Як боротися з тривожністю: 5 ефективних порад

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Якщо новини з екранів телевізорів і моніторів викликають тільки погані емоції та стрес, дуже важливо навчитися боротися з тривогами й постаратися їх зменшити. Розповідаємо, як саме.

Життя сучасної людини повне подій, що часом викликають не найприємніші емоції. Ми часто стикаємося зі стресовими ситуаціями, що залишають слід і на нашому настрої, й навіть на здоров’ї.

Перше, що варто прийняти, це те, що страхи й тривога  це ті емоції, яких ми не можемо уникнути. Новини, що ми дивимося щодня по телевізору, тільки додають занепокоєння, а якщо не вмикати телевізор, вони все одно наздоженуть вас у соцмережах. Сучасна людина не живе в інформаційному вакуумі, й навіть якщо припустити, що хтось не дивиться телевізор, не слухає радіо, не читає новини в Інтернеті, то все одно він буде в курсі останніх подій, адже сарафанне радіо ніхто не скасовував. Так, тривожності уникнути не можливо, але не можна дозволяти їй наростати, паралізувати й заважати діяти.

Відомий американський психолог і психотерапевт, теоретик екзистенціальної психології Ролло Мей вважає, що тривожність можна зменшити до нормального рівня, а потім використовувати як стимул для посилення уваги й смаку до життя.

Інші психологи також вважають, що зі стресом і занепокоєнням необхідно боротися, інакше вони можуть стати причиною депресії, погіршення здоров’я, зниження працездатності, апатії та серйозного тривожного розладу.

Спираючись на результати наукових досліджень і досвід відомих психологів та психотерапевтів, можна виділити кілька дієвих способів, що допомагають справлятися з тривогою й поганими думками.

Зосередьтеся на позитивних емоціях

Один із засновників позитивної психології Мартін Селігман вважає, що потрібно постаратися підсилити приємні емоції: в першу чергу навчитися насолоджуватися моментом і смакувати задоволення. Варто уповільнити темп своєї роботи, не відволікатися на суєту, якої багато в житті кожного. Потрібно виділити собі час і в повній мірі відчути задоволення від досягнення бажаного або зробленого вибору. Психолог також рекомендує перестати весь час бажати більшого, наповнити своє життя тільки тим, що дійсно має значення й більше часу присвячувати справі, яка приносить задоволення й наповнює життя змістом.

Як боротися з тривожністю: 5 ефективних порад

Будьте постійно в русі

Психологи з Університету Тасманії визначили, що люди, які проводять за робочим столом більше 6 годин на день практично не рухаючись, сильніше схильні до тривоги та стресу, ніж ті, хто сидять не більше 3-х годин. Вони уточнюють, що вся справа в тривалому періоді, проведеному в нерухомості, а не у відсутності фізичних навантажень. Наприклад, якщо ви весь день сидите за столом, а ввечері йдете до спортзали, ви все одно можете відчувати тривогу так само, як і той, хто після робочого дня поспішає додому й лягає на диван. Психологи радять робити акцент саме на частоті рухів, а не на їх інтенсивності.

Вірте в себе

Канадський когнітивний психолог українського походження Альберт Бандура впевнений, що захистити себе від тривожності ми зможемо, якщо частіше будемо переконуватися у власній компетентності та умінні долати труднощі. Стати більш впевненим у собі допоможуть спогади про свої успіхи (наприклад, в спорті, на іспитах тощо) і пов’язані з ними радісні емоції. Також варто нагадувати собі про людей, які вас мотивують і захоплюють, а чим більше вони схожі на вас (критерії можуть бути різними − стать, зріст, вік, вага, біографія, кар’єра), тим вище ймовірність, що їх успіхи додадуть впевненості в собі.

Слухайте музику

Не секрет, що музика є потужним антидепресантом. Так, психологи з Університету Гетеборга в Швеції провели дослідження, в ході якого опитали 207 осіб, щоб з’ясувати, як вони долають тривожність. Вони провели експеримент, в ході якого одна група слухала самостійно обрану музику по півгодини на день протягом двох тижнів, а інша, контрольна група, розслаблялася без музики. Результати експерименту показали, що учасники, які слухали музику, частіше й сильніше відчували позитивні емоції, ніж ті, хто музику не слухав. Психологи також відзначили більш низький рівень стресу в «музичної» групи, що підтвердили й аналізи крові на гормон стресу кортизол. Не важливо, яку саме музику ви слухаєте − класику, джаз, блюз, рок, важливо, щоб вона вам подобалася. Тільки в цьому випадку музика допомагає розслабитися, знижує частоту серцебиття й дихання, знімає м’язову напругу.

Як боротися з тривожністю: 5 ефективних порад

Медитуйте

Існує безліч досліджень, які вже давно довели, що заняття медитацією, йогою, дихальні вправи заспокоюють, розслабляють і знімають тривожність. Про важливість медитації, як сильного засобу боротьби з тривогами, пишуть у своїх книгах американський біолог Джон Кабат-Зінн, нейробіолог Деніел Сігел і клінічні психологи Сьюзан Орсільо та Лізабет Ремер. Медитуючи всього по 10−20 хвилин на день, ми створюємо над собою так званий купол, що дозволяє заспокоїтися, сховатися від поганих новин і подумати про речі, які дійсно для нас важливі. До речі, такі заняття, як вишивання, ліплення, в’язання, малювання − це теж медитація, яка допомагає створити свій внутрішній простір і заспокоїтися.

Незважаючи на труднощі, з якими стикаються люди в сучасному світі, важливо пам’ятати, що багато в чому кожен сам відповідає за себе та свій внутрішній стан, і не варто забувати, що ми набагато сильніші, ніж думаємо.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також