Я-меседж (Я-повідомлення): що це таке та як використовувати у житті

Концепцію «Я-повідомлення» широко вивчав і популяризував психолог д-р Хаїм Ґінотт. Ці повідомлення створені для того, щоб уникнути провокацій, які зазвичай спричиняють звертання на «ТИ», що часто сприймаються як звинувачення. Натомість звертання на «Я» виражають почуття і потреби мовця, не змушуючи іншу сторону почуватися захисником або атакованою. 

Редакція Beauty HUB попросила психологиню Надію Плахову розповісти, як можна використовувати методику «Я-повідомлення» у повсякденному житті, щоб уникати проблем і правильно доносити інформацію до співрозмовника.

Коментар експерта: Надія Плахова, психологиня, акредитована гештальт-терапевтка

Надія Плахова, психологиня, акредитована гештальт-терапевтка

«Я-повідомлення» – це один із прийомів екологічного спілкування. Його задача – коректно донести до співрозмовника наші думки та почуття, уникаючи сприйняття нашого звернення іншою людиною як претензії, знецінення або директивної вимоги, що зазвичай призводить до неможливості порозумітись, захисній поведінці і взаємним образам. 

Спробуємо уявити декілька життєвих ситуацій.

СИТУАЦІЯ ПЕРША: Вам пише подруга, з якою ви давно не спілкувались.

«ТИ-повідомлення»

Вам пише подруга, з якою ви давно не спілкувались, і каже: «Привіт. Щось ти мене зовсім забула. Чого ти не пишеш?». Почуття, які зазвичай у цей момент виникають, не можна назвати приємними, бо ми автоматично зчитуємо «Ти-повідомлення» як намагання людиною змінити нас або нашу поведінку без прояснення контексту. Тож і реакція може бути від захисної агресії до провини та роздратування. Зазвичай відчуття від такої комунікації неприємні, і теплого контакту спілкування не відбудеться, тож мета не досягнута.

«Я-повідомлення»

Екологічним способом був би такий варіант. Вам телефонує подруга, з якою ви давно не спілкувались, і каже: «Привіт. Щось ми давно не спілкувались. Я за тобою скучила! Давай поговоримо або зустрінемось». Подруга відчула сум з приводу відсутності спілкування і написала – це активна позиція. Погодьтесь, що чути такі слова в більшості випадків набагато приємніше, тож і шанси на гарне спілкування вищі.

У цьому випадку формула «Я-повідомлення» буде такою:

  1. Говоримо починаючи з Я, а не ТИ
  2. Говоримо про свої почуття і потреби, які виникли
  3. Пропонуємо дію, займаючи активну позицію

А ось ще один приклад із життя. Випадок, якщо щось здалось образливим вам.

СИТУАЦІЯ ДРУГА: Вам кажуть «Як ти могла не помітити той поворот на дорозі?!»

«Ти-повідомлення»

– Як ти могла не помітити той поворот на дорозі?!

– Сідай за кермо сама, раз така розумна! Ти мене не підтримуєш. Не буду з тобою говорити. Ти мене образила(в).

«Я-повідомлення»

– Як ти могла не помітити той поворот на дорозі?!

– Коли я чую твій коментар, то відчуваю злість, образу і сором, думаючи, що ти мене не поважаєш, сприймаєш мене як тупу людину, раз я пропустила поворот, і кажеш це, бо тобі байдуже на мої почуття. Чи це дійсно так з твого боку? Чи правильно я тебе розумію?

– Оу, пробач мені! Мені стало соромно. Я точно не вважаю, що ти тупа людина. Напевно, мені просто прикро, що ми проїхали той поворот. Та у мене у самої є категоричне уявлення, що я не маю робити помилок. От я і розізлилась на твою помилку. Мені шкода. Чи можу я щось зробити для тебе?

– Мені самій прикро, що ми проїхали поворот, але хотілось би більшого розуміння від тебе, що іноді я можу помилятись. Це не навмисно, і це нормально, а зауваження ззовні у такій формі тільки погіршують мій настрій і можуть призвести до нових помилок.

– Пробач, це дійсно буває, я теж помиляюсь. Якщо хочеш, я можу допомогти тобі з пошуком розвороту.

У цьому випадку формула «Я-повідомлення» буде такою:

  1. Говоримо, починаючи з Я, а не ТИ
  2. Говоримо про свої почуття, які виникли в цей момент
  3. Говоримо про думки, які повʼязані із цими почуттями 
  4. Перевіряємо реальність стосовно цих думок (чи правильно я тебе розумію)
  5. Формуємо прохання, займаючи активну позицію, або вигадуємо сумісне рішення

Основа екологічної комунікації полягає в припущенні, що переважно люди не хочуть свідомо заподіяти нам шкоду, а більшість конфліктів є результатом недостатнього розуміння один одного.

 «Я-повідомлення» дають нам можливість не звинувачувати людей одразу або не відповідати одразу контрнападом, що призведе до сварки, а спробувати спочатку порозумітись. Інша людина, завдяки стратегії «Я-повідомлення», може помітити, що іноді не зовсім влучно підбирає форму для власних думок. Це створює гарне підґрунтя для розвитку довірливих, теплих і підтримуючих відносин.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!

читайте також
Читайте також