Свербіння шкіри, відомий також як сверблячка, – досить неприємний і дратуючий стан. Підставою для його появи можуть бути різні чинники, зокрема алергії, сухість шкіри, недостатній водний баланс організму, укуси комах, шкірні хвороби та більш серйозні захворювання.
Свербіння шкіри може бути тимчасовим або стати хронічним. Лікування зазвичай залежить від причини, і може передбачати використання зволожуючих засобів, протизапальних ліків, антигістамінних препаратів або інших методів, які рекомендує лікар. Розбираємося з основними провокуючими факторами та що робити, коли свербить шкіра.
Причини свербіння шкіри
Як вже було зазначено, свербіж шкіри може бути викликаний різними причинами. Ось найпоширеніші з них.
- Суха шкіра. Недостатнє зволоження шкіри може призводити до свербежу. Його можуть викликати як внутрішні фактори, такі як погана гідратація організму, так і зовнішні – зниження рівня вологи в повітрі, жорстка вода або неправильний вибір косметичних засобів.
- Алергія. Реакція шкіри на певні алергени, якими можуть виступати агресивні хімічні компоненти у косметиці, мило, пил, шерсть тварин або певні продукти харчування, здатна спричиняти свербіж.
- Шкірні хвороби. Такі захворювання шкіри, як екзема, псоріаз, контактний дерматит, себорейний дерматит, уртикарія або розацеа можуть супроводжуватися свербежем.
- Стиль життя. Певні шкідливі звички і негативні фактори, такі як стрес, недостатність сну, неправильне харчування, пересихання шкіри від солоної чи жорсткої води або надмірне перебування на сонці, також можуть призводити до свербежу тіла.
- Інші захворювання. Проблеми із щитовидною залозою, діабет, печінкові захворювання, алергічні реакції або деякі інфекційні захворювання, можуть впливати на стан шкіри та викликати свербіж.
Якщо свербіж тривалий, супроводжується іншими симптомами або ви не впевнені у його причинах, рекомендується звернутися до лікаря, зокрема дерматолога. Спеціаліст діагностує причину свербежу, надасть кваліфіковані поради та за потреби назначить лікування.
Що робити, коли свербить шкіра
Якщо у вас свербить шкіра, ось кілька порад, які допоможуть зняти дискомфорт.
- Зволоження. Суха шкіра і свербіж – досить поширене явище. Використовуйте зволожуючі засоби, такі як креми або лосьйони, щоб вберегти шкіру від гіперсухості та усунути свербіння.
- Уникайте гарячої води. Перестаньте використовувати гарячу воду під час вмивання обличчя та прийняття душу, оскільки це може сприяти пересушуванню шкіри.
- Уникайте агресивних очищувальних засобів. Використовуйте нейтральні або гіпоалергенні засоби для очищення тіла та обличчя, щоб не спровокувати подразнення шкіри.
- Уникайте подразнюючих тканин. Носіть м’яку, натуральну бавовняну або шовкову білизну та не використовуйте одяг, який може терти шкіру.
- Холодний компрес. Нанесіть холодний компрес на засмаглі ділянки шкіри (це відчуття може проявлятися після прийняття сонячних ванн) або на місця, де ви відчуваєте свербіж.
- Уникайте будь-яких подразників. Намагайтеся не контактувати з агресивними хімікатами та іншими речовинами, які можуть подразнювати шкірний покров.
- Використання антигістамінів. Якщо свербіж дуже сильний, спеціальні протисвербіжні мазі та антигістамінні препарати допоможуть зменшити дискомфорт.
Чим зняти свербіж шкіри в домашніх умовах
Окрім вищеописаних порад, є ще кілька методів, які можна спробувати в домашніх умовах, щоб усунути свербіння шкіри.
- Зволоження. Використайте зволожуючий засіб – крем або лосьйон – з міткою для сухої шкіри. Нанесіть його густим шаром на сверблячі ділянки, щоб зволожити та заспокоїти епідерміс.
- Холодний компрес. Відчуття прохолоди може допомогти зменшити свербіж та нейтралізувати подразнення. Прикладіть його до сверблячої ділянки шкіри та зачекайте деякий час, поки не відчуєте полегшення.
- Оцтовий компрес. Додайте декілька крапель яблучного оцту в склянку з водою та замочіть у розчині бинт чи іншу м’яку тканину. Нанесіть компрес на сверблячу ділянку на 15-20 хвилин.
- Вівсяний компрес. Змішайте дрібну вівсяну крупу з теплою водою та прикладіть до сверблячої шкіри. Овес має заспокійливі властивості та може допомогти зняти свербіж.
- Алое вера. Нанесіть гель з алое вера на сверблячі ділянки. Він має заспокійливі та зволожуючі властивості, що допомагає зменшити свербіж.
- Чай із ромашки. Заваріть ромашковий чай, дайте напою охолонути та застосуйте як компрес на сверблячу ділянку для заспокоєння шкіри.
- Антигістамінні препарати. Якщо свербіж дуже сильний та не знімається домашніми засобами, прийміть антигістамінний препарат за рекомендацією лікаря.
Завжди важливо пам’ятати, що якщо свербіж шкіри стає нестерпним, або супроводжується почервонінням, висипами чи іншими неприємними симптомами, слід негайно звернутися до лікаря-дерматолога для професійної консультації та належного лікування.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!