Не все, що пишуть у своїх соціальних мережах «фітоняшки», є істиною в останній інстанції. Часом, почитавши їх «ефективні фітнес-поради», хочеться запитати, як це взагалі поєднується зі здоровим глуздом і фізіологією людини. На жіночих форумах теж можна зустріти такі рекомендації, які не тільки не допомагають схуднути або накачати м’язи, а й завдають шкоди здоров’ю.
На жаль, подібними фітнес-міфами наповнена Мережа, і саме такі пости люблять перепостити або зберегти себе в закладки ті, чий шлях до здорового і стрункого тіла тільки починається. І такі шкідливі поради призводять до того, що новачки в фітнесі кидають все через місяць-другий, тому що не бачать жодних результатів. Більш того, це все може спричинити стрес.
Але знайте, ми стоїмо на сторожі вашого фізичного й емоційного здоров’я. Тому сьогодні розвінчаємо найпоширеніші фітнес-міфи з Мережі.
Аби схуднути, потрібно тренуватися вранці
Насправді: вчені називають найкращим часом для тренувань ті години, які гармонійно вписуються в ваші періоди активності згідно з біоритмами. Так ви будете відчувати під час тренування прилив сил, а не слабкість і нездужання.
Крім того, фітнес-тренери рекомендують міняти періодично час фізичного навантаження, оскільки наші тіла сконструйовані досить хитро і можуть адаптуватися до навантажень і визначеного розкладу. Наприклад, якщо ви звикли тренуватися вранці, але тепер перестали помічати ефект, а стрілка на вагах стоїть на місці досить тривалий час, то просто перенесіть свої тренування на вечір. Це спричине невеликий стрес, і процес схуднення відновиться.
Якщо ж ви займаєтеся спортом для підтримки форми, а не для схуднення, то просто вибирайте для себе найкомфортніший час. «Жайворонкам» підійдуть ранкові тренування (до того ж вони, зі слів учених, дозволяють спалювати більше жиру і заряджають енергією). А ось «сови» спокійно можуть займатися у вечірні години.
Розтяжка і затримка – марна трата часу
Насправді: наше тіло, як і будь-який робочий агрегат, потребує розігріву. Це допомагає не тільки налаштуватися на тренування, але і захищає від травм. Так, розтяжки і затримки після занять ніяк не допоможуть вам скинути вагу, але вони корисні для ваших м’язів і суглобів, а також для серцево-судинної системи.
Розтяжка перед спортом допомагає наситити м’язи киснем, прискорюючи обмінні процеси в організмі. Вона також стимулює роботу внутрішніх органів, робить тіло більш гнучким.
Затримка після тренування (особливо кардіо або інтенсивна табата) – та ж розтяжка. Але цей ритуал покликаний заспокоїти серцевий ритм і розслабити м’язи. Це допоможе уникнути крепатури на другий день після залу.
Інтенсивні силові тренування перетворюють жир на м’язи
Насправді: як би не так. Якщо ви замість гантелі скористаєтеся чарівною паличкою, то, звичайно. Але фізіологічно це неможливо. М’язи не перетворюються з жиру. Це різні види тканин. Жирова тканина знаходиться під шкірою, між м’язами і навколо внутрішніх органів. М’язи ж складаються з волокон, які розподіляються по всьому тілу. Те, що жир перетвориться на м’язи від силових тренувань, – найбільший фітнес-міф. Тренування з вагами, звичайно, збільшують обсяг м’язової тканини і зміцнюють її, але жир вони не завжди спалюють. Особливо, якщо ви не перейшли на правильне харчування.
Для схуднення важливо поєднувати силові навантаження з кардіо, а також дотримуватися принципів здорового харчування. Дієтологи кажуть, що харчування – головний пункт, 80% схуднення залежить саме від того, що ви відправляєте до свого організму.
Аби підтримувати тіло в тонусі, достатньо 1-2 інтенсивні тренування на тиждень
Насправді: ще один необґрунтований фітнес-міф, який ніяк не узгоджується з нашою біологією.
Вчені провели дослідження про вплив фізичних навантажень на здоров’я серця у людей середнього віку. Вони з’ясували, що ті, хто регулярно (3-4 рази на тиждень) займалися будь-яким видом спорту протягом двох років до проведення випробувань, мали більш здорову серцево-судинну систему, ніж ті люди, які приділяли тренуванням не більше двох днів на тиждень. Крім того, вчені з’ясували, що фізичні навантаження також можуть повернути назад процеси старіння серця. Це пояснюється просто: серце – це м’яз, який працює активніше, коли ми займаємося спортом. Що буває з м’язами преса, коли ви їх качаєте тривалий період часу? Правильно, вони зміцнюються. Те ж і з серцем.
Так що у вас є ще один привід ходити на тренування не тільки по суботах і неділях.
Аби схуднути, навантаження має бути максимальним
Насправді: ні, ні та ще раз ні. Доведено наукою.
Одним з найбільш частих запитів є «як схуднути за тиждень». На жаль, це неможливо, якщо у вас більше пари зайвих кілограмів. Фізично неможливо. Як би сильно ви себе не катували в залі. Фітнес-тренери рекомендують починати заняття з чогось простого і поступово збільшувати навантаження й інтенсивність, коли тіло адаптується до нового режиму. Найкраще тренуватися через день, виконуючи щодня лише легку ранкову зарядку або стрейчинг.
По-перше, це вбереже ваше здоров’я, по-друге, дасть можливість м’язам відновлюватися після навантажень.
Ще один факт на підтримку помірних тренувань – надто інтенсивні навантаження з величезними вагами новачкам протипоказані. Вчені довели, що наші тіла не розрізняють звичайний стрес, спричинений якимись труднощами або неприємностями, від стресу, завданого занадто інтенсивними фізичними навантаженнями. Рівень кортизолу, гормон стресу, при цьому буде перманентно високим. А це означає, що сповільниться метаболізм, погіршиться стан шкіри і волосся. Загалом, від надмірних навантажень буде тільки шкода.
Однак науковці рекомендують правильно зрозуміти поняття «надмірні навантаження». Наприклад, якщо ви з дитинства займаєтеся спортом, то відмова від регулярних тренувань спрацює як тригер і спричине стрес. А ось у людей, які все життя вели сидячий спосіб життя, стрес спричинять годинні тренування з важкими вагами. Все індивідуально. Просто слідкуйте за станом свого організму.
Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найцікавіші матеріали Beauty HUB!