Що таке заїди, види
Заїди – це невеликі тріщини в куточках рота, які найчастіше виникають внаслідок впливу стрептококів або грибків роду кандида, а також ряд інших.
Так, заїди можна поділити на первинні та вторинні. Якщо заїда первинна, то лікар визначає причину: грибкова, вірусна, бактеріальна. При дії стрептококів з’являється жовтувато-червона скоринка на заїдах. При грибковій інфекції скоринка відсутня, а заїда входить у хронічний стан. Вірусною заїдою керує найчастіше вірус герпесу.
Залежно від причини, через яку з’явилася заїда, лікар може визначити її вид та призначити лікування.
Заїди: причини появи
Від чого з’являються заїди:
- Зниження імунітету, особливо в осінньо-весняний період;
- Нестача вітамінів, і навіть дефіцит деяких мікроелементів;
- Постійне підвищене слиновиділення або вологість навколо рота може розм’якшити шкіру та сприяти тріщинам;
- Деякі люди можуть мати алергічну реакцію на певні продукти або компоненти, такі як косметичні продукти або оральні гігієнічні засоби;
- Тривале застосування антибіотиків;
- Різні бактеріальні інфекції;
- Поганий догляд за ротовою порожниною;
- Хвороби шлунка;
- Хронічні захворювання (наприклад, діабет, анемія, хвороби печінки);
- Шкідливі звички, недотримання правил здорового способу життя перешкоджають засвоєнню корисних елементів, що також може спричинити появу заїд;
- «Вискочити» заїда може і після того, як ви з’їли немитий або погано помитий овоч чи фрукт.
Заїди: дефіцит вітаміну
- Вітамін B2 (рибофлавін). Недолік може спричинити тріщини в куточках губ, а також запалення шкіри. Вживання їжі, багатої на вітамін B2, такий як молочні продукти, яйця, м’ясо, горіхи та зелені овочі, може допомогти усунути недолік.
- Вітамін B3 (ніацин). Щоб забезпечити достатню кількість цього вітаміну, слід вживати продукти, такі як м’ясо, риба, горіхи, злаки та овочі.
- Вітамін B6 (піридоксин): Його недолік може викликати подразнення та тріщини у куточках губ. Збільшіть споживання їжі, що містить цей вітамін, наприклад, м’ясо, рибу, картопля, банани та горіхи.
- Залізо. Щоб усунути нестачу заліза, рекомендується вживати м’ясо, рибу, шпинат, горох, яйця та бобові.
У деяких випадках можна говорити про брак вітамінів А, Е, С – саме вони відіграють важливу роль у підтримці здоров’я шкіри. Якщо ж причиною стала вірус, інфекція чи грибок, це все одно сигнал про те, що імунітету потрібна підтримка.
Заїди у дитини з’являються найчастіше через нестачу вітаміну В2 та В6 при загальному ослабленні організму.
Як лікувати заїди
Щоб полегшити симптоми та допомогти загоєнню тріщин у куточках рота, рекомендується слідувати наступним рекомендаціям:
- Регулярно наносите зволожуючий бальзам або олію на губи, особливо перед сном та після їжі або пиття.
- Уникайте продуктів, які містять агресивні хімічні речовини або алергени, які можуть дратувати шкіру губ.
- Вживайте достатню кількість води протягом дня, щоб уникнути зневоднення. Це допоможе підтримувати рівень зволоженості шкіри.
- Зверніть увагу на свій раціон і переконайтеся, що ви отримуєте достатню кількість вітамінів та мінералів, особливо вітамінів групи В та заліза. Вони є важливими для здоров’я шкіри.
- Облизування губ може тимчасово полегшити сухість, але у довгостроковій перспективі може погіршити ситуацію, оскільки слина викликає додаткове подразнення.
- Намагайтеся уникати контакту губ з дратівливими речовинами, такими як агресивні косметичні продукти або продукти для догляду за губами, які містять алкоголь або штучні ароматизатори.
- Якщо тріщини спричинені впливом сонця, наносите сонцезахисний крем на губи перед виходом на вулицю.
- Якщо тріщини не зникають або стають хронічними, рекомендується звернутися до лікаря або дерматолога. Вони зможуть оцінити стан ваших губ, визначить причину її виникнення і, крім схеми лікування, підберуть саме вітаміни, які необхідні у вашому випадку, запропонують відповідне лікування.
Нерідко лікарі виписують вітаміни. Наприклад, вітамін А допомагає загоювати пошкодження слизової рота та куточків, але прибрати запалення не може. Вітамін С відіграє важливу роль у підтримці імунітету. Вітамін Е допомагає покращити відновну функцію шкіри, допомагаючи у процесі загоєння.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!