий варіант підходить далеко не всім, адже до прийому будь-яких гормональних препаратів, не тільки КОК, можуть бути протипоказання. Якщо у вас немає протипоказань, то прийом цілком безпечний. 

Прийом КОК лише для відтермінування менструації, коли ви починаєте пити упаковку, потім кидаєте, через пару місяців знову п’єте одну упаковку, знову кидаєте – є неприйнятним.

Оральні контрацептиви та наслідки для здоров’я

Перед призначенням будь-яких гормональних препаратів вас має проконсультувати лікар. Якщо після вивчення анамнезу й огляду у вас не виявлено протипоказань до прийому, то ризик отримати негативні наслідки для здоров’я дуже низький. Ситуації, коли дуже необхідно «перенести» менструацію, трапляються в нашому житті не так і часто. 

Якщо ж ваша менструація достатньо некомфортна для вас, впливає на ваше повсякденне життя, змушує змінювати плани, ви відчуваєте виражений біль, спостерігаєте збільшення об’єму менструальних виділень, то в такому разі краще звернутись до лікаря, пройти обстеження і разом підібрати методи, які зроблять період менструації комфортним для вас. 

З безболісними та нерясними менструаціями випадки, коли потрібно їх відтермінувати, виникають набагато рідше.

Коли потрібно звернутися до лікаря? 

Якщо ви помічаєте, що різниця між найкоротшим та найдовшим циклом стабільно більше ніж вісім днів, варто розібратись з причиною. Якщо на фоні затримки менструації у вас з’являються болі внизу живота, що можуть супроводжуватись нехарактерними для вас кров’янистими виділеннями (наприклад, скудними або навпаки надто рясними) або аномальними вагінальними виділеннями (гнійними, виділеннями з неприємним запахом), підвищенням температури тіла – зверніться до лікаря негайно.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!

читайте також
Читайте також