Сонячний удар вважають синонімом теплового удару, хоча насправді перший є різновидом другого. Тепловий удар виникає в разі порушення теплообміну, коли процеси теплоутворення прискорені, а тепловіддачі, навпаки, уповільнені.
Тепло потрапляє в організм не тільки ззовні (наприклад, за наявності інфекційних захворювань накопичується зсередини). Тепловий удар може статися з людиною де завгодно, найчастіше в задушливих приміщеннях, лазнях і саунах і навіть під час роботи в умовах високої температури і вологості навколишнього середовища. Деякі лікарські препарати підвищують ризик розвитку теплового удару. У маленьких дітей терморегуляція порушена, їх легко перекутати, тим самим спровокувавши тепловий удар.
Тепловий удар: ступені, інтенсивність прояви симптомів
Сонячний удар настає виключно через тривалий вплив на організм сонячних променів. Перегрівання стає причиною розширення судин головного мозку, відповідно, кров надходить до голови в більшому обсязі.
Симптоми сонячного і теплового ударів ідентичні. У медичній літературі поділяють ознаки залежно від ступеня ураження.
- I ступінь теплового удару — легкий. На цій стадії процес терморегуляції тіла хоч і порушено, але організм може впоратися з перегріванням.
- II ступінь теплового удару — стадія декомпенсації. Організм вже не в змозі збалансувати теплообмін і адаптуватися до підвищення температури тіла. Необхідно звернутися по допомогу до лікаря.
- III ступінь теплового удару — важкий. На цьому етапі організм перебуває в стані інтоксикації, настає ацидоз, розвивається ниркова і серцева недостатність. Все це призводить до набряку мозку, крововиливу в мозок, ризик летального результату дуже великий. Третій ступінь вважається показанням до госпіталізації.
Ознаки сонячного удару: як не пропустити небезпечний симптом
Як запідозрити тепловий/сонячний удар:
- підвищується температура тіла, стрілка термометра може досягати 40 градусів;
- гіпертермічні симптоми: почервоніння шкіри або, навпаки, її зайва блідість з синюшним відтінком, сухість або липкість шкірних покривів, відсутність потовиділення;
- виникають церебральні симптоми: запаморочення і пульсуючий головний біль, слабкість, сонливість, сплутаність свідомості і навіть галюцинації, судомний синдром, втрата свідомості;
- асфіктичні прояви: почастішання/ослаблення пульсу, задишка;
- виникає нудота, блювота, біль у животі, діарея, затримка сечовипускання;
- діти стають дратівливими/апатичними, відмовляються їсти і навіть пити.
Кожен з вищевказаних симптомів — причина негайно надати допомогу і не допустити переходу в третю, важку стадію теплового удару.
Що робити в разі сонячного удару: перша допомога
Вище, ніж у інших, ризик отримати сонячний тепловий удар у літніх людей, дітей, вагітних, хворих на хронічні захворювання серцево-судинної системи (гіпертонія, ішемічна хвороба серця), людей з цукровим діабетом, астмою, захворюваннями ЦНС, гормональними порушеннями, із зайвою масою тіла тощо. Халатно ставляться до свого здоров’я особи в стані сп’яніння або з наркотичною залежністю.
Як допомогти в разі теплового удару — повна інструкція
- Якщо стало погано на вулиці, необхідно одразу перейти в тінь дерев або зайти в прохолодне приміщення. В разі втрати свідомості людини дають понюхати нашатирний спирт, можна клацнути по кінчику носа або потерти мочки вух.
- Краще прийняти горизонтальне положення, а голову підняти вище рівня серця (скрутіть валик з одягу, рушника).
- Забезпечення питного режиму. Потерпілий має багато пити прохолодної, але не крижаної негазованої води. Вживати рідину потрібно невеликими ковтками, а загальний об’єм випитого має бути в межах 2 л. Оптимально — по 200 мл кожні 15 хвилин. Допомагає також сольовий розчин (2 ч.л. солі на 1 л води).
- Потерпілий від теплового удару не має відчувати нестачі повітря. Для цього в приміщенні вмикають охолоджувальні прилади (вентилятор, кондиціонер), а на вулиці людину можна обмахувати підручними засобами (одяг, капелюх, віяло, газета тощо).
- Важливо забезпечити тілу комфорт, йдеться про ґудзики, ремені, шнурівки, краватку, хустки, взуття.
- Допомогти відновити терморегуляцію тіла може зволоження шкіри. Частіше протирайте обличчя і шию вологою тканиною, можна навіть обернутися мокрим простирадлом або прийняти прохолодний душ/ванну. Якщо є можливість, прикладіть до області шиї, спини, пахв і паху мішечки з льодом.
- Якщо почалася блювота, то необхідно лежати виключно на боці, щоб не вдавитися.
- Потерпілий від сонячного/теплового удару має перебувати під наглядом, щоб у разі погіршення стану була надана своєчасна допомога або викликано медиків.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!