Думка нутриціолога: чи таке добре інтуїтивне харчування, як про нього говорять?

інтуїтивне харчування

Нутриціологиня і засновниця школи правильного харчування theBODY school Софія Рожко розповідає про інтуїтивне харчування. Що таке інтуїтивне харчування? Чому воно так популярно останнім часом у всьому світі? І чому слід вірити, а чому – ні?

У другій половині XX століття якість життя людей, особливо в країнах з розвиненою економікою, значно покращилася, і разом з великою кількістю їжі виникло більше хронічних недуг: ожиріння, цукровий діабет, хвороби серця і судин і, звичайно, онкологічні захворювання. Поряд з цим популярними стали і дієти, які з лікувального харчування перетворилися на метод зниження маси тіла.

Згодом розмилося уявлення про нормальну вагу, і люди з нормальною статурою і вагою стали вважатися товстими. Жінки не стали вписуватися в «модний образ», пропагований на журнальних обкладинках. У гонитві за ідеалом зв’язок зі здоровим способом життя і рекомендаціями лікарів було втрачено. Справжнім трендом і «рятівним колом» стала тема інтуїтивного харчування.

Засновницею теорії інтуїтивного харчування 1995 року стала нутриціологиня-терапевчиня Евелін Триболіт. На пострадянському просторі популярна книга Світлани Бронніковоїй «Інтуїтивне харчування». На думку нутриціологів, інтуїтивне харчування – це прийом їжі, коли ти голодний, але після насичення прийом їжі припиняють.

Розповімо, як навчитися харчуватися інтуїтивно, про правила інтуїтивного харчування. Дізнайтеся, невже результати від інтуїтивного харчування такі приголомшливі, як про них говорять

Ідеологія інтуїтивного харчування

інтуїтивне харчування

Система закликає поважати почуття голоду і відчуття насичення їжею. Це допомагає більше прислухатися до свого тіла, яке саме має підказувати, яку їжу необхідно з’їсти просто зараз: гостру або дієтичну, холодну або гарячу, м’яку або хрустку.

Як і в багатьох дослідженнях, для початку необхідно провести аналіз і дізнатися, що думає і знає аудиторія про тему інтуїтивного харчування. Для цього я створила опитування в своєму Instagram, і ось кілька основних варіантів відповіді на питання «що таке інтуїтивне харчування?»:

  • Вживати те, що хочеться, а не заїдати стрес.
  • Їжа, яку хочеш з’їсти на рівні підсвідомості. Шлях в нікуди, зручна причина піти від харчової дисципліни.
  • Усвідомлювати, дивлячись на продукт, його користь для свого організму.
  • З’їсти те, що різко захотілося.
  • Прислухатися до організму, вживати те, що він просить: кетчуп, сало, хліб.
  • Це коли звичка правильно харчуватися настільки розвинена, що людина діє інтуїтивно, на автоматі.
  • Знати міру в смачній їжі.
  • Вживати всі підряд, але є сумніви 🙂
  • Без заборон!
  • Слова мами, що засіли в голові, що спочатку потрібно з’їсти суп.

Я прочитала понад 50 відповідей і зрозуміла, що тема інтуїтивного харчування дуже спотворена. Лише мала кількість людей читають книги або дослідження з цієї теми, а більшість спирається на короткі пости дієтологів, психологів та інших фахівців. Через це склалося безліч припущень, які не відповідають дійсності.

інтуїтивне харчування

Якби мене попросили пояснити, що таке інтуїтивне харчування після всієї прочитаної літератури, я б дала таке визначення:

Інтуїтивне харчування – це відчуття потреб свого організму і точне відчуття фізичного голоду, диференційованого від почуттів і емоцій. Простими словами: це коли ми розуміємо, чого хоче наш шлунок, а не голова, серце, очі, ніс і дитячі спогади.

Нижче я відібрала чотири корисні правила, яким можна навчитися в інтуїтивного харчування.

Правило №1. Прислухатися до свого організму

Наше тіло дійсно підказує нам, що йому необхідно, але потрібно вміти розрізняти дійсну потребу або просто «поклик емоцій» і секундних бажань.

Порада: виконайте дуже просту вправу. Поставте собі питання: чи можу я вгамувати голод іншою їжею? Якщо відповіді однозначно немає, то, швидше за все, це емоції, а не фізіологія.

Что полезного в интуитивном питании

Правило №2. Навчіться визначати смаки, яких вам хочеться

У поспіху і швидкому вживанні їжі ми не розрізняємо смаків, колірної гами їжі. Через вживання шкідливої ​​їжі, багатої на смакові стимулятори, ми перестаємо відчувати смак звичайних продуктів.

Порада: задумайтесь на пару секунд: чого ви хочете прямо зараз? Не хапайте машинально першу ліпшу шоколадку. Якого смаку вам не вистачає? Солодкого, солоного, гіркого, кислого? Яку страву з такими смаковими якостями можна з’їсти?

Правило №3. Навчіться розрізняти почуття голоду і насичення

Навчіться довіряти ознаками голоду (і відрізняти його від емоційного!). Від постійного голоду може виробитися стимул до переїдання. Також прислухайтеся до себе під час їжі. Можливо, ви вже наїлися? Не бійтеся залишити щось на тарілці, якщо не хочете їсти.

Порада: якщо відчуваєте, що прийом їжі не наситив вас і залишається голод в області шлунка, почекайте 15 хвилин. Якщо це почуття не зникне, поверніться за добавкою. Але швидше за все вона не знадобиться.

Интуитивное питание

Правило №4. Рухайтеся інтуїтивно

Тримайте фокус на приємних відчуттях під час і після прогулянки або вправ. Не думайте про те, скільки калорій вам вдалося спалити і не доводьте себе до «безумства».

Порада: Знайдіть активну справу, яке надає вам задоволення. Не всім обов’язково ходити в тренажерний зал. Що до душі саме вам? Йога, танці? Чудово!

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також

Фото: Shutterstock