Про юну екоактивістку зі Швеції Грету Тунберг сьогодні говорить весь світ, і все завдяки її трепетному ставленню до навколишнього середовища, особливо до проблем глобального потепління. Карколомна кар’єра Грети почалася трохи більше року тому, коли замість школи дівчина-підліток пішла протестувати до будівлі шведського парламенту, в руках тримаючи плакат із неоднозначним месседжем «Я роблю це, тому що вам, дорослим, плювати на моє майбутнє». Далі більше, Тунберг організувала екорух під назвою «П’ятниці для майбутнього», або «Шкільний страйк за клімат», який закликав школярів пропускати заняття по п’ятницях і ходити на мітинги. На подив, шведські ЗМІ миттєво підтримали юну активістку, чим відкрили їй дорогу в ООН і до Нобелівської премії.
Здавалося б, немислиме, але за цей рік Грета Тунберг домоглася такого успіху, до якого інші люди йдуть все життя. Наприклад, журнал i-D назвав Грету Тунберг голосом покоління, Time включили її в список 100 найвпливовіших людей 2019 року нарівні з Мішель Обамою та прем’єром Нової Зеландії Джасіндою Ардерн. Грета стала спікером Tedx Stockholm і збирається випустити книгу «Ніхто не занадто малий, щоб щось змінити». І, нарешті, найгучніший виступ − саміт Організації Об’єднаних Націй за зміни клімату в Нью-Йорку, на який Тунберг попливла на яхті з нульовим рівнем викидів. Саме цей спіч викликав обурення з боку міжнародної публіки й висунув серйозні підозри щодо адекватності та психічної врівноваженості дівчини.
16-річна Грета незвичайний підліток не тільки через свою активну екологічну позицію, що спрямована не в бік науки, а в бік мітингів і протестів. Тунберг має деякі особливості здоров’я: синдром Аспергера, обсесивно-компульсивний розлад і селективний мутизм. Звичайно, Грета має своє бачення вищезазначених діагнозів і деякі з них навіть вважає «подарунком долі». Так, за словами активістки, селективний мутизм для неї означає, що вона висловлюється тільки «коли вважає, що це вкрай необхідно, і зараз − один з таких моментів». Обсесивно-компульсивний розлад Грета не коментує зовсім, проте синдром Аспергера Грета вважає для себе «даром», який визначає її бачення світу й робить її особливою.
«Бути не таким, як усі − це дар! Моя особливість дозволяє мені мислити нестандартно й дивитися на світ категорично, бачити його в чорно-білій гамі. Так я гостріше розумію, що погано, а що добре. І якби я була такою, як усі, я, наприклад, не почала б страйк».
Домінує в цьому списку «особливостей зі здоров’ям» саме синдром Аспергера, який медики виявили у дівчинки після затяжної депресії в 11 років, а суспільство вважає це захворювання головною причиною її «тяги» до глобального потепління.
Синдром Аспергера, або аутистична психопатія
У класичній медичній практиці синдром Аспергера, або аутистична психопатія, описується як порушення психічного розвитку, що характеризується серйозними труднощами в соціальній взаємодії, а також обмеженим, стереотипним, повторюваним репертуаром інтересів і занять. Що це означає? Людина, що страждає на таке захворювання, маніакально стурбована одним єдиним вузьконаціленим видом діяльності, будь-то вишивання хрестиком або вивчення зірок. У випадку з Гретою Тунберг це патологічна ідея глобального потепління, яка незабаром зруйнує нашу планету.
Варто зазначити, що від дитячого аутизму (синдрому Каннера) синдром Аспергера, або аутистическая психопатія, відрізняється насамперед тим, що мовні й когнітивні здібності в цілому залишаються збереженими. Синдром часто характеризується також вираженою незграбністю.
Точна причина синдрому Аспергера невідома.
Симптоми синдрому Аспергера
Симптоми синдрому Аспергера характеризуються порушенням соціальної взаємодії, вузькими та інтенсивними інтересами, а також односторонньою балакучістю та бідністю інтонації мови.
Порушення соціальних взаємодій виражається у зниженій емпатії до однолітків, неможливості завести дружбу та спілкуватися на рівних, а також порушенням невербальної поведінки в таких сферах, як зоровий контакт, вираз обличчя, мова тіла й жестикуляція. Грета Тунберг хоч і є «голосом покоління», але так і не має друзів серед однокласників. А ось озлоблений вираз обличчя й рухливі очі під час виступу в ООН не помітити було просто неможливо. Це одна з головних причин, що підняла хвилю занепокоєння щодо адекватності дівчинки.
Вузькі й інтенсивні інтереси у людей з синдромом Аспергера видно за родом зайнятості, часто люди сліпо виконують вузькоспеціалізовану роботу й свято вірять, що від їх діяльності залежить добробут багатьох людей. Тут ми можемо чітко провести паралель із Гретою Тунберг, яка з восьми років захоплюється зміною клімату та ігнорує навчання в школі.
Одностороння балакучість і бідність інтонації мови найтонші грані синдрому Аспергера, адже люди, хворі на цю недугу, часто не мають функціональних проблем із мовним спілкуванням. Однак хвороба активно проявляє себе в багатослівності, різкій зміні теми розмови, а також в інтонації, що зривається на крик. Щоб зрозуміти «як це працює» досить подивитися останнє відео з Гретою.
Лікування синдрому Аспергера
Синдром Аспергера вважається одним із найостанніших наукових відкриттів у сфері розладів аутистичного спектру, отже єдиного лікування цієї хвороби не існує. Однак можна пройти курс немедикаментозного лікування, яке містить терапію соціальних навичок, корекцію мови, координацію рухів і контроль емоційних станів. Ліки для лікування центральних симптомів синдрому Аспергера поки не існує, але є медикаментозний вплив на супутні хвороби. Більш того, особам із синдромом Аспергера може здатися важким зрозуміти, навіщо потрібна лікарська терапія. Деякі вчені пропонують вважати синдром Аспергера «особливістю» людини й не впливати на її розвиток.
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!