Що можна вважати порушенням циклу, які причини до цього призводять, коли час йти до лікаря і як спробувати самостійно опанувати себе і своє здоров’я – розказує лікар акушер-гінеколог в ICSI CLINIC Яна Муравейник.
«Яно Олександрівно, вже третій місяць, як немає менструацій», «Менструації зараз ідуть максимально дивно, цикл став нестабільним. Скажіть, це нормально?», «Яно Олександрівно, після завершення грудного вигодовування місячні пів року йшли, як годинник, а ось із лютого затримки по два-три тижні».
Такі повідомлення з минулої весни я почала отримувати регулярно. Війна перевернула наше життя з ніг на голову та внесла свої безжальні корективи. Важко знайти жінку, яку б вона тим чи іншим чином не торкнулась: хтось був вимушений виїхати за кордон, залишивши тут все звичне життя, хтось втратив близьких, у когось дорога людина на фронті, хтось живе в прифронтовому місті, яке перебуває під постійними обстрілами, а хтось наче в більш-менш спокійних Львові чи Полтаві, але кожен раз замирає від звуку тривоги, для когось і читання новин перетворюється на щоденні сльози. Чи має це вплив на наш психоемоційний стан? Авжеж! Чи може це спричинити порушення менструального циклу (ПМЦ)? Цілком ймовірно!
Перед тим, як говорити про порушення, давайте розберемось з нормою.
Менструальний цикл – це узгоджена робота гіпоталамуса, гіпофіза, яєчників та ендометрію. До того, як ми вже візуально помічаємо кров’янисті виділення, в нашому організмі відбувається дуже багато змін на різних рівнях (від головного мозку до матки). Зараз буде трошки складно, але згадаємо шкільні уроки біології. Гіпоталамус – це частина проміжного мозку, яка в пульсуючому режимі виділяє гонадотропін-рилізинг-гормон, стимулюючи таким чином передню частку гіпофіза до виділення ФСГ (фолікулостимулючий гормон) та ЛГ (лютеїнізуючий гормон). Виділення цих гормонів, своєю чергою, стимулює роботу яєчників (секрецію статевих гормонів, ріст фолікулів, формування домінантного фолікула, овуляцію). Гормони, які продукують яєчники, впливають на ріст ендометрію. Поломка на будь-якому з цих рівнів призведе до порушення менструального циклу.
В нормі тривалість менструального циклу 24-38 днів (за даними International Federation of Gynecology and Obstetrics 2018 р.), а різниця між найкоротшим та найдовшим циклом в середньому становить до 8 днів. Якщо у вас затримки 2-3-5 днів, як правило, приводу для хвилювання немає. Перші 5-7 років від менархе (першої менструації) та перименопаузальний період – це ті етапи життя жінки, коли цикл в нормі може не бути регулярним.
Що може стати причиною ПМЦ?
1. Перше, що ми виключаємо, – це вагітність. Струменевий тест у домашніх умовах або здача крові на β-ХГЛ в лабораторії дадуть швидку відповідь.
2. Стрес, виснажливі фізичні навантаження та дієти. Гіпоталамус дуже чутливий до зовнішніх змін, таких як порушений сон, безконтрольні тренування та дієти, стресові чинники. Ці фактори будуть порушувати узгоджену роботу гіпоталамусу-гіпофізу-яєчників. Чим сильнішому та тривалішому стресу піддається жінка, тим більш вираженими можуть бути порушення менструального циклу, аж до аменореї (відсутність менструації більше 3-6 місяців). Під час військового стану поєднується і хронічний стрес, і порушений сон, і часто проблеми з харчуванням. В таких умовах організм дає нам сигнал, що у нього не вистачає ресурсу на підтримання репродуктивної функції. Але пам’ятаємо, що всі ми індивідуальні, у кожного свій стрес, і, здавалось би, однакові обставини можуть абсолютно по-різному впливати на ту чи іншу жінку.
3. Захворювання щитоподібної залози. Визначення рівня ТТГ (тиреотропний гормон) в крові допоможе розібратись.
4. Гіперпролактинемія. Підвищення рівня пролактину нерідко є наслідком хронічного стресу та хронічної втоми, але може бути пов’язане і з іншими станами.
5. СПКЯ (синдром полікістозних яєчників). Це генетично обумовлене ендокринне, метаболічне захворювання. Зазвичай уява жінок малює собі безліч величезних кіст, що ростуть в яєчниках, але це не так. При СПКЯ кісти не утворюються, а в яєчниках накопичується велика кількість незрілих фолікулів внаслідок порушення їх «дозрівання». Часто відсутня овуляція, менструація приходить, коли забажає, а може і зникати зовсім, проблемна шкіра з висипами, волосся, що росте за чоловічим типом, проблеми з настанням вагітності – це видима частина цього захворювання, тож без лікаря не впоратись.
Також причиною можуть бути більш рідкі захворювання та стани (прийом деяких лікарських засобів, захворювання кори наднирників, травми/пухлини/постопераційні зміни гіпофізу, синдром Ашермана (захворювання, яке характеризується наявністю рубцевих змін порожнини матки), передчасне виснаження яєчників («рання менопауза») тощо.
Як ви помітили, причин може бути дуже багато, і самостійно в них розібратись навряд чи вийде. Але так, як ви самі, ніхто не знає вас краще, тож для початку проаналізуйте останні події свого життя, оцініть сон, харчування, свій емоційний стан. Якщо дійсно порушення пов’язане саме з цим, то без пропрацювання цих факторів нормалізувати цикл буде досить важко.
Декілька порад, як нормалізувати цикл
- Спіть не менше 6-7 годин на добу. Якщо помічаєте, що зі сном є проблеми, намагайтеся не переїдати, не вживати кофеїн та алкоголь перед сном. Протягом дня також краще скоротити вживання кави, чаю, шоколаду, енергетичних напоїв. Лягайте та прокидайтесь приблизно в один і той же час. Зробіть прогулянку перед сном, провітріть кімнату, де будете спати, влаштуйте там затишну атмосферу. Слідкуйте, щоб в кімнаті було темно і дещо прохолодно. Відкладіть подалі смартфон, планшет, ноутбук хоча б за 30 хвилин до сну, а замість цього почитайте хорошу книгу, послухайте спокійну музику. Коли самостійно не вдається нормалізувати сон, потрібно звернутись до спеціаліста.
- Перегляньте свій раціон харчування. Навчіться планувати раціон і отримувати задоволення від їжі. Робіть так, щоб ваше меню було різноманітним. Споживайте не менше 400 г овочів та фруктів на день, складні вуглеводи (крупи, цільнозерновий хліб), білок та контролюйте споживання жирів. Піклуйтесь про те, щоб в продуктах, які ви споживаєте, був низький вміст цукру, а солодощі та солодкі газовані напої не були вашою щоденною звичкою.
- Працюйте зі стресом. Пуста та банальна фраза «не переживайте» не допоможе. Робота зі стресом важка і кропітка. На сайті ВООЗ є ілюстрований гайд по важливих навичках, які допомагають впоратись зі стресом.
Також у мене є особиста порада – вчіться переключатись, як би вам погано не було, які б виснажені ви не були, знаходьте сили на щось цікаве та нове.
Розкажу історію з власного досвіду. Зазвичай після стресових та напружених ситуацій мені завжди хочеться просто залізти під ковдру і нічого не робити, в цей час в голові може виникати ще більше поганих думок, від чого емоційний стан стає ще гіршим.
Якось у мене на роботі був максимально поганий день, я нічого не встигала, треба було вирішити деякі справи, які так і не вдалось владнати, але на той день ввечері ми з сім’єю запланували сплав по річці на SUP-дошці. Коли почався сам сплав, мою втому зняло вмить, звідкись з’явились сили, хотілось розглядати все навколо. На душі було дуже спокійно, голова стала ясна, а поганий день забувся досить швидко. Тож, якщо ви відчуваєте внутрішнє напруження, вигадайте собі пригоду, навіть буде здаватись, що у вас немає на це сил.
І пам’ятайте – в сучасному світі не має бути соромно звертатись до психотерапевта. Те, що зараз переживають жінки в Україні, не мали б переживати люди в ХХІ столітті. Про стійкість українських жінок в цій війні вже зараз можна писати книги.
В тому випадку, якщо ваш менструальний цикл є нерегулярним протягом тривалого часу (три місяці та більше) або менструація зникла взагалі, краще не займайтесь самолікуванням, а зверніться до лікаря.
Бережіть себе! У нас з вами ще попереду багато роботи!
Фото: freepik.com
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!