Вітамін В12, або ціанокобаламін, – це водорозчинний вітамін, який грає важливу роль в роботі мозку, нервів і крові. Водорозчинний означає, що непотрібні надлишки цього вітаміну, які можуть накопичуватися в організмі людини, виводяться з нього. Саме тому передозування цим вітаміном практично неможливе.
Дефіцит же вітаміну зустрічається набагато частіше. Як показують дослідження, які проводилися у 2014 році, дефіцит вітаміну В12 зустрічається у 45% населення. У групі ризику знаходяться люди, які захоплюються суворими дієтами або вживають мало м’яса, наприклад, вегетаріанці.
Також ризику розвитку дефіциту B12 сприяють деякі ліки, які пригнічують його засвоєння в кишківнику, наприклад, метформін (ліки, які приймають при цукровому діабеті) і більшість ліків для зниження кислотності (омепразол, пантопразол і т.д.). Дефіцит B12 часто спостерігається у людей, які регулярно вживають алкоголь.
У результаті дефіциту кобаламіна може розвинутися:
- анемія;
- депресія і втома;
- безсоння;
- підвищений рівень гомоцистеїну (підвищення ризику інфаркту, інсульту і утворення тромбів);
- вікова деменція;
- вітіліго – аутоімунне захворювання шкіри.
Як перевірити, чи є у вас дефіцит В12
Необхідно піти до лабораторії і здати аналіз. У лабораторіях він так і називається – В12. За референс превентивної медицини цей показник вважається в нормі, якщо референсне значення знаходиться у проміжку від 600 до 800 пг/мл. В ідеалі – коли ваш показник знаходиться максимально близько до верхньої межі норми.
Норми традиційної медицини досить розмиті, референси лабораторій можуть починатися від 145 або 197 пг/мл, але ці показники вже говорять про глибокий дефіцит, і чим нижче ваш показник, тим більший дефіцит вітаміну В12.
Що ж робити, щоб не допустити дефіцит ціанокобаламіну
По-перше, регулярно перевіряти рівень вітамінів групи В у лабораторії. Ідеально робити чек-ап раз на три місяці, але якщо ви не готові так часто здавати кров на аналіз, тоді робіть перевірку раз на 6-12 місяців.
По-друге, збільшити кількість продуктів у раціоні, які містять цей вітамін. До продуктів, які багаті на В12 відносяться:
- м’ясо (яловичина/курка/індичка);
- риба;
- яйця;
- морепродукти (ікра, молюски, восьминіг);
- морські водорості.
При недостатньому отриманні вітаміну B12 з їжею його можна приймати в добавках. На iHerb можна знайти В12 в комплексах і окремими препаратами. Але будьте уважні, купуючи цей вітамін, звертайте увагу, щоб він був у правильній формі – метилкобаламін. Якщо ви бачите препарат в формі цианокобаламін, такий препарат брати не варто, він не принесе вам користі.
Необхідне дозування може призначити ваш фахівець, лікар або нутриціолог, виходячи з результатів ваших аналізів.
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!