Ось уже багато років в розпал осені світ забарвлюється не тільки в палітру жовтого та червоного листя, але і в рожевий колір, який символізує боротьбу проти однієї з головних хвороб наших днів – раку грудей. Близько 30 років тому жовтень був визнаний ВООЗ місяцем підвищення обізнаності про це онкологічне захворювання, а рожева стрічка стала його маніфестом. Як і чому так сталося, нам допоможе дізнатися короткий екскурс в історію.
Як усе починалося
У жовтні 1983 року на вулицях Далласа (штат Техас) вперше відбувся «пробіг за зцілення», участь в якому взяли понад 800 осіб. Відтоді ініціатива стала щорічною, а всім активістам стали роздавати рожеві козирки від сонця, які лише через 10 років замінили стрічками.
Перша стрічка, присвячена інформаційно-просвітницькій кампанії щодо раку молочної залози (РМЗ), була зовсім не рожевого кольору, а персикового. Її почала робити і тисячами поширювати в маси 68-річна активістка з США Шарлотта Хейлі, яка перейняла ідею з вже присутніх на той момент схожих символів у світі: жовта стрічка використовувалася для підтримки військових, а червона – для боротьби зі СНІДом.
Шарлотта прикріплювала персикові стрічки до спеціальних карток, на яких повідомлялося, що «з річного бюджету Національного інституту онкології США розміром $1,8 млрд лише 5% йде на профілактику раку грудей». Метою Хейлі було закликати всіх небайдужих надіти цю стрічку, щоб привернути увагу влади.
Своєю діяльністю активістка також намагалася достукатися до найвпливовіших жінок сучасності, які допомогли б їй голосніше заявити про наявну проблему. Якось Шарлотті вдалося залучити до ініціативи головну редакторку журналу Self Олександру Пенні та старшу віцепрезидентку корпорації Estée Lauder Евелін Лаудер. Вони стали разом готувати номер, присвячений місяцю інформування про захворювання, проте сама Хейлі відмовилася приєднатися до роботи над журналом: пропозиція здалася їй занадто комерційною.
Тоді Пенні й Лаудер були змушені придумати новий символ, оскільки юридично вони не могли використовувати персикову стрічку. Так, 1992 року з’явилася рожева стрічка, яку проголосили символом боротьби проти РМЗ. Відтоді вона закріпилася в історії, об’єднавши мільйони людей навколо проблеми і затьмаривши свою попередницю. Її активно поширювали в магазинах косметики на території США.
Саме комерційна складова, яка свого часу збентежила Шарлотту Хейлі, допомагає зараз рятувати життя. Все більше б’юті-брендів випускають косметичні продукти в рожевому кольорі, щоб поширювати знання про хворобу і спрямовувати вторговані кошти від їх продажу на допомогу жінкам, які особисто з нею зіткнулися.
Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила жовтень Міжнародним місяцем боротьби проти раку грудей 1993 року. Крім того, 15 жовтня в 44 країнах світу щорічно проводиться Всесвітній день боротьби з раком молочної залози, а 20 жовтня став Всеукраїнським днем боротьби з раком молочної залози.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!