Всі ми хоч раз мріяли спати цілодобово, не потребуючи ані їжі, ані сну. Скільки б тоді вільного часу з’явилося у нас! Як не дивно, ця ідея фікс може бути реалізована навіть попри те, що наше здоров’я буде підірвано. Та й медицина негативно відгукується про брак сну. Наприклад, відомий актор Хіт Леджер для ролі у фільмі «Джокер» спав всього по 2 години на день. А для підтримки життєдіяльності він вживав енерготоніки. І що ж? Ця роль виявилася для нього фатальною (після зйомок картини актор помер від інтоксикації медикаментами). Тому що організм – як годинник: якщо буде збій, він «зламається».
Не сном єдиним
Якщо мозок вирішує, що сон – ідеальний момент, щоб навантажити голову всіма думками про роботу, стосунки або фінансові проблеми, то вам може знадобитися ще більше відпочинку. А далі – привіт, проблеми з серцем!
Згідно з новими дослідженнями, представленими на засіданні Європейського дослідного інституту кардіології, занадто мало або занадто багато сну призводять до значно збільшення ризику серцево-судинних проблем, зокрема «проблемні артерії», серцеві напади, інсульти, серцеву недостатність.
Наскільки важливий сон
Один з авторів метааналізу, грек Епамінондас Фонтас, порівнюючи дані про кількість сну для здорового серця, сказав: «Ми витрачаємо одну третину нашого життя на сон, але ми мало знаємо про вплив цієї біологічної потреби на серцево-судинну систему».
Фонтас і його команда провели 11 досліджень за участю понад 1 мільйон осіб, і результати показали, наскільки важливо приділяти першочергову увагу нашому сну, коли мова заходить про здоров’я, а також добре харчуватися і займатися спортом. Хоча відомо, що вчені рекомендують від семи до дев’яти годин сну на добу, автори метааналізу вважають, що якщо ви хочете знизити ризик хвороб серця, то вам потрібно близько 6-8 годин міцного сну. Будь-яке зменшення відпочинку спричинить собою збільшення ризику смерті на 11% від ішемічної хвороби серця або інсульту протягом приблизно 9 років. Якщо спите взагалі мало, то ризик вже буде 33%.
Також дослідники виявили, що у людей, які спали менше ніж шість годин або часто прокидалися (нестабільний сон), на 27% підвищувався ризик атеросклерозу.
Ризики
2018 року група з 798 осіб середнього віку з Гетеборга, Швеція, надала інформацію про те, скільки вони спали 1993-го. У них 20 років по тому (вони спали менше ніж п’ять годин на добу) було виявлено високі ризики серцево-судинних проблем. Виявляється, навіть куріння або діабет мають в 2 рази меншу небезпеку.
Звичайно, дуже невесела інформація, але ці дослідження просто сигналізують нам про те, що позбавлення себе сну обов’язково та відгукнеться. Крім того, брак відпочинку пов’язаний з такими проблемами, як ожиріння, аж до порушення психічного здоров’я.
«Сон впливає на біологічні процеси, такі як метаболізм глюкози, артеріальний тиск і запалення», – пояснює Фонтас.
Депривацією сну лікують депресію
Депривація – такий новий для нас термін, але давно відомий медикам – означає зменшення або повну втрату здатності задовольнити головні потреби людини: психофізіологічні або соціальні. Відсутність сну (не повна) вже зарекомендувала себе позитивно в разі, якщо людина страждає від депресії або апатії. Вальтер Шульте, німецький психіатр, в 1970-х роках довів, що часткове позбавлення сну покращує загальний стан пацієнтів з різними депресіями.
Факти про сон
- Інформацію про сон, давно нам відому, ми переважно отримали за останні 25 років. Але зараз ми дізнаємося трохи більше.
- 12% людей сняться повністю чорно-білі сни.
- Люди похилого віку бачать чорно-білі сни частіше, ніж молодь.
- Дві третини свого життя кішки проводять уві сні.
- Жирафу потрібно тільки 1,9 години сну на день, а коричневій летючій миші – 19,9 години.
- Люди витрачають 1/3 свого життя на сон.
- Рекорд «найдовший період без сну» встановлено за 11 днів. Цей рекорд побив каліфорнійський студент Ренді Гарднер 1964 року. Однак повторювати це не рекомендується, оскільки Ренді зазнав дуже неприємні відчуття, а інші випробовувані просто заснули, так і не прокинувшись.
- Нерідко глухі люди використовують мову жестів уві сні.
- Дисанія – це стан, коли важко вставати з ліжка вранці.
- Ми всі, без сумніву, не хочемо рано лягати спати, але тим, хто страждає від дісаніі, складно подвійно. Швидше за все, це форма синдрому хронічної втоми.
- Парасомнії – рухова активність під час сну. Деякі люди навіть вчинили злочин через парасомнію, включаючи сон під час водіння і навіть вбивство.
- «Гіпнотичні поштовхи» – немає точних даних, чому виникають химерні рухи уві сні, але вони вважаються абсолютно нормальними. Проте вони з’являються через тривогу, випитий на ніч кофеїн або фізичну активність перед сном. Вони частіше зустрічаються у молодих людей і зменшуються в міру дорослішання.
- Вважається, що до 15% населення Землі – сновиди. Національний фонд сну говорить про такі дані.
- Одна з чотирьох подружніх пар сплять на окремих ліжках. Це відомий факт, і для хорошого сну це навіть необхідно.
- Позбавлення сну вб’є вас швидше, ніж позбавлення їжі. У короткостроковій перспективі сон набагато важливіший за їжу.
- Сліпі люди під час сну відчувають емоції, чують звуки і відчувають запахи, а не «дивляться сни».
- Протягом 5 хвилин після пробудження 50% ваших снів забувається. Через 5 хвилин після сну цифра досягає 90%. Зигмунд Фрейд так вважав, бо сни являють собою наші пригнічені стани і негативні думки. Тому наш мозок хоче швидше позбутися них.
- Больовий поріг знижується позбавленням сну. Дослідження професора Кріса Ідзиковськи, директора служби оцінки сну, передбачає, що скорочення сну в два рази знижує больовий поріг людини.
- В ідеалі засинання вночі має займати 10-15 хвилин. Якщо вам буде потрібно менше ніж п’ять хвилин, щоб заснути, то, швидше за все, сон у вас надчутливий.
- Люди – єдині ссавці, які охоче відкладають сон.
- Сон може допомогти травленню. Коли руки лежать на подушці, а ви на лівому боці, це положення може допомогти позбутися печії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!