Що таке гіпотиреоз і як він виникає
Гіпотиреоз — це стан, при якому організм не виробляє достатньо гормонів щитоподібної залози. Ці гормони допомагають контролювати ріст, відновлення клітин та обмін речовин. В результаті люди з гіпотиреозом відчувають втому, страждають на випадання волосся, збільшення ваги, постійного відчуття холоду та пригніченості, відсутності енергії тощо.
Гіпотиреоз, також званий недостатньою активністю щитоподібної залози, частіше вражає жінок, ніж чоловіків. Фактично, у 1 із 2-3 жінок розвивається гіпотиреоз. Діагностують його за допомогою аналізу крові на гормони щитоподібної залози.
Публикация от Oksana Sokolova. Nutritionist (@oks4sokol)
Щитоподібна залоза є невеликою залозою у формі метелика, який знаходиться в основі шиї. Вона виробляє та зберігає гормони щитоподібної залози, які впливають майже на кожну клітину вашого тіла.
Коли щитоподібна залоза отримує сигнал, який називається тиреотропним гормоном (ТТГ), вона виділяє гормони щитоподібної залози в кровотік. Цей сигнал посилається гіпофізом, маленькою залозою, розташованою в основі вашого мозку, коли рівень гормонів щитоподібної залози низький.
Іноді щитоподібної залоза не виробляє тиреоїдні гормони, навіть за великої кількості ТТГ. Це називається первинним гіпотиреозом і є найпоширенішим типом гіпотиреозу. Приблизно 90% первинного гіпотиреозу викликані тиреоїдитом Хашимото, аутоімунним захворюванням, при якому імунна система помилково атакує щитоподібну залозу і в крові можна виявити антитіла до щитоподібної залози. Іншими причинами первинного гіпотиреозу є дефіцит йоду, генетика, спосіб життя та харчування.
В інших випадках щитоподібна залоза не отримує достатньої кількості ТТГ. Це відбувається, коли гіпофіз не працює належним чином, і це називається вторинним гіпотиреозом.
Публикация от Oksana Sokolova. Nutritionist (@oks4sokol)
Гормони щитоподібної залози дуже важливі. Вони допомагають контролювати ріст, відновлення клітин та обмін речовин (або метаболізм) – процес, за допомогою якого ваше тіло перетворює те, що ви їсте, на енергію. Метаболізм впливає на температуру тіла та швидкість спалювання калорій. Ось чому люди з гіпотиреозом часто відчувають холод та втому і можуть легко набирати вагу.
Як гіпотиреоз впливає на метаболізм
Гормон щитоподібної залози допомагає контролювати швидкість метаболізму. Чим швидше метаболізм, тим більше калорій ваше тіло спалює у стані спокою.
Люди з гіпотиреозом виробляють менше гормонів щитоподібної залози. Це означає, що у них повільніший метаболізм і вони спалюють менше калорій у стані спокою. А повільний метаболізм пов’язаний із декількома ризиками для здоров’я.
Якщо вам важко підтримувати свою вагу при гіпотиреозі, спробуйте робити кардіо легкої та середньої інтенсивності на тщесерце, але не більше 40 хвилин. Воно включає такі вправи, як швидка ходьба, біг, веслування, їзда на велосипеді.
Людям з гіпотиреозом може бути корисно збільшити споживання білка. Дослідження показують, що дієти із високим вмістом білка допомагають збільшити швидкість метаболізму. Крім того, щитоподібна залоза дуже любить амінокислоти, які є у білкових продуктах.
Симптоми гіпотиреозу
Симптоми гіпотиреозу можуть бути розпливчастими та часто імітувати інші стани. Вони можуть включати:
- зміни менструального циклу;
- запор;
- депресію;
- сухість та випадання волосся;
- суху шкіру;
- підвищений рівень холестерину;
- втому, відсутність енергії;
- підвищену чутливість до холоду;
- хрипкий голос;
- біль у суглобах, скутість;
- набряки;
- проблеми з пам’яттю;
- м’язові болі та слабкість;
- повільний серцевий ритм;
- збільшення щитоподібної залози (за УЗД);
- незрозуміле збільшення ваги або труднощі зі схудненням.
Якщо ви підозрюєте, що ваші симптоми є результатом проблеми зі щитоподібною залозою, поговоріть зі своїм лікарем. Він призначить вам перелік аналізу крові, щоб визначити, чи є у вас гіпотиреоз.
Як харчування впливає на гіпотиреоз
Для оптимального здоров’я щитоподібної залози важливими є кілька поживних речовин.
- Йод. Важливий мінерал, життєво необхідний для виробництва гормонів щитоподібної залози. Люди з дефіцитом йоду схильні до ризику гіпотиреозу. Дефіцит йоду дуже поширений і торкається майже однієї третини населення світу, особливо в Україні. При цьому він менш поширений у людей з розвинених країн та приморських держав, де широко доступні йодована сіль та багаті на йод морепродукти.
Якщо у вас дефіцит йоду, збагатіть свій раціон йодованою морською сіллю або їжте більше продуктів, багатих на йод, таких як морські водорості, риба, морепродукти, фейхоа.
Але якщо у вас хвороба Хашимото або інші типи аутоімунних захворювань щитоподібної залози, ви можете бути чутливі до шкідливих побічних ефектів йоду.
- Селен. Допомагає активувати гормони щитоподібної залози, щоб вони могли використовуватися організмом. Цей важливий мінерал також має антиоксидантні властивості, який означає, що він може захистити щитоподібну залозу від пошкодження молекулами, які називаються вільними радикалами.
Додавання продуктів багатих селеном до вашого раціону — відмінний спосіб підвищити рівень селену. До них відносяться бразильські горіхи, тунець, сардини, яйця та бобові.
Якщо у вас є аутоімунний процес, то без добавки селену не обійтись.
- Цинк. Як і селен, цинк допомагає організму “активувати” гормони щитоподібної залози. Дослідження також показують, що цинк допомагає організму регулювати ТТГ, той самий гормон, який змушує щитоподібну залозу виділяти свої гормони.
Дефіцит цинку рідко зустрічається в розвинених та приморських країнах, оскільки цинку багато у місцевих продуктах харчування. Якщо у вас гіпотиреоз, намагайтеся їсти більше продуктів, багатих на цинк, таких як устриці та інші молюски, яловичина і курка.
Продукти, яких слід уникати
Існує так званий аутоімунний протокол — дієта, яка забороняє певні види продуктів при гіпотиреозі та аутоімунному тиреоїдиті. Я позначу лише найважливіші. Якщо ви приберете їх зі свого раціону, зможете уникнути прийому гормонів.
- Глютен, що міститься в пшениці та вівсі (хліб, паста, булгур, перловка)
- Солодкі продукти, включаючи всю випічку, печиво і т.д.
- Молочні та кисломолочні продукти
- Кава та алкоголь – ці напої подразнюють щитоподібну залозу
- Продукти з високим ступенем переробки, жирна їжа, все смажене: хот-доги, картопля фрі, чіпси і т.д.
- Продукти на основі сої: тофу, темп, боби едамаме, соєве молоко і т.д.
- Іноді рекомендовано не більше 1,5 літра води на день, переважно до 19:00, щоб уникнути набряків
Публикация от Oksana Sokolova. Nutritionist (@oks4sokol)
Продукти, які потрібно включити до раціону.
- Яйця: найкраще підходять цілісні яйця, оскільки більшість йоду і селену міститься у жовтку, а білок багатий білком.
- М’ясо: всі види м’яса, включаючи баранину, яловичину, курку, індичку і т.д.
- Риба: всі морепродукти, включаючи лосось, тунець, палтус, креветки і т.д.
- Овочі: всі овочі – овочі родини хрестоцвітих можна їсти в помірних кількостях, особливо у приготованому вигляді.
- Фрукти та ягоди: банани, апельсини, яблука, чорниця, хурма, фейхоа тощо.
- Зернові та насіння без глютену: бурий рис, гречка, просо, кіноа, насіння чиа та насіння льону.
- Напої: чиста вода та напої без кофеїну.
Поради з управління вагою
При гіпотиреозі дуже легко набрати вагу через сповільнений метаболізм. Ось кілька порад, які допоможуть вам підтримувати здорову для вашого тіла вагу.
- Досить відпочивайте. Намагайтеся спати 7–8 годин щоночі і не лягати спати пізніше 22:00. Недостатній сон пов’язаний зі збільшенням ваги, особливо на животі, а також з порушенням гормональної системи.
- Практикуйте усвідомлене харчування. Підвищена увага до того, що ви їсте, чому ви їсте та як швидко ви їсте, може допомогти вам покращити відносини з їжею. І, звичайно ж, схуднути.
- Спробуйте йогу чи медитацію. Практики допоможуть зняти стрес та покращити загальний стан здоров’я, а також контролювати вагу.
- Спробуйте раціон із низьким або помірним вмістом вуглеводів. Вживання невеликої чи помірної кількості вуглеводів дуже ефективне для контролю ваги. І не вдавайтеся до кетогенної дієти, оскільки вживання дуже малої кількості вуглеводів може знизити рівень гормонів щитоподібної залози.
І насамкінець — 7-денний план харчування при гіпотиреозі.
Понеділок
- Сніданок: безглютеновий хліб із ікрою + яйця + овочі.
- Обід: індичка + салат з 2-3 бразильськими горіхами.
- Вечеря: дорадо та овочеве соте.
Вівторок
- Сніданок: гречка із креветками + салат.
- Обід: лосось на грилі + юшка.
- Вечеря: риба, запечена з лимоном, чебрецем та чорним перцем з тушкованими овочами.
Середа
- Сніданок: кіноа з пармезаном + омлет із перепелиних яєць + овочі.
- Обід: запечена індичка та просо з овочами.
- Вечеря: креветки + запечений баклажан із пармезаном.
Четвер
- Сніданок: чіа-пудинг + безглютеновий тост із лососем + салат з авокадо.
- Обід: яловичина/індичка з овочевим салатом.
- Вечеря: морепродукти запечені цукіні, томати, перець.
П’ятниця
- Сніданок: лляна каша + тост з ікрою + салат.
- Обід: борщ + котлети з індички.
- Вечеря: сибас + салат із запечених овочів.
Субота
- Сніданок: 5 перепелиних яєць + кіноа + огірки.
- Обід: салат із тунця та томатів.
- Вечеря: запечені оливки+морепродукти.
Неділя
- Сніданок: омлет із овочами + безглютеновий тост із козячим сиром.
- Обід: ледачі голубці.
- Вечеря: запечена авокадо з яйцем + салат з листя.
Можна і потрібно їсти фрукти або ягоди за 20 хвилин до сніданку та обіду. І обов’язково приймайте вітаміни та амінокислоти для щитоподібної залози.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!