Відставити паніку
Випадіння волосся – нормальний і природний процес, адже кожна волосинка проходить повний життєвий цикл, що складається з трьох фаз: анагену (стадії росту тривалістю від двох до семи років), катагену (стадії відпочинку тривалістю три тижні) і телогену (стадії випадання). Коли цикл досягає фази телогену, відбувається випадіння волосся, яке триває три місяці.
Дієго Перез Марін, експерт з волосся і міжнародний тренер Rene Furterer
«Дивлячись на тривалість фази росту волосся анагену, ми бачимо, що їхній середній життєвий цикл становить від двох до семи років максимум. У нашому житті 25 життєвих циклів волосся, тому якщо ми помножимо 7 на 25, отримаємо в результаті 175 років! Це пояснює, чому люди стають старшими, а їх волосся продовжує залишатися міцним», – пояснює експерт з волосся і міжнародний тренер Rene Furterer Дієго Перез Марін. Якщо життєвий цикл волосся стає коротшим з різних причин, наприклад, через гормональне або реактивне випадіння, це пояснює, чому молоді люди можуть втрачати волосся дуже швидко у віці від 25 до 30 років.
Як же зрозуміти, коли бити на сполох? Нормою вважається випадіння до 100-150 волосків на день. У той час як одні волоски проходять стадію телогену і покидають нас, інші спокійнісінько «живуть» в анагені й нікуди не збираються, якщо ми не «допоможемо» їм проблемами зі здоров’ям або неправильним доглядом за шкірою голови і волоссям. До речі, сезонне випадіння волосся навесні та восени – теж явище цілком природнє, адже в період зміни сезонів наш організм перебудовується. Якщо протягом двох-трьох тижнів надмірне випадіння волосся не припинилося, можливо, причина в іншому.
Шукаємо причину
Юлія Седлецька, реабілітолог-трихолог волосистої частини шкіри голови
та стрижня волосся, провідний спеціаліст компанії Orising
Юлія Седлецька, реабілітолог-трихолог волосистої частини шкіри голови та стрижня волосся, провідний спеціаліст компанії Orising, зазначає, що причин надто активного випадіння волосся величезна кількість. До них належать:
- гормональні порушення;
- незбалансоване харчування (наприклад, нестача червоного м’яса у раціоні);
- порушення мікрофлори кишківника;
- прийом великої кількості препаратів;
- постпологовий період;
- неправильно підібраний шампунь;
- порушений питний режим;
- низький рівень вітаміну D та показників феритину;
- алкоголь, тютюнопаління;
- аутоімунні захворювання;
- малорухливий спосіб життя;
- часте використання стайлінгів та сухих шампунів;
- захворювання волосистої частини шкіри голови.
«Хочу звернути увагу, що випадіння волосся – це частіше за все симптом, який вказує на проблеми всередині організму. І лише досвідчений фахівець зможе знайти справжню причину», – наголошує Юлія.
До найпоширеніших типів випадіння волосся належать:
Андрогенетичний, причиною якого є генетична схильність, пов’язана із порушенням росту волосся через вплив чоловічих гормонів – андрогенів.
Дифузний – стимулює рівномірну втрату волосся на всій поверхні голови. Одним із його видів є телогенова дифузна симптоматична алопеція, до якої і належить сезонне випадіння волосся.
Рубцевий, через який виникає стрімка втрата волосся на фоні запалення чи іншого патологічного процесу. На місці зростання волосся у цьому випадку утворюється рубцева тканина.
Осередковий – це випадіння волосся на окремих ділянках шкіри голови. Часто захворювання має аутоімунний характер.
«Чому випадає волосся? Основний фактор може бути гормональним чи реактивним, а іноді й тим, й іншим одночасно. Якщо це гормональне прогресуюче випадіння, то життєвий цикл волосся стає коротшим, тому існує ризик локалізованого випадіння волосся зверху», – говорить Дієго.
Стрес і випадіння волосся
Як пов’язані між собою стрес і випадіння волосся? Юлія Седлецька відповідає: «Стрес впливає на всі системи нашого організму! А особливо на роботу ШКТ. Коли людина перебуває в режимі «бий та біжи» – це саме той стан, коли організму не до їжі. Тому людина перестає або взагалі нормально харчуватися, або її організм починає погано перетравлювати їжу та висмоктувати макро- та мікроелементи. Це пов’язано із тим, що під час стресу порушується перистальтика кишківника та шлунку (також пригнічуються травні соки). Під час довготривалого стресу організм перебуває у дефіцитному стані, і це, звичайно, буде впливати на процес випадіння волосся. Також ми побачимо підвищену чутливість і болючість скальпу. Такий стан має назву «триходінія». Це пов’язано з напруженістю всіх нервових закінчень, які оточують кожен волосяний фолікул. При такому стані порушується живлення волосяної цибулинки, що призводить до випадіння».
Яна Сулік, лікар-дерматолог, трихолог та ін’єкційний косметолог
Яна Сулік, лікар-дерматолог, трихолог та ін’єкційний косметолог, також зазначає: «На фоні стресу посилюється вироблення адреналіну завдяки посиленій роботі кори наднирників як реакції на стрес, щоб забезпечити організму захист. Тривалий стрес починає сприяти виснаженню кори наднирників і дисбалансу в гормональній системі організму. Як відомо, на волосяній цибулині розміщені рецептори 5-альфа-редуктази, які є чутливими до гормонального дисбалансу, і як наслідок отримуємо випадіння волосся».
Що робити в такому випадку? Яна радить почати з мінімізації стресу або стресового чинника.
«Якщо це не вдається зробити самостійно, варто звернутися до психотерапевта або невропатолога. Далі потрібно відновити дефіцит вітамінів, мікроелементів і пройти курс лікувальних місцевих та ін‘єкційних процедур, з чим допоможе розібратися лікар -трихолог. З порушенням всмоктування активних інгредієнтів з їжі вирішує питання гастроентеролог».
Юлія також рекомендує пробувати медитацію, намагатися спокійно та свідомо проводити час за столом, робити масаж всього тіла та шкіри голови, а також використовувати судиностимулюючі лосьйони для шкіри голови.
За надмірного випадіння волосся наші експерти радять в будь-якому випадку звернутися до лікаря-трихолога або трихолога-реабілітолога, які за необхідності направлять вас до суміжних лікарів.
Привиди минулого
Перенесене захворювання на COVID-19 також може спричинити надмірне випадіння волосся – скоріше за все, ви вже встигли в цьому переконатися. Юлія звертає увагу, що найчастіше це відбувається через підвищення температури тіла. Наші волосяні фолікули отримують живлення завдяки капілярам, які стають крихкими через високу температуру. Також відіграє роль імунна атака від самої інфекції, адже наші волосяні фолікули – імунозалежний орган.
«Прийом антибіотиків порушує мікрофлору кишківника, що також призведе зрештою до випадіння волосся. До того ж після перенесеної хвороби можуть активуватися хронічні захворювання, організм відразу спрямує свої сили на відновлення життєво важливих органів, а роботу волосяних фолікулів переведе у фазу випадіння, щоб додатково не навантажувати організм», – пояснює Юлія.
Як боротися з випадінням волосся і на які beauty-продукти звернути увагу – розповідаємо у нашому наступному матеріалі.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!